منابع لبنانی فاش کردند که طرح قطر و ترکیه برای انفجار هواپیمای حامل «بشار اسد» ناکام ماند

روزنامه لبنانی الدیار از تلاش ناکام برای ترور رئیس جمهور سوریه توسط جبهه النصره با حمایت و برنامه ریزی قطر و ترکیه خبر داد.

روزنامه لبنانی «الدیار»، خبر داد که اردن از تلاش ناکام برای ترور «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه پرده برداشته است.

سفیر یکی از کشور‌های عربی تأکید کرد که سازمان اطلاعات اردن از تلاش برای حمله به هواپیمای شخصی رئیس جمهور سوریه و منفجر کردن آن در فرودگاه لاذقیه و ترور وی پرده برداشته و این خبر را به اطلاع سازمان اطلاعات سوریه رسانده‌ است.

بر اساس این گزارش، اسد معمولا از هواپیمای شخصی اش که می‌تواند 12 نفر را در خود جای دهد برای انتقال از دمشق به لاذقیه استفاده می‌کند، تروریست‌های جبهه النصره با کمین کردن فرودگاه مزه قصد داشتند هواپیمای حامل رئیس جمهور سوریه را هدف حمله‌ای موشکی قرار دهند.

بر اساس این گزارش تروریست‌ها می‌خواستند هنگامی که هواپیمای حامل اسد به فرودگاه لاذقیه نزدیک می‌شود آن را هدف موشک‌های سام 7 قرار دهند.

بعد از پرواز هواپیمای حامل بشار اسد از فرودگاه دمشق به سوی فرودگاه حلب نیروهای شنود سوریه مکالمه‌ای را دریافت کردند که در آن خبر پرواز هواپیمای رئیس جمهور سوریه داده شده بود.

در پی این مسأله با خلبان هواپیمای اسد تماس گرفته شد تا فورا در فرودگاه مزه در دمشق فرود بیاید و بعد از ردیابی و پیگیری خطوط تماس‌ها، نیروهای امنیتی سوریه موفق شدند 9 نفر را در این زمینه بازداشت کنند که برخی از آنها عناصر گروهک تروریستی جبهه النصره بودند و برخی دیگر افسران جدا شده از حکومت سوریه بودند که به عنوان کارشناس در چگونگی استفاده از ضدهوایی با النصره همکاری می‌کردند.

بر اساس این طرح تروریست‌ها می‌خواستند به محض اینکه هواپیمای اسد به ارتفاع 50 تا 30 متر برای فرود در فرودگاه برسد آن را هدف موشک‌های ضدهوایی سام 7 قرار دهند.

سازمان اطلاعات سوریه بعد از کشف طرح ترور اسد تعدادی از نیروهای فنی در فرودگاه مزه را بازداشت کردند که مظنون به ارسال اطلاعات برای القاعده هستند و نیروهای امنیتی همچنین گروهکی را که در فرودگاه در انتظار فرود اسد بودند را بازداشت کردند و این منطقه را کاملا پاکسازی کردند.

تلاش تروریست‌ها برای ترور بشار اسد رئیس جمهور سوریه با برنامه ریزی قطر و ترکیه و با استفاده از موشک‌هایی که قطر آن‌ها را از طریق ترکیه وارد سوریه کرده بود با شکست روبرو شد.

دوحه و آنکارا بعد از شکست در زمینه نظامی و سیاسی برای کنار گذاشتن اسد از قدرت طرح ترور او را طراحی کرده بودند تا به این ترتیب موضوع سوریه را به پایان برسانند که این طرح با شکست روبرو شد.