شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در تحلیلی گفته است که نگرانی اصلی ظریف به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای نیست، بلکه باخت دوباره تیم روحانی در انتخابات آینده و تکرار تجربه انتخابات 1384 است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ بی بی سی که مدتی است گرایشی آشکار به حمایت از دولت پیداکرده، در تحلیلی از پیام اخیر محمد جواد ظریف در توییتر می گوید هشدار اصلی ظریف به غرب در واقع این است که اگر با دولت روحانی توافق نکند، همانند سال 1384 (2005) بار دیگر زمینه روی کار آمدن اصولگرایان را فراهم خواهد کرد.

ظریف روز شنبه 27 اردیبهشت، در پیامی در توئتر خود نوشت: «دستیابی به توافق جامع هسته ای غیرممکن نیست، نياز است که توهمات کنار گذاشته شود، نبايد مانند سال 2005 فرصت از دست برود».

اشاره ظریف به بسته پیشنهادی 5 اوت 2005 سه کشور اروپایی به ایران است که ایران آن را توهین آمیز ارزیابی کرد و کنار گذاشت.

بی بی سی در تحلیلی درباره این پیام میی گوید: «این پیام مخاطب خارجی دارد. به نوعی به طرف های مذاکره هشدار می دهد نگذارید اتفاقات 2005 تکرار شود. اتفاق کلیدی 2005 آن بود که پس از یک دوره اتفاقات و مذاکرات، آیت الله خامنه ای بی حوصله شد و مذاکرات را متوقف کرد. بن بست مذاکرات در سال 84 تیم آقای روحانی را از صحنه مذاکرات خارج کرد. ممکن است ظریف به این نکته ظریف هم اشاره داشته باشد که اگر کارها خوب پیش نرود ممکن است این تیم فعلی از صحنه خارج شود».

منبع : ایران هسته ای