در روزهای اخیر اخبار موثقی مبنی بر عدم احراز صلاحیت لنکرانی توسط شورای نگهبان به بیرون درز کرده بود و گویا رایزنی های فشرده نیز ثمربخش نبود اگرچه تحلیلگران معتقد بودند آیت الله مصباح در نهایت توان اخذ صلاحیت برای وی از شورای نگهبان را دارد اما هزینه اعلام اولیه این خبر برای این جبهه نوپا و رهبر فکری آن بسیار سنگین ارزیابی می شد.

سرانجام پس از گمانه زنی های بسیار و البته رایزنی های فشرده، کامران باقری‌لنکرانی که آیت الله مصباح سوگند یادکرده بود اصلح از وی در زیر آسمان و روی زمین وجود ندارد، پس از جلسه مشترک عصر امروز، انصراف خود را از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری به نفع «سعید جلیلی» اعلام کرد.
جلیلی و لنکرانی عصر امروز و ساعتی پیش جلسه مشترکی داشتند.

اما آنچه نباید از نظر دور داشت این نکته است که کامران باقری لنکرانی آنگونه که سران جبهه پایداری و آیت الله مصباح انتظار داشتند نتوانست افکار عمومی و دل های مردم را با خود همراه نماید چنانکه در بدنه خود جبهه پایداری نیز با استقبال گرمی مواجه نشد و عملا با معرفی نهایی وی، آب سردی بر سر هواداران این جبهه ریخته شد اما نیروهای اثرگذار پایداری خود را تسلیم محض سران خود نکرده و زیرپوستی تمام تلاش خویش را صرف نمودند تا جلیلی را برای حضور در عرصه راضی کنند؛ امری که سرانجام به نتیجه رسید و پس از آن فشارهای داخلی برای انصراف لنکرانی به نفع سعید جلیلی شدت یافت.

اما انصراف لنکرانی به نفع جلیلی را به چند دلیل نمی توان چیزی فراتر از روغنی ریخته نذر امامزاده تعبیر کرد. نخست آنکه کاندیدای محبوب آیت الله مصباح از پشتوانه مردمی و اجتماعی قوی محروم بود و عملا نتوانست محبوبیت قابل ملاحظه ای برای خویش دست و پا کند و حتی مورد اقبال طیف وسیعی از نیروهای بدنه جبهه پایداری نیز قرار نگرفت.

علاوه بر آن وی عملا در مصاف بزرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، اسفندیار رحیم مشایی، سعید جلیلی و خروجی ائتلاف سه گانه حداد - قالیباف - ولایتی، قدرت عرض اندام گفتمانی، اجرایی و سیاسی نداشت و به راحتی در حاشیه قرار گرفت.

و در آخر اینکه در روزهای اخیر اخبار موثقی مبنی بر عدم احراز صلاحیت لنکرانی توسط شورای نگهبان به بیرون درز کرده بود و گویا رایزنی های فشرده نیز ثمربخش نبود اگرچه تحلیلگران معتقد بودند آیت الله مصباح در نهایت توان اخذ صلاحیت برای وی از شورای نگهبان را دارد اما هزینه اعلام اولیه این خبر برای این جبهه نوپا و رهبر فکری آن بسیار سنگین ارزیابی می شد.

به هر حال آنچه روی داد شاید به مذاق رهبران جبهه پایداری چندان خوش نیامده باشد خصوصا اینکه سعید جلیلی حاضر نشده بود با برچسب جبهه پایداری پا به میدان بگذارد و همچون لنکرانی در پیشگاه رئیس مؤسسه امام خمینی(ره) زانو نزد و از ابتدا گفته بود اگر بیاید مستقل و آزاد می آید و چنین نیز کرد.

به هرحال باید اذعان داشت که انصراف لنکرانی به نفع جلیلی و تلاش برای پیوند با بدنه اجتماعی حامی دبیر شورای عالی امنیت ملی، تنها راه پیش روی شخص وی و جبهه پایداری برای پیشگیری از انزوای سیاسی و حذف زودهنگام از عرصه رقابت سیاسی ایران بود.

متن بیانیه کامران باقری لنکرانی درخصوص کناره گیری وی به نفع سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک خواهران و برادران مومن و انقلابی

با تبریک میلاد با سعادت امام جواد علیه السلام و در آستانه طلوع خورشید علوی علیه السلام در خانه ربوبی، با فروتنی و تواضع در برابر عظمت ملت بزرگ ایران به ویژه خانواده های معظم شهدا ، جانبازان و ایثارگران ، اکنون که در آستانه ورود به انتخاباتی حماسی قرار گرفته ایم ، لازم دانستم نکاتی را به محضر شما ، عرضه نمایم.

انقلاب اسلامی میراث گرانسنگ امام المجاهدین و قدوه السالکین خمینی کبیر رضوان الله تعالی علیه و ودیعه ای الهی است و همه ما موظف به حفظ و پاسداشت آن هستیم. انقلاب ما اکنون در مصاف با مستکبران در مرحله ای حساس قرار گرفته است.دشمنان دین خدا تمام توان خود را برای به زانو در آوردن این انقلاب به میدان آورده اند و از هیچ تلاشی در به عقب راندن و مهار این نهضت الهی مضایقه نکرده و نمیکنند. از دشمنی دشمن ، تعجبی نیست. اما خوش خیالی برخی از دوستان که مشت چدنی را در زیر دستکش مخملین دشمن نمیبینند و با توهم حل منازعات ، سیاست لبخند را توصیه میکنند ویا دیگرانی که چسبندگی به قدرت تحلیل هایشان را به انحراف کشانده و یا کسانی که درگیر و دار انانیت ، بیراهه را به جای مسیر اصلی گرفته اند ویا آنانی که حزب گرایی را به جای اصولگرایی واقعی مبنا قرار داده اند، جای تعجب دارد که در این کشمکش حق و باطل ، به جای منافع ملی و مصلحت نظام ، جور چین دشمن را تکمیل میکنند و در جستجوی قدرت ، هر کاری را مجاز میشمرند .

در چنین شرایطی بصیرت ، درک صحیح از شرایطی که در آن به سر میبریم ، از خود گذشتگی ، اعتماد به مردم و رهبری الهی این انقلاب و از همه بالاتر ایمان به خدا ، بالاترین سرمایه های ما هستند.

موسم کنونی ، موسم لجاجت ، تصمیم گیری های فردی ، بی توجهی به مصالح کشور و بی اعتنایی به وظیفه همگانی در دفاع از این نظام مقدس نیست ، ولو این اهمال ها به خیال عمل به تکلیف و با پوشش ادای دین به وطن باشد.

همه ما موظفیم همصدا و همگام در برابر فتنه آفرینی فتنه گران و انحراف منحرفان قیام کنیم و نگذاریم این انقلاب برخلاف وصیت امام رضوان اله تعالی علیه به دست نااهلان و نامردمان بیفتد.قبلا هم گفته بودم حضور من در این انتخابات گفتمانی است و رقابت درون گفتمان انقلاب اسلامی را نا صواب میدانم. برهمین اساس ضمن تشکر از همه عزیزانی که در سراسر کشور نسبت به این جانب ابراز محبت و بزرگواری نموده اند به خصوص دانشگاهیان ، نخبگان ، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران ، علمای اعلام و به ویژه حضرت علامه آیه الله مصباح یزدی دامت برکاته ، با توجه به حضور قطعی برادر انقلابی و مومن جناب آقای دکتر جلیلی ، با کسب نظرمشورتی از جبهه پایداری انقلاب اسلامی ، برای دفاع از گفتمان امید ، عدالت و استقامت ،این جانب با انصراف از داوطلبی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ، حمایت خود را از جناب آقای دکتر جلیلی اعلام میدارم. این حمایت برای دفاع یک پارچه از گفتمان انقلاب اسلامی است و به ایشان دعا میکنم تا انشالله همواره در همین خط اصیل در تمسک به اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله ، با رهبری ولی امر مسلمین جهان حضرت آیه الله العظمی امام خامنه ای ادام الله ظله العالی و همراه با روحانیت متعهد دامت برکاتهم باقی بمانند و بتوانند خدمتگزار خوبی برای این مردم مومن و نجیب باشند.

وما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب

دکتر کامران باقری لنکرانی