بخش مهمی از اظهارات «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به ایران و برنامه هسته‌ای اختصاص یافت. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در اولین روز از نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد. بخش زیادی از اظهارات اوباما در رابطه با ایران و برنامه هسته‌ای بود. در ادامه متن کامل این بخش از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا آمده است:

تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا در کوتاه‌مدت بر دو موضوع متمرکز خواهد بود: حرکت ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای و مناقشه عرب-اسرائیلی. با وجود آنکه این موضوعات عامل تمام مسائل منطقه نیست، اما آن‌ها برای مدت‌ها منشا بزرگ بی‌ثباتی بوده و حل کردنشان می‌تواند به دستیابی به صلحی فراگیر کمک کند.

ایالات متحده و ایران از آغاز انقلاب اسلامی سال 1357 از هم جدا شدند. ایرانی‌ها مدت‌ها از سابقه مداخله آمریکا در امور کشورشان و نقش آمریکا در سرنگونی دولت ایرانی در طول جنگ سرد [کودتا علیه دولت مصدق]، گلایه‌مند بوده‌اند. از سوی دیگر؛ آمریکایی‌ها دولت ایرانی را دیده‌اند که ایالات متحده را دشمن خود اعلام کرده، به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق عوامل خود آمریکایی‌ها را به گروگان گرفته، نیروها و شهروندان آمریکایی را کشته و متحد ما اسرائیل را تهدید به نابودی کرده است.

فکر نمی‌کنم بتوان یک‌شبه بر این مشکلات تاریخی غلبه کرد. بدگمانی‌ها بسیار عمیق شده است. اما معتقدم حل موضوع برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند گام بزرگی در مسیر طولانی رسیدن به رابطه‌‌ای متفاوت بر اساس منافع مشترک و احترام دوجانبه، باشد.

از زمانی که به ریاست‌جمهوری رسیدم، در نامه‌هایم به رهبر معظم ایران و اخیرا رئیس‌جمهور «حسن روحانی» تصریح کردم که آمریکا رفع مسالمت‌آمیز نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران را ترجیح می‌دهد. هرچند ما مصمم هستیم که از حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم.

ما به دنبال تغییر نظام نیستیم و به حق مردم ایران در دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، احترام می‌گذاریم. بلکه، ما تاکید داریم که دولت ایران به مسئولیت‌های خود بر اساس پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی و قطعنامه‌های شورای امنیت، عمل کند.

رهبر معظم ایران فتوایی علیه ساخت تسلیحات هسته‌ای صادر کرده است. رئیس‌جمهور روحانی نیز همین اخیرا تصریح کرده است که جمهوری اسلامی هرگز به دنبال ساخت یک سلاح هسته‌ای نمی‌رود.

بنابراین، بیانیه‌‌هایی که دو دولت صادر کرده‌اند، باید مبنایی دستیابی به توافقی معنادار باشد. باید به راهکاری دست یابیم که به حقوق مردم ایران احترام بگذارد و در عین حال به جهان اطمینان دهد که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.

اما برای موفقیت، عبارات آشتی‌جویانه باید با اعمال شفاف و قابل تائید، منطبق باشد. این انتخاب‌های دولت ایران بوده که به اعمال این تحریم‌های جامع منجر شده است.

البته، این تنها موضوعی بین ایالات متحده و ایران نیست. جهان در گذشته شاهد بوده است که ایران از مسئولیت‌های خود شانه خالی کرده، و به همین جهت علاقمند است که از پایبندی ایران به تعهداتش اطمینان یابد.

می‌خواهم شفاف صحبت کنم. از اینکه رئیس‌جمهور روحانی از جانب مردم ایران مأموریت یافته تا مسیری اعتدالی را پیش بگیرد، و ابراز تعهد رئیس‌جمهور روحانی برای رسیدن به توافق، دلگرم شدیم. «جان کری» (وزیر خارجه) را مأمور کرده‌ام تا این موضوع را با دولت ایران و با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، پیگیری کند.

هرچند که ممکن است صخره‌های بزرگی در مسیر باشد، اما به قویا معتقدم که باید راه دیپلماتیک را آزمود. در حالی که وضعیت کنونی تنها به تشدید انزوای ایران می‌انجامد، تعهد واقعی ایران به قدم گذاشتن در مسیری جدید هم برای منطقه و هم برای دنیا خوب خواهد بود و مردم ایران هم کمک خواهد کرد توانایی‌های فوق‌العاده خود را در تجارت، فرهنگ، دانش و تحصیل به نمایش بگذارند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه به موضوع رژیم‌صهیونیستی و فلسطین پرداخت. بحث سوریه نیز دیگر از مواردی بود که اوباما در سخنرانی خود به آن اشاره کرد.