مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به تکمیل قطعه 4 آزادراه تهران-شمال و باز شدن آن برای عبور مسافران نوروزی، گفت: رئیس‌جمهور دستور داده است به عنوان عیدی به مردم، یک ماه اخذ عوارض این آزادراه به تعویق بیافتد.

احمد صادقی در مراسم بازدید خبرنگاران از قطعه چهار آزادراه تهران _ شمال که به تازگی تکمیل شده و آماده بهره‌برداری مسافران برای ایام نوروز است، اظهار داشت: ساخت آزادراه تهران _ شمال از سال 1376 در قالب 4 منطقه با مشارکت وزارت راه و بنیاد مستضعفان آغاز شد.

* اختصاص 463 میلیارد ریال به آزادراه تهران-شمال طی دو سال اخیر

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تصریح کرد: این مسیر آزادراهی از سال 76 تا سال 89 تنها 64 درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما از سال 90 با پیگیری‌های خاص و اختصاص اعتبار، هر سال 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

صادقی گفت: در طول 14 سال، سالانه تنها 86 میلیارد ریال به این پروژه اختصاص می‌یافت اما طی دوسال اخیر 463 میلیارد ریال اعتبار به این پروژه اختصاص یافت.

* قطعه یک آزادراه تهران-شمال حتماً تا اسفند 92 آماده است

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: منطقه 1 این آزادراه از تهران تا شهرستانک توسط پیمانکار چینی و در قالب فاینانس در حال اجرا است؛ این قطعه، 23 کیلومتر طول دارد که احداث تونل‌های آن به پایان رسیده است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به آغاز عملیات ساخت پل‌ها در قطعه یک این آزادراه، اظهارداشت: قرار شده است این قطعه تا پایان سال 92 مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ احداث قطعه یک، 60 کیلومتر مسیر تهران تا چالوس را کوتاه‌تر می‌کند.

* حضور کنسرسیوم داخلی در قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در قطعات 2 و 3 این آزاد‌راه مقرر شده است کنسرسیوم داخلی حضور یابد، اضافه کرد: مطالعات اجرایی این قطعات در حال انجام است؛ اجرای این دو قطعه 3 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تاکید کرد: پیمانکار این دو قطعه کنسرسیوم ایرانی است که در صورت فراهم بودن منابع مالی، این 74 کیلومتر آزادراه با 30 کیلومتر تونل، ظرف 3 سال ساخته می‌شود.

صادقی با اشاره به تعیین تکلیف مشارکت بنیاد و وزارت راه در این پروژه از فروردین‌ماه، تصریح کرد: اواخر فروردین‌ماه سال آینده درباره عملیات اجرایی قطعات 2 و 3 آزادراه تهران شمال صحبت‌های مفصلی با رسانه‌ها خواهم داشت.

* افتتاح قطعه 4 برای مسافران نوروزی/فعلاً یک ماه اخذ عوارض نداریم

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: منطقه 4 آزادراه تهران _ شمال به طول 20 کیلومتر از مرزن ‌آباد آغاز شده و تا چالوس ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به تکمیل 99 درصدی این پروژه، تصریح کرد: قطعه 4 آزادراه 4 دستگاه تونل به طول 1700 متر دارد؛ خط‌کشی‌های مسیر انجام و روشنایی‌ها نصب شده است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: در این مسیر ترانشه‌های (کوه‌بُری) زیادی انجام شده است و بالای ترانشه‌ها فضای سبز ایجاد می‌شود.

صادقی تصریح کرد: قطعه 4 آزادراه در ایام نوروز آماده استقبال از مسافران نوروزی است؛ در حال حاضر این قطعه 99 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در راستای کاهش ترافیک محور چالوس در طول نوروز برای مسافران باز خواهد شد.

وی با اشاره به مزایای قطعه 4 که 20 کیلومتر طول دارد، توضیح داد: کاهش یک ساعته سفر، صرفه‌جویی سالانه 15 میلیارد تومان سوخت و کاهش هزینه‌های تصادفات رانندگی به میزان 20 میلیارد تومان از مزایای قطعه 4 آزاد‌راه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق دستور رئیس جمهور، مقرر شده است به عنوان عیدی دولت به مردم این قطعه از آزادراه به مدت یک ماه بدون دریافت عوارض بر روی مسافران باز باشد و پس از پایان فروردین درباره نحوه دریافت عوارض و نرخ عوارض اطلاع‌رسانی خواهد شد.

صادقی تصریح کرد: در راستای کاهش ترافیک خودروها پس از خروج از این آزادراه و ورود به مرزن آباد، محور قدیم تعریض شده است ‌تا میزان ترافیک کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل یادآور شد: همچنین مقرر شده است ساختمان ثابتی برای حضور پلیس راه در قطعه هار احداث شود ضمن آنکه با افتتاح این مسیر ،پلیس در طول آزادراه مستقر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 98 درصد طلب معارضان این قطعه پرداخت شده است، اضافه کرد: در جریان احداث این قطعه در منطقه سینوا از شهرستان چالوس، بیش از 50 خانه به دلیل رانش از بین رفت که خسارات مردم کاملاً به آنها پرداخت شد.

* پرداخت 100 میلیارد تومان طلب پیمانکاران

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل درباره پرداخت طلب پیمانکاران، اظهار داشت: روال بر این است که همیشه پیمانکاران از کارفرما طلب دارند؛ امسال بیش از 100 میلیارد تومان بدهی پیمانکاران را پرداخت کردیم.