رييس سابق سياست خارجي اتحاديه اروپا مي‌گويد تل‌آويو درباره حمله به ايران دچار سردرگمي شده و از ترس عواقب چنين اقدامي از آن سر باز مي‌زند.

خاوير سولانا گفت: "در اسراييل بدون شک ترس شديدي در ارتباط با ايران وجود دارد. اما درباره اين که چه کاري در اين زمينه بايد انجام داد توافق نظر وجود ندارد."

وي خاطر نشان کرد، اسراييلي‌ها مي‌دانند عواقب يک اقدام نظامي، مشخص نيست و اين حرکت مي‌تواند صرفا شرايط را تشديد کند.

سولانا افزود، بحث‌ و گفت و گو در ميان سياستمداران، مقامات نظامي و غيرنظامي اسراييل موجب مشاجره شده است.

بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم اسراييل روز يکشنبه (۱۶ بهمن) به وزراي اسراييلي حزب ليکود هشدار داد از بيان اظهارات درباره حمله نظامي به ايران خودداري کنند چرا که چنين اظهاراتي مي‌تواند به اسراييل آسيب وارد کند.

کمي بعد در همان روز باراک اوباما، رييس جمهور امريکا نسبت به خطرات جدي اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد و بر ديپلماسي به عنوان راه‌حلي مطلوب براي موضوع هسته‌اي تهران تاکيد کرد.

در پي اين اظهارات، لئون پانتا، وزير دفاع امريکا هفته گذشته ميلادي هشدار داد، احتمال قوي وجود دارد که اسراييل در ماه آوريل، مه يا ژوئن ۲۰۱۲ به ايران حمله کند.

امريکا، رژيم اسراييل و برخي متحدان آنان، تهران را به دنبال کردن اهداف نظامي در برنامه هسته‌اي خود متهم و از اين اتهام واهي به عنوان بهانه‌اي براي اعمال دور جديد تحريم‌هاي يک‌جانبه و بين‌المللي به همراه تهديد به امکان استفاده از "گزينه" حمله نظامي به ايران استفاده مي‌کنند.

ايران به عنوان يکي از امضا کنندگان پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي و عضوي از آژانس بين‏المللي انرژي اتمي تاکيد کرده ‌است، حق گسترش فن‌آوري هسته‌اي لازم را در جهت اهداف صلح‌آميز دارد.

اين در حالي است که رژيم اسراييل که اعتقاد عمومي بر اين است بين ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلاهک هسته‌اي دارد از هرگونه بازرسي نمايندگان آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي از تاسيسات اتمي‌اش سر باز زده و از پيوستن به معاهدات بين‌المللي هسته‌اي خودداري کرده است.