مستند «آشنای دور»، داستان زندگی یک جوان آفریقایی به نام «عمر عبدالله» است که تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران شیعه می‌شود. این جوان اسم ۴ پسر خود را از اسامی افراد شاخص انقلاب اسلامی ایران انتخاب می‌کند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ اسم پسر ۸ ساله او روح الله خمینی عبدالله، اسم پسر دوم او، علی خامنه‌ای عبدالله و اسم پسر سوم و چهارم او نیز به ترتیب مرتضی مطهری عبدالله و محمد حسینی بهشتی عبدالله است. این جوان با این کار علاقه قلبی خود به جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

امام خامنه‌ای در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت‌(در ۱۳۸۷/۰۹/۲۴) ضمن برشمردن شاخصهای هویت اسلامی، «نزدیکی با ملت های مسلمان» را یک از شاخصه های با اهمیت و اصیل انقلاب اسلامی عنوان نموده و می فرمایند:

". ملت‌های مسلمان عمق استراتژیک نظام جمهوری اسلامی‌اند. چرا تبلیغات عجیب و غریب آمریکائی و انگلیسی سعی میکنند بین ملتهای مسلمان با ملت ایران جدائی بیندازند؟ چرا؟ با مسئله‌ی قومیت، با مسئله‌ی سنی، شیعه؟ چون میدانند آنها عمق راهبردی و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی محسوب میشوند. تکیه‌گاه یک ملت به عمق استراتژیک اوست. نمیخواهند ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی از این حمایت و طرفداریای که از او در کشورهای مختلف میشود - که البته بی‌نظیر هم هست - برخوردار باشد. شما در هیچ جا نمیبینید که در یک کشوری از رؤسای یک کشور دیگری، آحاد مردم - نه سیاسیون - تجلیل و احترام کنند؛ عکسشان را بلند کنند، نامشان را با هیجان بیاورند؛ جز جمهوری اسلامی. در کشورهای مسلمان هر جا بروید، آنجائی که رد پائی از جمهوری اسلامی هست، مردم نسبت به آن و نسبت به جمهوری اسلامی ابراز احساساتشان اینجوری است. دشمن این را نمیخواهد؛ دشمن نمیخواهد این ارتباط برقرار باشد. جمهوری اسلامی باید این را یکی از وظائف خودش بداند. این جزو آن شاخصهای اصلی است.

حالا شما نگاه کنید در این نوشتجات آدمهای یا کوته‌نظر - که خوشبینانه‌اش این است که بگوئیم کوته‌نظرند - یا اگر بدبینانه نگاه کنیم، مغرض و خائن، که از ارتباط جمهوری اسلامی با مردم لبنان، با مردم عراق، با مردم افغانستان، با مردم فلسطین، صریحاً و بارها انتقاد کرده‌اند و انتقاد میکنند. دیده‌اید شما، متأسفانه در مطبوعات ما و در بعضی از تریبونهای سیاسی، که این چیزها گفته میشود. این ضدیت با یکی از شاخصهای اساسی جمهوری اسلامی است. نه، جمهوری اسلامی منافع ملتهای مسلمان را منافع خودش میداند؛ با آنها مرتبط است، از آنها دفاع میکند؛ از مظلوم دفاع میکند، از ملت فلسطین دفاع میکند؛ اینها شاخصهاست و اینها بایستی برجسته شود. دانشجو و دانشگاهی، بخصوص دانشجو میتواند در این میدان نقش‌آفرین باشد؛ میدان حفظ شاخصها، برجسته کردن شاخصها و مختصات حقیقی جمهوری اسلامی؛ غیر از مختصات ظاهری که اسمها و مقامات رسمی و حقوقی و اینهاست. شما میتوانید سهیم باشید، میتوانید اقدام کنید. و البته و خوشبختانه، ملت ما ملت بیداری است."

عزیزی، کارگردان مستند «آشنای دور»، گفت:‌ این فیلم داستان زندگی یک جوان آفریقایی به نام «عمر عبدالله» است که تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران شیعه می‌شود. این جوان اسم ۴ پسر خود را از اسامی افراد شاخص انقلاب اسلامی ایران انتخاب می‌کند.
مجید عزیزی، کارگردان مستند «آشنای دور» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از شرکت این مستند در جشنواره سینما حقیقت خبر داد.
وی درباره‌ی داستان این فیلم گفت: مستند «آشنای دور»، داستان زندگی یک جوان آفریقایی به نام «عمر عبدالله» است که تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران شیعه می‌شود. این جوان اسم 4 پسر خود را از اسامی افراد شاخص انقلاب اسلامی ایران انتخاب می‌کند. اسم پسر 8 ساله او روح الله خمینی عبدالله، اسم پسر دوم او، علی خامنه‌ای عبدالله و اسم پسر سوم و چهارم او نیز به ترتیب مرتضی مطهری عبدالله و محمد حسینی بهشتی عبدالله است. این جوان با این کار علاقه قلبی خود به جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.
این مستندساز ادامه داد: این جوان علاوه بر اینکه نام‌های پسرانش را این گونه انتخاب کرده است، یک ویژگی شاخص دیگر نیز دارد. اوعلیرغم فشارهای زیاد کشورش، مدرسه‌ای به نام امام علی(ع) ساخته است که در این مدرسه قرآن و علوم قرآنی تدریس می‌شود. خود او می‌گوید: «من برای سی سال دیگر برنامه ریزی کردم تا بتوانم با تدریس علوم قرآنی در کشورم زمینه آزادی خواهی را فراهم کنم». در حقیقت وجه‌ی معلم گونه و انبیا گونه عمر عبدالله مرا به ساخت این مستند جلب کرد. من از طریق سید ناصر عمادی با این خانواده آشنا شدم.
عزیزی درباره‌ی شرکت این مستند در جشنواره‌ها گفت: مستند «آشنای دور» توانست در جشنواره پیامبر اعظم، دومین جایزه بزرگ را به خود اختصاص دهد. این مستند در جشنواره سینما حقیقت نیز شرکت می‌کند.
مجید عزیزی، کارگردان و فیلمبردار، حمید نجفی راد، تدوینگر و مهدی مطهر، تهیه کننده «آشنای دور» هستند. این مستند به سفارش خانه مستند ساخته شده است.

مستند آشنای دور به کارگردانی آقای عزیزی
لینک دانلود با حجم 70 مگابایت

"Our President, analytical news site"