«به رهبران ایران اعتماد نداریم و معتقد نیستیم که ایالات متحده نیازی به حضور ایران در کمپین مبارزه علیه گروه حکومت اسلامی دارد».

روز گذشته و بلافاصله پس از مخابره نامه محرمانه باراک اوباما به رهبر معظم انقلاب، واکنش ها نیز به این اقدام رئیس جمهور آمریکا آغاز شد.
شبکه 10 رژیم صهیونیستی بلافاصله بعد از مخابره این موضوع گزارش داد که «ارسال این نامه بدون اطلاع سران اسرائیل بوده است.»
همچنین شبکه 7 اسرائیل، طی تحلیل کوتاهی در این مورد نوشت: «این نامه نشان دهنده این است که در موضوع هسته ای توافق سیاهی بین ایران و آمریکا انجام شده است.»
طبق گزارش بی بی سی، در یک واکنش منفی دیگر به نامه محرمانه اوباما به آیت الله خامنه ای، دو سناتور جمهوری‌خواه روز پنج‌شنبه، ۱۵ آبان‌ماه، در بیانیه‌ای مشترک اقدام رئیس جمهور آمریکا یعنی ارسال نامه و دعوت از ایران به همکاری در مبارزه با داعش را «زشت و شرم‌آور» خواندند.
جان مک کین و لینزی گراهام، سناتورهای جمهوری‌خواه و از منتقدان سرسخت باراک اوباما، که این بیانیه‌ای شدیداللحن را منتشر کرده‌اند، می‌گویند: «شرم‌آور است که درست در زمانی که فریاد نیروهای میانه‌روی سوریه برای کمک بیشتر از سوی دولت آمریکا گوش شنوایی نمی‌یابد، باراک اوباما، رئیس جمهور، از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته است که به جنگ علیه حکومت اسلامی بپیوندد.»
جان مک‌کین همواره از جمله منتقدان آمریکایی دولت اوباما بوده که ماه‌هاست این دولت را به دلیل عدم کمک بیشتر به مخالفان بشار اسد در سوریه نکوهش کرده‌اند.
دو سناتور منتقد در ادامه بیانیه خود با متهم کردن جمهوری اسلامی در ظهور تروریست های داعش مدعی شده اند که تهران به ظهور این گروه کمک کرده است.
این سناتورهای آمریکایی در پایان بیانیه خود یادآور شده‌اند که «لازم است که دولت آمریکا درک کند که حکومت ایران بیشتر به تلاش برای تضعیف آمریکا و بیرون راندن ما از خاورمیانه اهمیت می‌دهد تا به همکاری با ما».
شایان ذکر است رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز محتوای نامه باراک اوباما را رد کرده بود.
جان بینر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنج‌شنبه درباره این نامه گفت که «به رهبران ایران اعتماد ندارد و معتقد نیست که ایالات متحده نیازی به حضور ایران در کمپین مبارزه علیه گروه حکومت اسلامی دارد».
پس از انتشار گزارش وال استریت جورنال که نامه‌نگاری اوباما با رهبر انقلاب را افشا کرد، کاخ سفید در واکنشی بدون تایید ارسال این نامه اعلام کرد که سیاست دولت آقای اوباما در برابر جمهوری اسلامی همان است که پیشتر بوده است.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت: «سیاستی که رئیس جمهوری و دولت او در قبال ایران اعلام کرده تغییر نکرده است» و ایالات متحده «هیچ همکاری نظامی» با ایران در مبارزه علیه داعش نخواهد داشت.
وب سایت بی بی سی در این باره نوشت: این چهارمین نامه‌ای است که باراک اوباما از زمان ریاست بر کاخ سفید برای رهبر ایران ارسال کرده است.
این نامه یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درخصوص برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد.
اوباما گفته بود: اگر بتوانیم با ایران به توافقی خوب برسیم که بتواند جهان را متقاعد کند که ایران توانایی تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، آن وقت با کنگره وارد مذاکره می‌شویم و آنها را هم متقاعد می‌کنیم. اما این نیازمند یک توافق خوب است.
اوباما گفت که آمریکا و متحدانش می‌توانند چارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که در آن بتواند نیازهای صلح‌آمیز انرژی خود را تأمین کند، اما در عین حال گفت که مذاکرات اتمی یک راه دشوار دیپلماتیک است، چرا که دو طرف به هم بی‌اعتماد هستند.
دو طرف براساس توافق مقدماتی شش ماهه ژنو - که برای چهار ماه اضافه تمدید شده - قصد دارند به یک توافق جامع دست یابند. این مهلت چهارماهه روز ۲۴ نوامبر به سر می‌رسد.