رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که بر اساس توافق موقت ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و در بسیاری حوزه‌ها عقب رانده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ باراک اوباما، c آمریکا، در کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در پاسخ به سؤالی درباره احتمال وتوی تحریم‌های احتمالی کنگره علیه ایران گفت: "زمانی که رئیس‌جمهور شدم تعهد دادم که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست نخواهدیافت و هر چه می‌توانیم در این راستا انجام خواهیم داد. اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد با یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه مواجه خواهیم شد."

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "ما به صورت سیستماتیک با کمک کنگره تأثیرگذارترین رژیم تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردیم و ... با استفاده از یک فعالیت دیپلماتیک وسیع دنیا را متحد کرده و ایران را منزوی کردیم."

اوباما اذعان کرد که هر گونه تحریم جدید علیه کشورمان ائتلاف بین‌المللی در رویارویی با برنامه هسته‌ای ایران را متلاشی خواهد کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: "توافق موقت برنامه هسته‌ای آنها را متوقف کرده و در بخش‌هایی برای مثال در حوزه ذخایر مواد هسته‌ای این برنامه را به عقب رانده است."

وی بار دیگر تأکید کرد که شانس دستیابی به یک توافق دیپلماتیک هسته‌ای کمتر از 50-50 است و با اشاره به اینکه تحریم‌های بیشتر علیه ایران می‌تواند مذاکرات را به شکست بکشاند تأکید کرد که عدم دستیابی به توافق هسته‌ای از طرق دیپلماتیک به رویارویی نظامی منجر خواهد شد،‌ و "ما خواهان این مسأله نیستیم."

اوباما گفت که اگر ایران نتواند تضمین‌های لازم را درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌‌ای خود بدهد اولین کسی خواهد بود که به کنگره رجوع خواهد کرد. وی افزود: "بارها گفته‌ام که تمام گزینه‌ها بر روی میز است."
رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اینکه از کنگره خواست تا درباره تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران دست نگه دارد بار دیگر تأکید کرد که در صورت تصویب چنین طرحی آن را وتو خواهد کرد.

کامرون نیز در سخنان خود با اشاره به اینکه اولین نخست‌وزیر بریتانیا است که با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرده، تأیید کرد که با برخی اعضای کنگره تلفنی گفتگو داشته است تا آنها را به توقف تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران آن هم در زمانی که مذاکرات جریان دارد تشویق کند. "اگر مذاکرات هسته‌ای به شکست بیانجامد، تحریم‌های ایران را تشدید می‌کنیم. با این حال در مقطع کنونی تحریم‌های جدید واقعا می‌تواند مذاکرات را تخریب می‌کند."

وی در ادامه با اشاره به طرف ایرانی مذاکرات هسته‌ای افزود: "دانستن اینکه آن‌ها به چه چیزی فکر می‌کنند، سخت است."
کامرون گفت: "مذاکرات هسته‌ای نیازمند فضایی برای موفقیت است. ما نباید در مقطع کنونی تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم."

نخست‌وزیر انگلیس همچنین وی با اشاره به حملات تروریستی در پاریس گفت که افراطی‌گرایی "یک فرقه مسموم متعصب مرگ ‌آور" است که به اسلام آسیب می‌رساند."
وی افزود: "تهدیدهایی برای امنیت بریتانیا هست اما فقط با تدابیر پلیسی نمی شود حل کرد."
منبع: تسنیم