محمد جواد لاریجانی که شنبه شب در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین سخنرانی می کرد در تشریح وضعیت سیاسی فعلی کشور به نزدیک شدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: غربی ها از پتانسیل انقلاب اسلامی سخت در هراسند و تجربه انقلاب کار بسیار عظیمی بود.

 

وی اضافه کرد: امروز انقلاب ما بعد از گذشت 30 سال شکست نخورده چون اگر شکست خورده بود با این همه مقابله مواجه نمی شد بلکه انقلاب ایران بسیار خطرناک برای غرب تصور می شود.

 

لاریجانی پیچیدگی ، چندلایگی و همه جانبه بودن را ویژگی تهاجمات به انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: امروز با شعار الله اکبر و یا حسین به نزاع با ما آمده اند و این خیلی پیچیده است.

 

مشاور رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مستقل بودن علت اصلی مقابله با نظام است، گفت: اگر یک نظام سکولار هم روی کار باشد و علیه نظام سلطه کار کند باز همین حملات به آن صورت می گیرد اما بالعکس در عربستان سعودی می بینید چون زیر بلیط غرب است اگر روزی دست هم قطع کنند و یا اعدام داشته باشند و یا زنان را در خانه حبس کنند و به آنان حق رانندگی ندهند ، کسی با آنها مشکلی نخواهد داشت.

 

لاریجانی با بیان اینکه اولین ویژگی شرایط جامعه ما این است که ما در وسط میدانی هستیم که مورد تهاجم وسیعی قرار دارد گفت: سیبل حرکات تهاجمی استقلال ایران است و ما وظیفه داریم به این تهاجمات یک نه بزرگ بگوییم.

 

وی با تاکید بر اینکه مطرح شدن مصالحه پیرامون دعواهای بعد از انتخابات کار خوب و پسندیده ای است خاطرنشان کرد: حتی اگر با هم دعوا داریم اما باز همه معتقدیم که نباید زیر بلیط غرب برویم و مقدم بر اصلاح بین خود ما باید مرزمان را با غرب مشخص کنیم و وسط دعوا احتیاج به شکلات و شربت نداریم بلکه مهم این است که در مقابل تهاجم پای استقلال خود بایستیم.

 

به گفته محمد جواد لاریجانی هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان در وقایع بعد از انتخابات خوب عمل نکردند و برخی اصلاح طلبان باعث فتنه شدند و برخی اصولگرایان نیز لغزیدند و نتوانستند واقعیت را تشخیص دهند و دچار اشتباه شدند.

 

وی با اشاره به برخی اقدامات برای به حاشیه کشاندن مراسم 22 بهمن امسال یادآور شد: هنوز 22 بهمن نرسیده اما دلارهای آمریکا خوب  رسیده و هفته گذشته 10 تا 15 سایت تاسیس شده که همه در حال شعار دادن هستند.

 

لاریجانی در خصوص وضعیت سیاسی کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران باقی است و تجربه اسلامی آن نیز ادامه خواهد داشت اما ما باید فضای سیاسی را آماده رقابت کنیم چراکه انتخابات شوراها، مجلس و ریاست جمهوری را در پیش داریم.

 

این کارشناس مسائل سیاسی نفاق زدایی در صحنه سیاسی کشور را ضروری دانست و گفت: ویژگی بازرگان این بود که اهل نفاق نبود اما اینکه برخی بگویند به قانون اساسی و ولایت فقیه اعتقاد دارند و همه امکاناتشان را علیه ولایت فقیه و در راه اسلام زدایی بکار بگیرند ، عملی منافقانه است.

 

وی افزود: کسی که اعتقادی به ولایت فقیه و قانون اساسی آن ندارد حق ندارد در این نظام وارد یک رقابت انتخاباتی شود و البته لازم نیست افراد توبه نامه بنویسند و ته دلشان دنبال مسیر خود بروند بلکه مردم انتظار دارند که افراد با آنان صادقانه سخن بگویند.

 

لاریجانی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا شما از برخی اقدامات هاشمی رفسنجانی انتقاد نمی کنید، تصریح کرد: من هاشمی را خوب می شناسم، انسان بسیار پیچیده ای است و او از شخصیت های بزرگ انقلاب است و خدماتش برای انقلاب رکورد بالایی دارد اما انسانهای بزرگ خطاهایشان نیز بزرگ است.

 

وی سه خطای بزرگ هاشمی رفسنجانی را اینگونه تشریح کرد: که هاشمی رفسنجانی حزب کارگزاران را راه اندازی کرد و دوم خرداد را به راه انداخت و به گفته جواد لاریجانی دوم خرداد بدون هاشمی امکانپذیر نبود.

 

لاریجانی خطای دیگر هاشمی رفسنجانی را شرکت در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: بحث حذف هاشمی نشان می دهد که برخی هنوز به اخلاق دموکراتیک عادت نکرده اند والا ممکن است یک فردی مدتی مسئولیت داشته باشد و در دوره دیگر رای نیاورد.

 

وی اضافه کرد: نوع تبلیغات هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری اشتباه بود. به عنوان مثال آن صحنه ای که یک دختر جوان در کنار هاشمی نشسته بود و هاشمی در واکنش به سخنان او اشک می ریخت تیپ هاشمی نبود و این صحنه ها را به او تحمیل کرده بودند و یا مرعشی در تلویزیون گفت: قیافه احمدی نژاد به ریاست جمهوری نمی خورد در حالی که احمدی نژاد انسانی فوق العاده باهوش و زیرکی است و از همین حرف استفاده کرد و در سیما خطاب به مردم گفت قیافه من به نوکری که می خورد و مردم نیز دیدند حرف خوبی می زند.

 

لاریجانی با تاکید بر اینکه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران شخصیتی به بزرگی هاشمی رفسنجانی نادر و ممکن است به دو یا سه نفر محدود باشد، گفت: البته انقلاب قائم به شخص نیست.

 

وی اشتباه سوم هاشمی رفسنجانی را اقدامات او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری دانست و افزود: ابتدا هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که در انتخابات هرکسی غیر از احمدی نژاد پیروز شود اما بعد تن به این منطق داد که احمدی نژاد به هر قیمتی نباید رئیس جمهور شود که بزرگترین اشتباه استراتژیک هاشمی همین بود.

 

لاریجانی تاکید کرد: همه باید در کشور ظرفیت لازم را داشته باشند و ما نیز باید کاری کنیم بعدها که تاریخ می نویسیم این گونه نباشد که بگویند بزرگترین چهره انقلاب را "لت و پار و درب و داغان" کردند.

 

وی افزود: مواضع ما شفاف است اما باید از اشتباهات بزرگان نیز با اغماض عبور کنیم و ما نمی خواهیم هاشمی را از دست بدهیم. هاشمی هنوز می تواند برای انقلاب خدمت کند و من این را از نوع روابط رهبری و هاشمی می گویم و این استدلال که ما باید با هاشمی به هر شکلی مخالفت کنیم غیر اصولی است.

 

لاریجانی گفت: اقدامات هاشمی را در انتخابات ریاست جمهوری باطل و حمایت او را از فتنه سبز اشتباه می دانم و ای کاش این شخصیت بزرگ این اشتباهات بزرگ را نمی کرد.

 

وی در خصوص سئوالی پیرامون واقعه کهریزک و کوی دانشگاه گفت: وقایع کهریزک و کوی دانشگاه بسیار زشت بود به همین دلیل به محض اینکه گزارش بازداشتگاه کهریزک به رهبری رسید ایشان فرمودند همین الان این بازداشتگاه تعطیل شود و اگر جا ندارید همه را آزاد کنید.

 

وی مقایسه بازداشتگاه کهریزک با ابوغریب را سطحی نگری برخی اصولگرایان دانست و افزود: در هر دو زندان جنایت شده با این تفاوت که کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرده که نیروهای امنیتی می توانند از روش های غیرمعمول استفاده کنند و وزیر دفاع آمریکا هم این قانون را ابلاغ کرده بود اما در نظام ما وقتی چنین حادثه ای پیش بیاید بزرگان قوم گریه می کنند که چرا اینگونه شده است.

 

لاریجانی از بزرگ کردن مسئله کهریزک توسط جریانهای سیاسی انتقاد کرد و گفت: مجلس در ماجرای کهریزک گول خورد چرا که برخی سعی کردند با بزرگ کردن مسئله کهریزک، مسئله اصلی یعنی اقداماتی که بعد از انتخابات صورت گرفت پوشانده شود.

 

وی در خصوص مسئله هدفمند کردن یارانه ها نیز گفت: هدفمند کردن یارانه ها را هاشمی رفسنجانی در مجلس چهارم عینا مطرح کرده بود و ما در مرکز پژوهشها ماهها روی آن بحث کردیم.