برگزاری جشن و مراسم در سالگرد انتخاب قاطعانه آقای روحانی توسط مردم، یک حق است و در جهت نشاط جامعه لازم است و دستگاه‌های اجرایی باید از این فرصت استفاده کنند!!!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نرخ تورم ماهیانه در اردیبهشت 7 دهم درصد بوده و کاهش داشته است، اظهارداشت: نرخ تورم 93 به زیر 25 درصد خواهد رسید.
سخنگوی دولت تصریح‌کرد: بانک مرکزی موظف شد نسبت به رفع موانع اعطای وامهای ازدواج اقدام کند.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه پیش‌خرید ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها ضابطه‌مند می‌شود و آیین‌نامه آن تصویب شد، گفت:‌ طرح ارزیابی زیست‌محیطی طرح های عمرانی هم تصویب شد؛ اقتصاد امسال از رکود خارج می‌شود.
نوبخت با بیان اینکه اگر کسی به بیمارستانی مراجعه کرد و بیشتر از 10 درصد برای افراد عادی و 5 درصد برای تحت پوششها دریافت کردند، حتما به نهادهای نظارتی اطلاع‌ دهند.
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه در جریان پرونده فساد 3 هزار میلیاردی از خیلی‌ها از جمله قائم‌مقام بانک مرکزی تحقیق شده است، گفت: اما به صرف اتهام وارد شدن به یک نفر در مقطعی، آیا باید فرصت خدمت را از او بگیریم؟ هر سه قوه اعلام کردند این فرد بی‌گناه است.
وی همچنین در خصوص پرونده رانت 650 میلیون یورویی نیز گفت: مجلس فرصت بدهد در خصوص پرونده رانت 650 میلیون یورویی در صحن توضیح می‌دهیم؛ رانتی در کار نبوده، آن وارد کننده را باید تشویق کرد، زمانی که انبارهایمان خالی بوده و پول نداشتیم برایمان کالا وارد کرده است.
نوبخت در خصوص برگزاری جشن در استان‌ها به دلیل سالگرد پیروزی آقای روحانی نیز افزود: برگزاری جشن و مراسم در سالگرد انتخاب قاطعانه آقای روحانی توسط مردم، یک حق است و در جهت نشاط جامعه لازم است و همه دستگاه‌های اجرایی باید از این فرصت استفاده کنند.
وی در پاسخ به سؤالی درباره واکنش خطیب جمعه تهران نسبت به اظهارات آقای روحانی نیز افزود: پیامبر هم کسی را با شلاق و شمشیر به بهشت نبرده و قطعاً مخاطب سخنان خطیب نماز جمعه تهران آقای روحانی نبوده است.
سخنگوی دولت همچنین رفتن شمخانی از شورای امنیت ملی را شایعه خواند و افزایش قیمت گاز را تکذیب کرد.
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» مشروح گفت‌وگوی نوبخت با خبرنگاران به شرح زیر است:
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بانک مرکزی مکلف شد نسبت به رفع موانع وام‌های ازدواج اقدام کند، اظهارداشت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری همه نهادها در جهت تسهیل امر ازدواج باید اقدامات لازم را انجام دهند.
سخنگوی دولت همچنین به مصوبه دیگر هیات وزیران اشاره و تصریح کرد: آئین‌نامه اجرایی حمایت از کسانی که ساختمان و آپارتمان پیش‌خرید می‌کنند در جلسه امروز به تصویب رسید.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران در سال 93 از رکود خارج خواهد شد تصریح کرد همچنین طرح‌های مختلف مربوط به محیط زیست در دستور کار است.
نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش قیمت خودرو نیز یادآور شد: دولت موافق افزایش قیمت خودرو نیست و در واقع با افزایش قیمت آن مخالف است و جز آنچه قانون تعیین کرده اقدام نمی‌کند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت این امکان را به صنعت خودرو می‌دهد که با کیفیت بیشتر و قیمت کمتر محصولات خود را عرضه کند گفت: دولت بر این باور است که هر ساله باید به کیفیت خودروها افزوده شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره در پیش بودن ماه مبارک رمضان و اقدام دولت درخصوص تامین کالاهای اساسی نیز یادآور شد: ما افزایش ذخایر را در سیلوها داشته و همه تمهیدات را برای ذخیره‌سازی کالاها انجام داده‌ایم.
وی همچنین تصریح کرد: اینکه هر دستگاهی متناسب با اعتبارات در جهت رفاه کارکنان اقدام کند ما استقبال می‌کنیم. در کنار پرداخت یارانه نقدی یارانه‌های غیرنقدی نیز مورد تاکید رئیس‌جمهور است و در جلسه آینده، آئین‌نامه دستورالعمل یارانه غیرنقدی نیز به تصویب می‌رسد.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درخصوص اقتصاد مقاومتی دستگاه‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اند، گفت: اینکه نقشه راه کلی اقتصاد مقاومتی در معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور تهیه شد از همه دستگاه‌ها خواسته شد برنامه‌های خود را ارائه دهند و از روز دوشنبه نیز جلسه شورای اقتصاد تشکیل و تک‌تک دستگاه‌ها برنامه‌های خود را آغاز کردند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: پایداری ما در حقوق ملی‌مان وابسته به این است که از همه ظرفیت‌های داخلی در این راستا استفاده کنیم.
خبرنگاری از سخنگوی دولت پرسید رد پاسخ به این سؤال که برخی می‌گفتند معاون شما در پرونده فساد 3 هزار میلیاردی نقش داشته، اما با این حال شما او را در سمت خود نگه داشته‌اید، و وی در پاسخ گفت: اگر اتفاقی بیفتد و در آن اتفاق فردی دچار تخلف شد، قطعا دستگاه قضایی درراستای ماموریت ذاتی‌اش در آن پرونده تحقیق می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه همین جا جا دارد از دقت و سرعت عمل قوه قضائیه در بررسی پرونده 3 هزار میلیار تومانی تقدیر کنم که شجاعانه وارد پرنده شدند و هر کسی را که در هر قوه‌ای حتی در قوه قضائیه، اگر نقشی داشته است مورد تعقیب قرار داد، اضافه کرد: به هر حال کارمندان بانک مرکزی هم می‌توانستند جزو این تحقیق باشند. بنابر این از کسی که رفع اتهام شده، چرا نباید بگذاریم آن فرد خدمات خود را انجام دهد؟ اما اگر نتیجه تحقیقات منجر به محکومیت او شده بود و خرابکار تشخیص داده می‌شد، قطعا انتظار همین بود که چنین فردی کنار گذاشته شود، اما از هر سه قوه اعلام کردند که وی بیگناه است و دلیلی ندارد که از خدمات وی استفاده نکنیم.
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره قضیه رانت 650 میلیون یورویی با بیان اینکه هیچگونه رانتی به کسی داده نشده است، اضافه کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت موظف شد در این زمینه اطلاع‌رسانی کند که این کار هم صورت گرفت و ما استقبال می‌کنیم هم در صحن علنی مجلس و هم جای دیگر نظرات خود را اعلام کنیم و از آن نماینده خواهش کرده بودیم که تعللی در این زمینه نداشته باشند و اگر خواستند شکایت کنند.
وی بر همین اساس گفت: این 650 میلیون یورو رانت که گفته می‌شود در واقع کل آن اجناسی که آمده و فروخته شده 650 میلیون یورو است نه اینکه اینقدر سود باشد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برگزاری جشن‌هایی به مناسبت سالگرد پیروزی آقای روحانی نیز خاطرنشان کرد: برگزاری چنین گردهمایی‌هایی طبیعی است و در جهت نشاط جامعه است و اینکه مسئولان پس از یک سال گزارش عملکرد به مردمی که به رئیس‌جمهورشان رای داده‌اند بدهند اقدام ارزشمندی است.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از ائمه جمعه تهران در واکنش به صحبت‌های رئیس‌جمهور که به زور شلاق نمی‌توان مردم را به بهشت برد، اظهار نظر کرده است افزود: نظر آقای رئیس‌جمهور بسیار روشن است. پیامبر اکرم(ص) هم کسی را با ضرب شمشیر به بهشت نبرده بلکه با ارائه منطق افراد به اسلام گرویدند. نظر آقای رئیس‌جمهور هم همین است. با بیانی که خطیب نماز جمعه داشته است قصدشان صحبت رئیس‌جمهور نبوده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود آقای شمخانی به دلیل کسالت از شورای امنیت ملی می‌رود، خاطرنشان کرد: این صحبت شایعه است و ما برای سلامتی ایشان دعا می‌کنیم.
نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در جلسه بین معاون اول رئیس جمهور و آقای دادکان قول داده شده که دادکان رئیس فدراسیون فوتبال می‌شود آیا شما از جزئیات این جلسه خبر دارید، گفت: بنده از این جلسه بی‌خبر هستم و اگر جلسه‌ای باشد که منجر به تصمیم‌گیری خاصی شود، اطلاع‌رسانی در آن باره خواهد شد.
نوبخت درباره زمان دقیق سفر رئیس جمهور به ترکیه نیز گفت: قطعا در صورت قطعی شدن این سفر جزئیات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی ادامه داد: رئیس جمهور با دعوت‌های متعددی به کشورهای مختلف مواجه است که بخشی از آن ناشی از جایگاه کنونی جمهوری اسلامی ایران است.