در گذشته در لبنان ما با امام موسی صدر همپیمان بودیم و همان زمان برخی از مسئولین فعلی ایران توسط ما آموزش نظامی می دیدند. پس نه تنها نزاعی بین شیعه و سنی نبوده و نیست ، بلکه مسلمانان حتی با مسیحیان در فلسطین مثل برادر رابطه دارند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: در مورد سوریه اوضاع دردناک است ما همیشه خواهان راه حل مسالمت آمیز بوده و هستیم و در ملاقات با آمریکایی ها ، روسها و چینی ها طرح خود را ارائه داده ایم که شبیه طرح شش ماده ای شماست و همچنین گفته ایم ایران باید در مذاکرات ژنو حضور داشته باشد که اخیرا آمریکایی ها با این پیشنهاد موافقت کرده اند .

در دیدار مصطفی مصلح زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در امان با محمود عباس (ابومازن) که صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی و سفیر فلسطین در اردن نیز حضور داشت مصلح زاده پس از تسلیم پیام دکتر روحانی در پاسخ پیام تبریک ابومازن، در مورد اوضاع منطقه گفت در بسیاری کشورها مثلا مصر ، تونس، عراق، لبنان، بحرین، لیبی و سوریه ، بی ثباتی ، اغتشاش ، ترور و جنگ داخلی وجود دارد و متاسفانه برخی از دولتهای منطقه و گروههای افراطی مثلا سلفی ها کمک به تشدید نا امنی و کشتار می کنند . در حالی که جمهوری اسلامی ایران خواهان راه حل سیاسی بحرانها از طریق توقف اقدامات مسلحانه ، گفتگو بین طرفین، برگزاری انتخابات، تعیین کابینه از طریق پارلمان، ایجاد اصلاحات مطابق خواست مردم و حفظ تمامیت ارضی کشورها ( جهت جلوگیری از طرح تجزیه دولتهای اسلامی ) می باشد و اگر همه طرفها این اصول منطقی را بپذیرند می تواند مبنایی برای پایان قتل و خونریزی باشد.

وی تاکید کرد: البته بدیهی است که بیگانگان تلاش می کنند که جنگهای قومی و جنگ شیعه و سنی به راه بیندازند تا جنایات اسرائیل و مسئله اصلی جهان اسلام که فلسطین است به فراموشی سپرده شود و زمینه تحقق وطن بدیل فراهم گردد.

محمود عباس ضمن تشکر از پیام روحانی و آرزوی موفقیت برای وی ، گفت سخن شما درست است که اولویت جهان اسلام مسئله فلسطین است .ثانیا طرح وطن بدیل در اردن تنها رویای آشفته اسرائیلی هاست . در حالیکه ما به چیزی کمتر از تشکیل دولت فلسطینی در سرزمین فلسطین تن نخواهیم داد و به رغم سختیها و مشکلات در سرزمین خود پایدار خواهیم ماند .

وی افزود: روابط ما با اردن ویژه است و خیلی از امور، با هم مخلوط شده ولی ما همیشه گفته ایم اردن مال اردنی ها و فلسطین مال فلسطینی هاست .

ابومازن تاکید کرد: در مورد سوریه که اوضاع دردناکی است و وجدان آدم نمی تواند تحمل کند ما همیشه خواهان راه حل مسالمت آمیز بوده و هستیم و در ملاقات با آمریکایی ها ، روسها و چینی ها طرح خود را ارائه داده ایم که شبیه طرح شش ماده ای شماست و همچنین گفته ایم ایران باید در مذاکرات ژنو حضور داشته باشد که اخیرا آمریکایی ها با این پیشنهاد موافقت کرده اند .

ابومازن در مورد مسلمانان افراطی گفت که آنها به یک بلا برای کشورها تبدیل شده اند و به جنگ شیعه و سنی دامن می زنند در حالیکه همه مسلمانان با هم زندگی می کنند و هیچ مشکلی با هم ندارند.

وی ادامه داد: کما اینکه در گذشته در لبنان ما با امام موسی صدر همپیمان بودیم و همان زمان برخی از مسئولین فعلی ایران توسط ما آموزش نظامی می دیدند. پس نه تنها نزاعی بین شیعه و سنی نبوده و نیست ، بلکه مسلمانان حتی با مسیحیان در فلسطین مثل برادر رابطه دارند.