هفته گذشته حاضران در بازار جهانی طلا نفس خود را در سینه حبس کرده و منتظر نتیجه جلسه کمیته بازار بانک فدرال امریکا در روز سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری بودند تمرکز این نشست بر برنامه خرید و فروش اوراق قرضه 85 میلیارد دلاری است.

از به تازگی نگرانی‌ها از این که مقامات بانک فدرال شمارش معکوس برای کاستن از محرک‌ها را اعلام کنند، افزایش یافته است. این درحالی است که تحلیلگران و اقتصاددانان می‌گویند داده‌های اقتصادی اخیر به‌اندازه کافی قوی نیست تا بانک فدرال کاهش تدریجی محرک‌ها را شروع کند.

به این ترتیب در صورتی که اتفاق شگفت‌آوری رخ ندهد قیمت طلا می‌تواند در محدوده 1370 تا 1425 دلار باقی بماند. به این ترتیب وقتی قیمت‌ها سقوط می‌کند و به 1370 دلار می‌رسد می‌توان خرید کرد و وقتی قیمت‌ها به 1425 دلار می‌رسد می‌توان فروخت.
در هفته کاری گذشته بازار جهانی (دوشنبه تا جمعه) طلا تحولات زیر را از سر گذراند:
طلا در این روز دستاوردهای متوسطی داشت و 10/1386 دلار در هر اونس برای تحویل در ماه آگوست معامله شد. نقره نیز برای تحویل در جولای 965/21 دلار در هر اونس دادوستد شد. روز دوشنبه موسسه اعتبارسنجی استاندارد اند پورز رتبه اعتباری دولت امریکا را از منفی به پایدار ارتقا داد. این باعث به وجود آمدن فشار نزولی بر میانگین قیمت طلا و افزایش شاخص دلار ایالات متحده شد. البته تاثیر این خبر کوتاه بود، با این حال قیمت طلا تامدتی زیرفشار قرار گرفت.
انتشار اخبار در زمینه ضعیف بودن تولیدات صنعتی در چین و سخنرانی رئیس بانک مرکزی امریکا در زمینه کاهش تدریجی خریدها هم در زیر فشار قرار گرفتن قیمت طلا موثر بود. به طورکلی افزایش تمرکز بانک مرکزی امریکا بر زمان‌بندی احتمالی کاهش تدریجی خریدها به 85 میلیارد دلار در هر ماه قیمت فلزات باارزش را زیرفشار قرار داده است. قیمت طلای آتی در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین حد در سه هفته رسید و سپس از پایین‌ترین حد خود در این روز بالا رفت. طلا در آخرین معامله برای تحویل در ماه آگوست به 80/1378 دلار در هر اونس رسید. طلای نقدی نیز 25/1381 دلار معامله شد. نقره هم در آخرین معامله به 67/21 دلار در هر اونس رسید.
در این روز نگرانی از این که بانک‌های مرکزی عمده جهان می‌خواهند سیاست‌های انبساط پولی را زودتر از آن چه پیشتر فکر می‌شد کنار بگذارند بر قیمت‌های طلا سایه‌ انداخته بود. در این روز رسیدن گزارش‌هایی از تقاضای ضعیف برای طلای فیزیکی از سوی مصرف کننده اصلی طلای جهان یعنی هند نیز بر قیمت فلز زرد اثر گذاشت. دولت هند به تازگی مالیات بر واردات طلا را به منظور کاهش عدم توازن تجاری بالا برده‌است.
قیمت‌های آتی طلا در این روز دستاوردهایی داشت. دلار ضعیف‌تر شد و بازار نفت خام روندی صعودی به خود گرفت که باعث شد برخی بهبودهای کوتاه مدت در قیمت فلز زرد مشاهده شود. به این ترتیب طلا برای تحویل در ماه آگوست 70/1388 دلار در هر اونس معامله شد. طلای نقدی نیز در ماه ژوییه 50/1389 دادوستد شد و قیمت نقره در آخرین معامله به 715/21 دلار در هر اونس رسید.

پنجشنبه 13 ژوئن، 23 خرداد
قیمت آتی طلا در این روز به خاطر داده‌های اقتصادی بهتر از حد انتظار ایالات متحده کاهش یافت. به این ترتیب قیمت طلا برای تحویل در ماه آگوست 80/1376 دلار در هر اونس بسته شد و طلای نقدی در ماه ژوئیه 00/1378 دلار معامله شد. نقره نیز در آخرین دادوستد 56/21 دلار در هر اونس دادوستد شد. قیمت طلا برای تحویل در ماه آگوست به 60/1387 دلار در هر اونس در بورس نیویورک رسید. نقره نیز برای تحویل در ماه جولای 954/21 دلار در هر اونس معامله شد.

گمانه‌زنی برای قیمت طلا در هفته جاری
بیشتر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو عقیده دارند در هفته کاری حاضر در جهان (دوشنبه تا جمعه) قیمت‌ها روند صعودی خواهد داشت. در این هفته از 36 نفر نظرسنجی شد که 23 نفر از آن‌ها پاسخ دادند. از این 23 نفر نیز 15 نفر روند قیمت‌ها را صعودی، شش نفر رو به پایین و دو نفر بدون تغییر می‌دانند.
شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی عبارت بودند از نمایندگی‌های مجاز و فروش شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران سلفی، مدیران مالی و تحلیلگران فنی نمودار. هفته گذشته 41 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی روند قیمت‌ها را صعودی ارزیابی کرده بودند.
کسانی که انتظار قیمت‌هایی بالاتر دارند می‌گویند محدوده قیمت‌ها می‌تواند شکسته شود و تقریباً از هزار و 375 دلار به 425/1 دلار در هر اونس برسد. کسانی که قیمت‌ها را رو به ضعیف‌تر شدن می‌دانند می‌گویند انتظار دارند طلا به آزمایش حرکت نزولی خود ادامه داده و 1365 دلار را بیازماید. به طورکلی برخی کارشناسان عقیده دارند احتمال تضعیف ارزهای بازار می‌تواند عامل صعود قیمت‌ها در بازار طلا در روزها و هفته‌های آینده باشد.