روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با توهین به رئیس جمهور کشورمان افزوده است: «هیچ کس به طور یقین نمی داند که حسن روحانی نیت صادقی در مورد توافق هسته ای دارد. از طرفی روحانی 7 سال دیگر بر سر قدرت خواهد بود ولی غیر ممکن است بتوان تشخیص داد چه کسی بعد از وی به قدرت می رسد، برای مثال در سال 2005 محمد خاتمی که یک اصلاح طلب بود جایش را به یک فدایی یعنی محمود احمدی نژاد داد.»

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» ؛وب سایت روزنامه "نیویورک تایمز" در تحلیلی از "کنت پولاک" عضو ارشد موسسه "بروکینگز" نوشت: «ایالات متحده و متحدانش، برای رسیدن به توافق با ایران دست بکار شده اند و این توافق، ایران را مجبور می کند تا برنامه تسلیحات هسته ای را متوقف کند.»
تحلیلگر این روزنامه آمریکایی افزود: «تمام تمرکز آمریکا بر محدود کردن تعداد و نوع سانتریفیوژها و کمیت و کیفیت اورانیوم هایی است که ایران اجازه دارد آنها را نگه دارد؛ اما این مسائل برای رسیدن به بهترین توافق با ایران کافی نیستند. درست است که مهم هستند اما نباید اولویت اول کاخ سفید به حساب بیایند.
بلکه دولت اوباما باید تمرکز خود را بر سه عامل دیگر بگذارد:
1. انجام بازرسی های سرزده
2. طراحی مکانیسمی که به راحتی در صورت کارشکنی ایران، بشود این کشور را تحریم کرد
3. طولانی تر کردن هرچه بیشتر دوره توافق.»
کنت پولاک در توضیح موارد برشمرده آورده است: «بازرسان بین المللی باید در نیروگاه های هسته ای ایران حضور مداوم داشته باشند و قادر باشند به هر کجا و هرجایی سربزنند، به شکلی که دولت ایران نتواند جلوی آنها را بگیرد.
ایران در حال حاضر موافقت خود را در رعایت پروتکل الحاقی به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای اعلام کرده که بازرسی ها و نظارت ها را افزایش می دهد؛ اما آمریکا باید همان حقی را که در عراق دارد در ایران هم داشته باشد و آن حق بازرسی بدون محدودیت و با دسترسی کامل است.»
عضو ارشد موسسه بروکینگز با اشاره به موضوع تحریم ها نیز نوشت: «اما در باره تحریم ها باید گفت که تحریم های سنگین بهترین راه مقابله با کشورهایی مانند عراق، لیبی و ایران است. باید توجه داشت که توافق با ایران نباید مثل توافق 1994 با کره شمالی باشد؛ چرا که در آن توافق به جای اینکه بیشتر با چماق بر سر کره شمالی بزنند به این کشور هویج دادند.»
وی با تکرار ادعاهای واهی علیه کشورمان اضافه کرده است: «در مورد ایران تحریم ها باید به صورتی باشد که در صورت هرگونه شواهد مبهم درباره برنامه هسته ای این کشور، آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا، تحریم ها علیه ایران را اجرا کنند، البته این موضوع سختی در مذاکرات با ایران خواهد بود.»
تحلیلگر نیویورک تایمز در توضیح پیشنهاد خود برای تحریم کشورمان می نویسد: «بهترین روش برای اجرای چنین مکانیزمی، تعلیق تحریم ها علیه ایران است و نه برداشتن آنها.
سازمان ملل و اتحادیه اروپا باید هر شش ماه قطعنامه ای منتشر کنند که بر اساس آن تا شش ماه بعد تحریم ها به حالت تعلیق درآمده اند.
فائده این مکانیزم این است که دیگر نیاز نیست تا فرایند طولانی مدتی را در شورای امنیت و سازمان ملل طی کنیم و ناچار شویم به تثبیت اکثریت اعضای دائم و غیر دائم که 15 کشور می شوند برسانیم.»
وی با توهین به رئیس جمهور کشورمان افزوده است: «هیچ کس به طور یقین نمی داند که حسن روحانی نیت صادقی در مورد توافق هسته ای دارد. از طرفی روحانی 7 سال دیگر بر سر قدرت خواهد بود ولی غیر ممکن است بتوان تشخیص داد چه کسی بعد از وی به قدرت می رسد، برای مثال در سال 2005 محمد خاتمی که یک اصلاح طلب بود جایش را به یک فدایی یعنی محمود احمدی نژاد داد.»
پولاک با بیان اینکه "طبق شایعات قرار است زمان توافق حداقل 10 سال باشد" می نویسد: اگر توافق 20 سال باشد بهتر است و همین طور 30 و یا 50 سال هم باشد بسیار مطلوب است؛ اما ایرانیان با این مسائل مخالفت خواهند کرد، آنها بازرسی های سرزده را نقض حاکمیت خود قلمداد می کنند.