وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران گفت: تهدید وزیر دفاع آمریکا به گزینه نظامی همزمان با مذاکرات تأیید دیگری بر بی‌اعتمادی به آمریکا است.اگر اشتون کارتر شکست‌های گذشته و اخیر آمریکا را به خاطر می‌آورد، از بیان اظهارات پوچ پرهیز می‌کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه اگر مذاکرات به توافق خوب منجر نشود گزینه نظامی قطعاً روی میز باقی خواهد ماند، گفت: این‌گونه اظهارات توخالی که همواره از سوی برخی مقام‌های آمریکایی تکرار می‌شود از موضع انفعال و بی‌ارزش است.
وی افزود: این‌گونه اظهارات مقام‌های آمریکایی آن هم در جریان مذاکرات حساس و پیچیده هسته‌ای که جمهوری اسلامی عزم خود را برای رفع اتهام‌های بی‌اساس جزم کرده است، نوعی فضاسازی خودساخته است که به‌منظور تحت تأثیر قرار دادن فضای منطقی مذاکرات صورت می‌گیرد.
وزیر دفاع تصریح کرد: اظهارات یادشده تأییدی بر نگاه بی‌اعتماد جمهوری اسلامی ایران به آمریکا است و البته هیچ تأثیری بر مواضع مستدل، منطقی و منصفانه جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای ندارد.
دهقان اظهار داشت: جمهوری اسلامی همواره و در هر شرایطی آماده مقابله با هرگونه تهدید خصمانه از سوی متجاوزین است و پاسخ قاطع خود را در میدان عمل خواهد داد.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد وزیر دفاع آمریکا دچار بیماری آلزایمر شده است، گفت: اگر اشتون کارتر شکست‌های گذشته و اخیر آمریکا در منطقه و جهان را به خاطر می‌آورد، از بیان این‌گونه اظهارات پوچ پرهیز می‌کرد.
وزیر دفاع آمریکا: گزینه نظامی همچنان روی میز خواهد بود
به گزارش تسنیم، وزیر دفاع آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی تأکید کرد که در صورت عدم موفقیت در «توافق خوب»، گزینه نظامی همچنان روی میز خواهد بود.
وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با برنامه «امروز» شبکه ان‌بی‌سی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت که اگر مذاکرات به «توافق خوب» منجر نشود، «گزینه نظامی قطعاً روی میز باقی خواهد ماند».
اشتون کارتر افزود: «مشخص است که اگر توافق خوب وجود داشته باشد، ارزش صبر کردن برای آن و کامل کردن روند مذاکرات را دارد. البته یکی از وظایف من اطمینان از باقی ماندن همه گزینه‌ها روی میز است».
وزیر دفاع دولت باراک اوباما همچنین گفت: «هرگونه توافقی با ایران نمی‌تواند بر اساس اعتماد صورت گیرد بلکه باید مبتنی بر راستی‌آزمایی صورت گیرد».
اشتون کارتر که پیشتر از حملات عربستان به یمن حمایت کرده بود، در این مصاحبه تأکید کرد که صرف‌نظر از مذاکرات هسته‌ای با ایران و نتیجه آن،‌ آمریکا به سیاست خود در مقابله با تروریسم و القاعده ادامه خواهد داد.(+)

"Our President, analytical news site"