این طرح که با عنوان "برنامه جامع مشترک اقدام امضاء شده در وین در 14 جولای 2015" به مجلس نمایندگان ارائه شده بود با 162 رأی موافق در برابر 269 رأی مخالف رد شد. یک نماینده نیز به این طرح رأی ممتنع داد. 25 دموکرات مجلس نمایندگان نیز به صف مخالفان برجام پیوسته‌اند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ در یک رأی‌گیری دیگر مجلس نمایندگان با 186 رأی مخالف در برابر 247 رأی موافق و نیز یک رأی ممتنع، به طرحی رأی داد که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، را از لغو تحریم‌های ایران منع می‌کند. این طرح رئیس‌جمهور را از لغو تحریم‌های ایران تا ژانویه سال 2017 بازمی‌دارد اما برای اینکه تبدیل به قانون شود باید در سنا نیز رأی بیاورد.
پس از آنکه دموکراتهای سنا مانع از تصویب رای‌گیری درباره مخالفت با برجام در این مجلس شدند، این بار جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان به برجام رای منفی دادند؛ رایی که هرچند با توجه به اکثریت جمهوریخواهان قابل پیش‌بینی بود اما با توجه به تعداد مخالفان دموکرات، باقی ماندن حق وتوی اوباما و همچنین نتیجه رای سنا عملا جمهوریخواهان قادر به ممانعت از اجرای برجام نیستند.

برای حفظ حق وتوی رئیس‌جمهوری آمریکا درباره مصوبه و قطعنامه در مجلس نمایندگان این کشور 146 رای(یک سوم آرا) مورد نیاز است که دموکراتها توانستند به این حد نصاب برسند و حتی فراتر از آن رفتند.
اگر چه مجلس نمایندگان آمریکا برجام را به تصویب نرسانده اما رای این مجلس باید توسط رای سنا تکمیل شود. خبرهایی که این روزها از سنا می‌رسد بیان‌گر آن است که کار برجام در سنا حتی به رای‌گیری هم نمی‌رسد و برجام بدون رد یا تصویب کنگره روی میز رئیس‌جمهور آمریکا برای امضا قرار خواهد گرفت.

حامیان دموکرات برجام در سنا، 42 نفر هستند و بیش از دو پنجم اعضای این نهاد را تشکیل می‌دهند. این امر به آنها فرصت می‌دهد که با اطاله بررسی، اجازه رای‌گیری در خصوص برجام را ندهند.
شب گذشته، طرح جمهوری‌خواهان در سنا برای ختم بررسی برجام و رای‌گیری در خصوص آن ناکام ماند، هرچند که به نظر می‌رسد جمهوریخواهان سنا بار دیگر در این مسیر تلاش کنند و بار دیگر برجام را به رای بگذارند.(+)
"Our President, analytical news site"