سخنگوی دولت درباره توزیع نامناسب سبد کالا گفت رئیس جمهور با فروتنی عذرخواهی کرد اما استحقاقش را نداشت!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از وطن امروز، دولت با سخنان دیروز نوبخت، تلویحاً عذرخواهی رئیس‌جمهور را از نحوه توزیع سبد کالایی پس گرفت! محمدباقر نوبخت دیروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: روحانی درباره سبد کالا فروتنی کرد و از مردم عذرخواهی کرد در حالی که استحقاق این را نداشت!

واقعا نمی‌دانیم سخنگوی دولت به چه علت ثواب رئیس‌جمهور را اینگونه کباب کرد اما معلوم است اقدام روحانی برای اعضای دولت بسیار گران تمام شده که اینگونه اظهارنظر می‌کنند.

نحوه توزیع و برنامه‌ریزی طرح سبد کالا آنقدر افتضاح و دارای اشکال بود که کرامت انسانی هموطنان زیر سؤال رفت و سوژه تمسخر دشمنان شد. مسؤولان دولتی آنقدر این طرح را بد اجرا کردند که جان برخی مردم به خطر افتاد. صف‌های سبد کالا آنقدر خجالت‌آور بود که تیتر درشت رسانه‌های بیگانه شد و همین کم‌کاری‌ها و مشکلات بود که روحانی را مجبور کرد قبل از عذرخواهی مسؤولان مستقیم چنین افتضاحی از مردم عذرخواهی کند. اتفاقا این عذرخواهی کاملا هوشمندانه بود و تا حدودی موجب ایجاد آرامش شد. انتظار داشتیم با این اقدام رئیس‌جمهور دیگر مسؤولان نیز به اشتباهات خود اعتراف کنند و تقصیر اشتباهات خود را به گردن دیگران نیندازند اما نوبخت نشان داد نه تنها دولتی‌ها قصد ندارند این رویه را ادامه دهند بلکه می‌خواهند به همان اقدام پسندیده و مناسب اعتراف به اشتباه چنگ بزنند!

روحانی گفته بود: «مردم در دریافت سبد یارانه به زحمت افتادند، من به عنوان رئیس‌جمهور عذرخواهی می‌کنم؛ این دولت اگر نقصی باشد به مردم می‌گوید و از مردم عذرخواهی می‌کند. نمی‌گوییم بی‌نقص هستیم. تلاش‌مان این است که نقص‌ها را برطرف کنیم». ولی نوبخت سخنگوی، حداقل به سخنان رئیس‌جمهور نیز احترام نگذاشت و در مقابل اظهارات روحانی گفت: «اشکالات سبد کالا طبیعی بود و توزیع هزار میلیارد کالا در کشور آن هم در این شرایط کار دشواری است!» سخنگوی دولت اقدام روحانی را فروتنانه خوانده که حقش نبوده و تلویحا منتی نیز بر سر مردم می‌گذارد که دولت کاری طاقت‌فرسا را انجام داده که ایجاد مشکلات و صف‌های آن هم طبیعی بوده است.

سرنوشت هدفمندی
سخنگوی دولت روز گذشته درباره فاز دوم هدفمندی و سرنوشت قیمت‌ها نیز سخن گفت. محمدباقر نوبخت در ادامه با بیان اینکه ناچار به اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی هستیم، تاکید کرد: افزایش قیمت‌ها شیب کندی خواهد داشت به‌گونه‌ای که بتوانیم تورم را در سال آینده نیز کاهش دهیم. نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: این مصوبه برای سال 93 است و تلاش می‌کنیم سازوکارهای اجرایی را فراهم و همه نقاط آسیب‌پذیر را شناسایی کنیم. وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نظارت دولت بر جلوگیری از گرانی‌ها در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: ستادی فعال شده و با ساز و کارهای مختلف تلاش می‌کند با گرانفروشی برخورد کرده تا اجحافی در حق مردم نشود.
نوبخت بابیان اینکه نظارت بر قیمت‌ها حتی در کشورهایی با سابقه سرمایه‌داری نیز اجرا می‌شود، چون همه کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند و باید پذیرفت نمی‌شود اقتصاد را بدون نظارت گذاشت، گفت: به‌طور مثال نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش قیمت دیگر کالاها باشیم و در مرحله دوم اجرایی‌شدن هدفمندی یارانه‌ها نیز یکی از کارهای ما کنترل و نظارت بر گرانفروشی است که با تورم تفاوت می‌کند. نوبخت گفت: نمی‌خواهیم مردم در برابر عده محدودی از تولیدکنندگان بهانه‌گیر بی‌دفاع بمانند، درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی حتی به خزانه دولت برای امور اجرایی و عمرانی واریز نخواهد شد و به اقتصاد جامعه برمی‌گردد و حتی برای سال آینده بیش از 1300 میلیارد تومان از خزانه دولت در راستای هدفمندی یارانه‌ها هزینه خواهد شد. وی در ادامه با بیان اینکه قطعا نظارت بر قیمت‌ها اعمال می‌شود و نمی‌شود اقتصاد را بدون نظارت گذاشت، تاکید کرد: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها، کنترل و نظارت بر گرانفروشی در دستور کار دولت است.

نوبخت درباره اصلاح قیمت بنزین در سال آینده با بیان اینکه دولت به تکالیف قانونی خود پایبند است و فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید در سال 93 اجرا شود، گفت که قیمت بنزین هنوز نهایی نشده است. نوبخت خاطرنشان کرد: منطق حکم می‌کند که با کاهش قیمت ارز، قیمت خودرو باید کاهش یابد و شورای رقابت در این باره در حال بررسی است.

اقتصاد مقاومتی یک سند فرادستی است
سخنگوی دولت درباره ابلاغ سیاست‌های کلان «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب و اقدامات دولت در اجرای این سیاست‌ها اظهار داشت: دولت در فرآیند تهیه و تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مشارکت فعالی داشت. نوبخت افزود: این سیاست‌ها را به عنوان سند فرادستی برای اجرا در دستور کار دولت قرار خواهیم داد و همه دستگاه‌های دولت بویژه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری به‌طور خاص برای اتکا به توانایی‌های داخلی و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: ما در چارچوب همین تفکر که نسخه بسیار اثربخش و مؤثر برای کشور در چنین شرایطی است حتی برای حالتی که نتوانیم نفت را عرضه کنیم برنامه‌هایی تهیه کرده‌ایم که البته امیدواریم شرایط بهبود یافته و منابع ما بیش از ارقام بودجه سال آینده تحقق یابد. وی در پاسخ به سوالی درباره اشتغالزایی نیز خاطرنشان کرد: اشتغال را با شاخصی به نام بیکاری می‌سنجند؛ ما در فصل پاییز نسبت به فصل قبل یک درصد کاهش نرخ بیکاری داشتیم و این نشانگر افزایش نرخ اشتغال است.

نوبخت با بیان اینکه در دی ماه نرخ تورم به 35 درصد تقلیل یافت، گفت: امیدواریم در بهمن و اسفند کاهش نرخ تورم و بیکاری ادامه یابد. نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حمایت از فعالیت سرمایه‌گذاران خارج از کشور و اینکه آیا دولت یازدهم مانند دولت قبل از این سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند، گفت: اولویت دولت یازدهم حمایت از سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور در داخل است و تسهیلات لازم برای حضور آنها در ایران و امکان سرمایه‌گذاری ایجاد شده و آنها می‌توانند به کشور بازگردند. سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا علاوه بر پرونده بابک زنجانی، پرونده دیگری در راستای دستور رئیس‌جمهور مبنی بر مبارزه با ویژه‌خواری وجود دارد، اظهار بی‌اطلاعی کرد و تصریح کرد که این پرونده همچنان باز است. نوبخت تصریح کرد: باتوجه به مشکلات تهران بویژه مساله آلودگی هوا که درجلسات قبلی دولت به آن توجه شده بود، امروز شهردار، رئیس شورای شهر و استاندار تهران درجلسه هیات دولت حضور یافتند تا گزارش جامعی ارائه کنند. سخنگوی دولت اضافه کرد: باتوجه به اینکه گفته شده بود برنامه‌هایی در شهرداری تهران برای کاهش آلودگی صورت گرفته و نیز عزم دولت درایجاد محیطی سالم و مناسب برای مردم ایران و بویژه شهر تهران، این گزارش امروز ازسوی شهرداری و شورای شهر تهران ارائه شد. وی گفت: درهیات وزیران تصویب شد تا کمیسیونی خاص مرکب از اعضای دولت، شورای شهر و استانداری تهران تشکیل شود تا به صورت مستمر مشکلات شهر تهران و کاهش آلودگی هوای پایتخت را پیگیری کند و قرار شد به صورت ویژه مساله بهبود سوخت در شهر تهران بویژه کیفیت بنزین مورد توجه و عمل قرار گیرد.

کمک بلاعوض برای خسارت‌دیدگان برف

سخنگوی دولت درباره پرداخت خسارت به کشاورزان استان‌های شمالی گفت: برای کمک بلاعوض و کارهای زیربنایی در استان‌های شمالی رقمی معادل 949 میلیارد و 600 میلیون ریال در نظر گرفته شد و هزار و 299 میلیارد و 840 میلیون ریال نیز تسهیلات با کارمزد 5 درصد با یک دوره 15 ساله برای احداث و بهسازی خانه‌های شهری و روستایی اختصاص یافت. به گفته وی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز مکلف شد با تامین خسارات ناشی از حادثه برف که تاکنون در فهرست مشمولان دریافت خسارت نبود، نسبت به جبران خسارات وارده به بخش‌های زراعی و دامی و طیور و شیلات اقدام کند.