نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران حتی یک لحظه غنی‌سازی را متوقف نکرده و نخواهد کرد.

علی اصغر سلطانیه در گفت‌وگو با العالم افزود: مذاکرات با آژانس در زمینه نزدیک سازی دیدگاه ها و رفع برخی اختلافات موفقیت آمیز بود، اما طرح کاری پس از رفع همه اختلافات دو جانبه امضا خواهد شد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه موضوع بازدید هیات آژانس از پارچین پس از توافق درباره طرح کاری بررسی خواهد شد، ادامه داد: درباره برخی موضوعات با آژانس توافق حاصل شد، اما هنوز سندی امضا نشده است.

وی تصریح کرد: مذاکرات با آژانس درباره حل اختلافات ادامه خواهد یافت و دو طرف برای دور آتی مذاکرات به توافق دست یافتند.

سلطانیه گفت: مذاکره با آژانس رو به جلو بود و ما آمادگی کامل برای رفع ابهامات داریم؛ همچنین دور آتی مذاکرات قبل از نشست شورای حکام آژانس برگزار خواهد شد.

بازدید از پارچین قبل از نهایی شدن چارچوب مدالیته انجام نمی‌شود

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در گفت‌وگو با فارس در خصوص مذاکرات 27 و 28 دی ماه ایران و نمایندگان آژانس بین المللی اتمی عنوان کرد: گفت‌وگوهای تخصصی و فشرده به مدت 2 روز انجام شد و در جریان آن برخی اختلاف نظرات حل و فصل و برخی کماکان باقی ماند.

وی افزود: در این دور از مذاکرات حرکت رو به جلو بوده و ایران این آمادگی را داشت که گفت‌وگوها یک روز دیگر ادامه پیدا کند، اما به دلیل این که 2 نفر از نمایندگان آژانس عازم ماموریت در کشور دیگری بودند، مذاکرات به 24 بهمن در تهران موکول شد.

سلطانیه در خصوص اخبار برخی رسانه های خارجی در ارتباط با قرار بازدید نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت نظامی پارچین در این دور از مذاکرات تصریح کرد: هیچ گونه توافقی در رابطه با موضوع ادعایی از جمله بازدید از سایت پارچین انجام نخواهد شد قبل از آن که چارچوب مدالیته در مذاکرات نهایی شود.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: هیچ قراری در رابطه با پارچین گذاشته نشده بود. در این جلسه صرفا پیرامون چگونگی و تعیین چارچوب مدالیته، مذاکره صورت گرفت.

سلطانیه با بیان این که در این دور 8 نماینده از سوی آژانس بین المللی حضور داشتند و فضای گفت‌وگوها کارشناسی و حرفه ای بود گفت: در این مذاکرات در خصوص ابعاد فنی و حقوق بحث و تبادل نظر شد.

وی با تاکید بر این که انجام هر گونه اقدامات فراتر از تعهدات عادی صرفا باید در یک چارچوب ضابطه مند صورت بگیرد اظهار داشت:‌ مذاکرات 2 روز گذشته در راستای تهیه همین چارچوب ضابطه مند انجام شد.

توافق ایران و آژانس

"هرمن ناکارتس" رئیس ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از ایران در اتریش، گفت: آژانس با ایران درباره برگزاری نشست در 12 ماه آینده در تهران به توافق دست یافت.

آخرین نشست ایران و آژانس اواسط دسامبر 2012 برگزار شد.

با وجود تاکید تهران در زمینه صلح آمیز بودن برنامه هسته ای، آمریکا و اتحادیه اروپا بر ادامه تحریم ها به منظور توقف فعالیت های هسته ای تاکید می ورزند.

هفتمین دور از مذاکرات ایران و آژانس چهارشنبه و پنج‌شنبه (27 و 28 دی‌ماه) در محل سازمان انرژی اتمی برگزار شد. دو طرف در پایان مذاکرات توافق کردند تا در 24 بهمن یک‌بار دیگر در تهران به گفت‌وگوها ادامه دهند.