با کاهش بی سابقه سطح آب سد لتیان، تصفیه خانه آب تهرانپارس از کار خواهد افتاد و برای خروج از بروز فاجعه راهی جز تامین آب از چاه های جدید یا استفاده از آب غرب تهران وجود ندارد.

 

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛یک منبع آگاه در گفتگو با دولت بهار گفت: سطح آب سد لتیان به حدی پایین آمده که حدود 10 روز تا رسیدن به تونل های آب بر فاز یک تصفیه خانه تهرانپارس زمان داریم.

وی افزود: پایین آمدن سطح آب لتیان در حدی است که هم اکنون با چشم غیر مسلح نیز ورودی تونل از زیر آب دیده میشود و این بحران از زمان ساخت سد تاکنون بی سابقه بوده است.

این منبع آگاه تصریح کرد: برای خروج از بحران 2 راه وجود دارد، اول، جیره بندی رینگ شرق و جنوب شرق تهران و جبران افت فشار از طریق لوله های متصل کننده جدید به رینگ شمال غرب و راه حل دوم ، جبران افت فشار از طریق چاههای جدیدا حفاری شده که به لحاظ عمق با مجاری فاضلابی مماس هستند. در صورت انتخاب گزینه دوم، چاره ای جز میکروب کشی با میکروب کش های مورد تایید استاندارد ملی ایران نیست، میکروب کش هایی سرشار از انواع ترکیبات نیترات و نیتریت دار. به همین دلیل اگر از حدود 27 شهریورماه آب جیره بندی نشود، توصیه می شود از آب لوله کشی برای آشامیدن استفاده نشود، زیرا در آن صورت EC آب لوله کشی تقریبا در تمامی محلات در حد 1300 به بالا خواهد بود.

وی افزود: فناوری استفاده شده در تصفیه خانه تهرانپارس قدیمی است و با پایین آمدن فشار آب ورودی، شاه لوله های چدنی دچار لرزش شدید خواهد شد و با توجه به شکنندگی این لوله های احتمال شکستگی آنها دور از ذهن نخواهد بود.