نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه می‌گویند پرونده مذاکرات، پرونده رهبری است حرف نادرستی است، مقام معظم رهبری صراحتا فرمودند در جزئیات دخالت نمی‌کنند، مسؤولیت پرونده هسته‌ ای به گردن لاریجانی و روحانی است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس عصر دیروز در نشست سیاسی شوراهای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران که در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، با اشاره به نقشه‌های مختلف دشمنان علیه ملت‌های مسلمان گفت: تلاش کردند اسلام را به عنوان دشمن خود معرفی کنند و با این دشمن به انسجام داخلی برسند و چون این طرح شکست خورد سعی کردند در درون اسلام جنگ داخلی ایجاد کنند. وی با بیان اینکه با بیداری اسلامی جهان به 3 قطب «کشورهای اسلامی»، «چین و روسیه» و «آمریکا و غرب» تقسیم شد، تصریح کرد: گمان می‌کردند با ایجاد نفاق در بین مسلمین، اسلام خود به خود مهار می‌شود و به سمت مهار چین می‌روند. زاکانی گفت: چین و روسیه پیام دادند اسلام عقلانی و صحیح، اسلام ایران است نه اسلام ترکیه و عربستان، این پیام رسما به ولایتی داده شد. وی با بیان اینکه مذاکره‌کنندگان چند اشتباه بزرگ و فاحش در شروع مذاکرات انجام دادند، اظهار داشت: اشتباه اصلی شروع مذاکرات، مذاکره با آمریکا بود، دومین اشتباه بازی در زمین غرب بود و اشتباه سوم عدم بهره‌گیری از قدرت کارشناسی کشور. زاکانی عنوان کرد: در بررسی برجام وقتی به حقوقدانان رجوع کردیم خیلی از حقوقدانان اعتراض می‌کردند پس چرا الان آمدید؟ همه گفتند این سند تعهدآور است.
ظریف در مجلس گفت ما در ژنو 16 نفر بودیم در حالی که فقط تیم آمریکایی 140 نفر بود، تیم انگلیس 40 نفر و تعداد متخصصان ایرانی یک‌دهم کل بود. وی کتمان‌کاری را اشتباه دیگر در مذاکرات دانست و افزود: اشتباه دیگر شامل استفاده غلط از ظرفیت‌ها بود.
وی تاکید کرد: اینکه می‌گویند این پرونده، پرونده رهبری است حرفی نادرست و ظلم به رهبری است. هرکجا کم می‌آورند به گردن رهبری می‌اندازند. رهبری صراحتا گفتند در جزئیات دخالت نمی‌کنند. مسؤولیت پرونده هسته‌ای به گردن لاریجانی و روحانی است.
زاکانی گفت: 7 اشتباه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این بود که از صفر شروع کردند و تلاش‌های گذشته را درنظر نگرفتند، مذاکره را یکجانبه با آمریکایی‌ها آغاز کردند، در مدل بازی غرب و آمریکا بازی کردند و مبنی بر پیش‌نویس‌های غربی مذاکره کردند، قدرت کارشناسی کشور را به کار نگرفتند و رقیب‌پنداری کردند، از ظرفیت‌های غلط استفاده کردند به طوری که سازمان انرژی اتمی را بعد از توافق ژنو بازی دادند، کتمان‌کاری می‌کردند نه فقط با مجلس بلکه نسبت به کمیته هسته‌ای و شورایعالی امنیت ملی؛ به طوری که شمخانی در جلسه‌ای گفت اینها در شورا گزارشی ندادند و پرونده را از شورا بیرون بردند و کمیته هسته‌ای هم به‌صورت جدی در متن امر نبود. نماینده مجلس اظهار داشت: اشکال دیگر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، کم‌ارزش‌پنداری حوزه فناوری هسته‌ای است، 70 -60 درصد موارد استفاده دوگانه‌ای که در متن برجام آمده مربوط به حوزه نظامی ما است. وی اضافه کرد: اشکالاتی که درباره برجام وجود دارد این است که با این فضا که طرف مقابل دشمن ما است، تنظیم نشد، طرف مقابل در تنظیم برجام بشدت بر دشمن بودن ایران تاکید کرده اما از جانب ما اینگونه نیست. زاکانی گفت: در این سند انگار دیگر آمریکا قصد براندازی ندارد، آژانس قرار نیست دیگر گزارش خلاف واقع بدهد و قرار نیست اروپایی‌ها با نگاه نفوذ و سیطره به ما نگاه کنند. وی ادامه داد: در سفری که روحانی به همسایگان شمال کشور داشت، در فرودگاه جلسه‌ای با حضور روحانی، لاریجانی، ولایتی و شمخانی که برخی اعضای کمیته هسته‌ای هستند تشکیل شد و نسخه‌ای درباره مذاکرات در دست روحانی و لاریجانی بود که از آن مطالبی می‌گفتند که مورد اعتراض شمخانی و ولایتی قرار گرفت که لااقل نسخه‌ای از متنی که دارید به ما هم بدهید.
زاکانی با بیان اینکه جلسه 3 ‌نفره با حضور لاریجانی، حجازی و شمخانی دروغ محض است، اظهار داشت: آقای باهنر این مطلب را به آقای کوچک‌زاده گفتند و بنده گفتم این حرف دروغ است، اطلاعات غلط به آقای باهنر داده بودند اما همین اطلاعات غلط را در صحن مجلس هم به خیلی نمایندگان می‌دادند و آنها را دچار اشتباه کردند.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/J6RvP