“جو بایدن ” در سخنرانی خود در دانشگاه‌هاروارد در ایالت ماساچوست آمریکا گفت: بزرگ ترین مشکل در جنگ سوریه هم پیمان‌های منطقه ای ما است مثلا ترک‌ها، سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوستان خوبی بودند اما آنها کاری از پیش نبردند چون تنها هدفشان سرنگونی بشار اسد بود.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وی افزود: این کشورها یک جنگ نیابتی بین اهل تسنن و شیعیان به راه انداختند و صدها میلیون دلار پول و دهها هزار تن سلاح برای کسانی که موافق جنگیدن با اسد بودند، هزینه کردند.
بایدن تاکید کرد کسانی که این میزان اسلحه و پول را دریافت کردند اعضای جبهه النصره و القاعده و سایر گروههای افراطی بودند که از سایر مناطق دنیا به سوریه آمده بودند و اگر باور ندارید به نتیجه این درگیری‌ها نگاه کنید.
وی در ادامه و در تلاش برای کاستن از نتایج اعتراف سنگین خود با ساده لوحی گفت که هم پیمان‌های منطقه ای از کار خود پشیمان شده و برای جبران اشتباهشان به ائتلاف ضد داعش پیوسته اند.
به عقیده تحلیل گران اهمیت اظهارات بایدن در این نیست که وی رازی را کشف کرده باشد زیرا سخنان وی از پیش برای همگان آشکار بود؛ اما این که دومین مقام مسوول در آمریکا به شکلی صریح و علنی به این موارد اعتراف می‌کند از اهمیت بسزایی برخوردار است.
به این ترتیب جو بایدن اعتراف کرد که ترکیه عربستان و امارات و سایر هم پیمان‌های آمریکا از داعش، القاعده و سایر گروههای تروریستی حمایت کرده و آتش فتنه مذهبی میان شیعه و سنی را روشن کرده اند.
این اظهارات جو بایدن در حالی است که هم پیمان‌های منطقه ای آمریکا همچنان بر صحت موضع خود در برابر بحران سوریه اصرار دارند و برای آن راه حلی جز راه حل نظامی‌و حمایت از جنگجویانی که علیه دولت دمشق می‌جنگند نمی‌بینند و جالب تر آن که مخالفان نظر خود را مدافع تروریست‌ها می‌انگارند.
منبع:امپراتوری دروغ