من سخنرانی رئیس جمهور احمدی نژاد در سالروز پیروزی انقلاب را می شنیدم. بگذارید بگویم که این بهترین نطقی است که من تاکنون شنیده ام، چون پیام آن بسیار رسا بود.

محمد فیضل راضین، سفیر سریلانکا در تهران است و به همراه گروهی از سریلانکا در سمینار دو روزه فرهنگ و جهانی شدن در اسیا شرکت کرد. شاید حتی بتوان هیئت سریلانکا را یکی از فعالترین هیئت های شرکت کننده در این سمینار دانست. در فرصت کوتاهی که برای مصاحبه با سفیر سریلانکا دست داد، وی از فرهنگ غنی جامعه سریلانکا، احترامی که برای رهبر ایران قائل هستند و سخنرانی رئیس جمهور در 22 بهمن صحبت کرد. متن مصاحبه را در ادامه می خوانید.

آقای سفیر! لطفا فرهنگ کشورتان را بطور خلاصه برای ما معرفی کنید و بگویید جهانی شدن و دنیای مدرن تاثیری بر فرهنگ شما داشته است؟
سریلانکا یک کشور بودایی است، بطوریکه بیش از 80 درصد از مردم بودایی هستند. ما دارای یک تاریخ بسیار بزرگ و یک جامعه با آداب و فرهنگ غنی داریم. همچنین اقلیت های تایلندی، مسلمان، کاتولیک و دیگر ادیان در کشور ما زندگی می کنند.
ما آموخته ایم به همه احترام بگذاریم، به سمت دنیای مدرن حرکت کنیم ولی فرهنگ خود را نیز حفظ کنیم. فرهنگ ما حاصل چند هزار سال تاریخ است. ما به تاریخ، مذهب و دیگر ادیان احترام می گذاریم و در عین حال به سوی پیشرفت حرکت می کنیم.

شما دارای خانواده هستید و شاهد بازی های رایانه ای، فیلم ها و... را با محتوای "فرهنگ های دیگر" می بینید. نحوه برخورد شما با اینگونه مسائل چگونه است؟
من فکر می کنم که موضوع عوارض جانبی {پیشرفت} بسیار مهم است. من فکر می کنم که تکنولوژی مدرن را می توان به شیوه های مختلفی استفاده کرد. مثلا باید به کودکان کمک کرد تا آنها انتخاب درستی بکنند. می توان از تکنولوژی برای کاربرد های بد یا خوب استفاده کرد، اما ما باید از آن برای موضوعات هنجار فرهنگ استفاده کنیم.


شما در سریلانکا برای محافظت از فرهنگ و رسومتان چه کارهایی می کنید؟
همانطور که پیشتر هم گفتم، کشور ما یک کشور با فرهنگ های مختلف است و در آن به کاهنان و مذهب بودایی، مسلمانان، تامیل ها و اعتقادات آنها احترام زیادی گذاشته می شود و آنها در انجام اعمالی که به آنها اعتقاد دارند، آزادند. هر چقدر که شما پیشرفت کنید، رسوم خود را دارید و می توانید با صلح و دوستی به آنها اعتقاد داشته باشید.


روابط کشورهای آسیایی را با یکدیگر و بویژه روابط ایران و سریلانکا را چگونه می بینید؟
بطور کلی بگویم که تمام کشورهای آسیایی با یکدیگر دوست هستند و ایران هم واقعا یکی از دوستان بسیار خوب ماست. ما احترام زیادی برای رهبر ایران قائل هستیم. روابط تجاری ما با ایران قدمت بسیار زیادی دارند و با وجود برخی مسائل، ما همچنان با ایران رابطه داریم و رهبرانی مانند رهبران ایران را محترم می شماریم.


آیا شما فکر می کنید که کشورهای آسیایی توانایی این را دارند که یک قطب را بسازند و با هم متحد شوند؟
من سخنرانی رئیس جمهور احمدی نژاد در سالروز پیروزی انقلاب را می شنیدم. بگذارید بگویم که این بهترین نطقی است که من تاکنون شنیده ام، چون پیام آن بسیار رسا بود. او گفت که تمام همه انسان ها باید دنیایی را برای یکدیگر بسازند، همه با صلح زندگی کنند و کسی نتواند زندگی فرد دیگری را تهدید کند. هر کسی حق این را دارد که در صلح و با آزادی زندگی کند.
پس ما انسان ها باید با یکدیگر متحد شویم، حتی تمام کشورهای جهان. ما باید بر علیه اقدامات ضد انسانی مبارزه کنیم؛ یعنی همان چیزی که رئیس جمهور شما در سالروز انقلاب گفت که صلح باید حاکم شود و هر کشوری باید کشورهای دیگر را به عنوان دوست در نظر بگیرد.