سید محمد خاتمی آنقدر آزادانه در محافل و مجالس سیاسی و هنری و... چرخیده و رسانه‌های حامی وی هم آنقدر آزادنه از او تیتر و عکس یک زده‌اند که فراموش کردند رئیس بنیاد باران از متهمان ردیف اول شورش بزرگ سال ۸۸ علیه کشور است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ سید محمد خاتمی آنقدر آزادانه در محافل و مجالس سیاسی و هنری و... چرخیده و رسانه‌های حامی وی هم آنقدر آزادنه از او تیتر و عکس یک زده‌اند که فراموش کردند رئیس بنیاد باران از متهمان ردیف اول شورش بزرگ سال ۸۸ علیه کشور است. نظام با همان رافتی که درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی قائل شد و در قبال جرایم متعدد و سنگین شان، تنها به حصر خانگی آنان بسنده کرد، در قبال سید محمد خاتمی هم نهایت مدارا را به خرج داد و حساب وی را از موسوی و کروبی جدا کرد و اتهامات وی را کمتر از آن دو در نظر گرفت. اما گویا این تسامح موجب فراموشی زیرکانه و شکل گیری توهم متهم نبودن خاتمی شده است.

در نتیجه همین مدارا، محافل رسانه‌ای تندرو و بخشی از رسانه‌های دولتی با انعکاس وارونه تذکر جمعی از نمایندگان مجلس درباره خاتمی،‌ مصوبه شورای عالی امنیت ملی را نادیده گرفته و یا سعی در فضاسازی درباره آن کرده‌اند.

روز یکشنبه ۱۰ نفر از وکلای مردم در خانه ملت در تذکری کتبی از وزیر دادگستری خواستند تا در اجرای حکم ممنوع التصویری، ممنوع الخروجی و ممنوع البیانی خاتمی توسط قوه قضاییه، اهتمام جدی داشته باشد.

رسانه‌های اصلاح طلب و دولتی به گونه‌ای این تاکید نمایندگان بر اجرای قانون را بازتاب داده‌اند که گویا خاتمی با همان اتهامات سیاسی‌اش، هیچ ممنوعیت قانونی ندارد. حال آنکه طبق تذکر نمایندگان برای ممنوع التصویری، ممنوع الخروجی و ممنوع البیانی وی حکم قضایی وجود دارد.

 

 

البته علاوه بر حکم قضایی، متولی امنیت کشور یعنی شورای عالی امنیت ملی هم چنین مصوبه‌ای درباره خاتمی دارد اما با کم‌توجهی مسؤولان اجرایی به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد به عنوان متولی نظارت بر عملکرد رسانه‌ها همراه شده است.

 

برای دیدن تصاویر بالا در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید

حجت الاسلام سید محمد موسوی‌نژاد، نماینده مجلس در این باره به خبرآنلاین گفته است: این موضوع مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و ربطی هم به دولت قبل یا بعد ندارد و بایستی اجرا شود. تاکنون هم مصوبه ای مبنی بر لغو ممنوع التصویر بودن خاتمی ابلاغ نشده است.

البته این مصوبه درباره ممنوع الخروجی خاتمی اجرا شده است. به عنوان نمونه، زمانی که وی تلاش داشت با حضور در مراسم جهانی گرامیداشت نلسون ماندلا زمینه بازگشت بدون هزینه خود به فضای سیاسی را هموار کند، ناکام ماند. سایت انتخاب، از حامیان دولت در این باره نوشت: "سید محمد خاتمی در پاسخ به خواسته لغو سفر خود مقاومت می کند که در واکنش به اصرار او، حکم ممنوع الخروجی وی به وی داده می شود."

تذکر نمایندگان مردم در مجلس هم به سخنرانی‌ها و رفت و آمدهای متعدد خاتمی در محافل سیاسی و غیر سیاسی و بازتاب آن در رسانه‌های اصلاح‌طلب است. رئیس بنیاد باران خودش مدعی شده که هدفش از این تکاپوی سیاسی بازگشت به قدرت نیست اما منتقدان نظر متفاوتی دارند.

به گفته منتقدان، بازگشت آقای خاتمی به صحنه سیاسی پدیده نامتعارفی نیست اما تا زمانی که وی بر همان مواضع افراطی خود در فتنه ۸۸ باشد و از همسویی با دشمنان تابلودار ایران و اتهام‌زنی بزرگ به نظام کوتاه نیاید، تلاش و برنامه‌های سیاسی وی بوی فتنه جدیدی را می‌دهد.

به ویژه اینکه بارها به درخواست مسؤولان و افکار عمومی برای اعلام برائت از شورش علیه جمهوری اسلامی و همسویی با بیگانگان، در عمل پاسخ منفی داده و حاضر به بی‌اساس خواندن دروغ تقلب نشده است. اما در عین حال تلاش دارد که با کمترین هزینه از زیر بار اتهامات سنگین خود شانه خالی کرده و آرام و بی‌صدا به جایگاه پیش از فتنه ۸۸ برگردد و حتی در قامت یک چهره سیاسی مدعی، به مطالبه گری از نظام بپردازد.

تلاش‌های وی و حامیانش برای رسیدن به این هدف، از چند سال پیش کلید خورده و با عملیات روانی سعی در کمرنگ سازی نقش خاتمی در فتنه و به حاشیه بردن آبروی ریخته نظام دارند،‌ تا شاید با بازسازی پل‌های پشت سرشان که خود خراب کرده‌اند، به قدرت برگردند.

خاتمی جز در محافل خصوصی خود، هرگز حاضر نشده‌، دروغ تقلب را تکذیب کند. او هنوز به این پرسش پاسخ نداده که اگر ادعای تقلب دروغ بود، چرا وی و دوستانش هشت ماه کشور را به آشوب کشیدند و زمینه کشته و زخمی شدن صدها نفر را مهیا و میلیاردها تومان خسارت مادی به مملکت زدند؛ و مهمتر از همه غربی‌ها را برای تحریم و فشار بی‌سابقه بر ملت ایران تحریک و آبروی جمهوری اسلامی را در داخل و خارج خدشه دار کردند.

در همین راستا بود که حجت الاسلام حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات اردیبهشت ماه ۹۲ با بیان اینکه عده ای به دنبال تطهیر سران فتنه هستند، گفت: کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است امروز امر بر او اشتباه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است.

نقش خاتمی در فتنه چه بود؟

بی شک نقش پنهان و جلسات محرمانه محمد خاتمی در افروختن آتش فتنه ۸۸ و شورش علیه نظام، قابل رصد و انتشار نیست اما در همان جنبه علنی هم آنقدر نقش وی پررنگ بوده است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

طرح ادعای تقلب پیش از موسوی

خاتمی شاید پیش از خود میرحسین هم ادعای پیروزی وی را مطرح کرد. او روز ۲۲ خرداد ۸۸ در پاي صندوق انتخابات در جماران تأکيد کرد: «همه شواهد امر حاکي است که مهندس موسوي انتخابات را برده است اما من پيشگو نيستم.» رئیس بنیاد باران بلافاصله پس از ادعای پیروزی موسوی و تقلب در انتخابات به وی تبریک هم گفت و او را منتخب مردم دانست.

روز ۲۵ خرداد خاتمی به جمع معترضان خیابانی پیوست و نقشی ویژه در تحریک آنان و آشوب‌های بعدی ایفا کرد. او در ادامه در بیانیه‌ای خطاب به هواداران میرحسین موسوی اعلام کرد: "حضور شاداب و پرنشاط شما با روش‌های مسالمت‌آمیز حق شما است که آن را رعایت کرده‌اید و توصیه می‌کنم که همچنان رعایت کنید و از چارچوب قانون خارج نشوید و آرامش و متانت خود را حفظ کنید."

آشوبگران را آزاد کنید

وی روز ۲۸ خرداد هم با میرحسین هم قلم شد و طي نامه‌اي سرگشاده خطاب به آيت‌الله هاشمي شاهرودي از وي خواستند تا نسبت به برخوردهاي صورت گرفته با بازداشت‌شدگان و... ملاطفت بيشتر و يا تجديد نظر صورت گيرد. اين دو در نامه خود آورده بودند: "دستگيري اين شخصيت‎‎ها و افرادي كه غالبا نقش فعال و مؤثري در خدمت به مردم كشور و جلوگيري از خشونت و رفتار‎هاي غيرمدني دارند، نه‎ تنها مشكلي را حل نخواهد كرد، بلكه موجب تخريب افكار عمومي و تشديد نگراني و ناآرامي‎هاست."

با وجود تاکیدات رهبر انقلاب در نماز جمعه تاريخي ۲۹ خرداد و گذشت اعمال غیرقانونی پیش از آن، مجمع روحانیون مبارز به ریاست خاتمی در لغو راهپيمايي ۳۰ خرداد که مجوز نداشت، تعلل کرد تا آشوب خونین این روز ده ها تن از شهروندان را به کام مرگ بکشاند.

وی روز ۳۱ خرداد هم بيانيه داد و در انتقاد از مقابله با آشوبگران اعلام داشت: "بايد حق مردم را پاس داشت و در عين تدبير در برابر هرگونه تشنج، تشنج آفريني و ناامني، بايد از شيوه هاي پرهزينه و زيانبار براي نظام و مردم از جمله مقابله‌ي نظامي و خشونت فاصله گرفت و همگان در جهت ترميم اعتماد عمومي که پشتوانه اصلي نظام و کشور است برآييم و حرکت کنيم."

مقصر بانیان خشونت هستند

خاتمی روز ۱۱ تیرماه هم در جمع تعدادی از خانواده‌های متهمان پس از انتخابات حاضر شد و گفت: در فضایی که خشونت حاکم شد، عقل رخت بر می‌بندد و مسبب تمام این خساراتی که متوجه ایران و جمهوری اسلامی شد، بانیان این خشونت هستند. آنان که اعتراض مردم را سرکوب می‌کنند بزرگترین پشتوانه نظام را از بین برده، فرصت را برای سوءاستفاده بیگانگان و مغرضان فراهم می‌کنند نه کسانی که مردم را به صحنه فراخوانده و خواهان رسیدگی به اعتراض مردم در فضایی بی‌طرف و مورد اعتماد جامعه هستند.

رفراندوم برگزار کنید

روز ۲۹ تیرماه خاتمی فتنه گری را به اوج رساند و بر برگزاری رفراندوم تاکید کرد. به نوشته پارلمان نيوز، sdn محمد خاتمی در دیدار با خانواده‌های چند تن از بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات با تاکید بر اینکه بایستی توصیه‌های خیرخواهانه آقای هاشمی در «نماز جمعه ۲۶ تیر» مبنای عمل قرار گیرد گفت: بایستی اعتماد عمومی را به جامعه برگرداند. دوام نظم و تداوم پیشرفت کشور در گرو بازگرداندن اعتماد عمومی است. ما از ابتدا عنوان کردیم که برای بازگرداندن این اعتماد راه قانونی وجود دارد و مورد توجه قرار نگرفت؛ اکنون هم به صراحت می‌گویم راه برون رفت از بحران فعلی اتکا به همه‌پرسی از مردم طبق قانون اساسی است.

محمد خاتمی در ادامه باز هم با میر حسین موسوی و مهدی کروبی و جمع دیگری از اصلاح‌طلبان که در میان آن‌ها نام هاشم آغاجری، علیرضا بهشتی و محمد سلامتی به چشم می‌خورد، هم قلم شد و در نامه‌ای سرگشاده به مراجع تقلید خواستار موضع گیری آنان در قبال بازداشت متهمین حوادث پس از انتخابات شد.

موضع‌گیری ها و سخنرانی‌های پنهان و آشکار وی در دامن زدن به آشوب‌ها و فشار به نظام تا حماسه نهم دی ماه ۸۸ همچنان ادامه یافت اما پس از آن که حضور ده ها میلیونی مردم در دفاع از مقدسات و جمهوری اسلامی حساب و کتاب سران فتنه را به هم ریخت، خاتمی هم مواضع خود را از فضای علنی به جمع های خصوصی برد و کوشید که بیش از این داشته‌هایش را به پای فتنه ۸۸ نریزد.

اما با این وجود و علی رغم توصیه های مکرر مسؤولان ارشد و خواسته ناظران سیاسی تا کنون از عملکرد خود در فتنه اعلام پشیمانی نکرده است و حتی اکنون بنا دارد با برگشتن به کرسی یک چهره سیاسی در قامت مدعی حاضر شود؛ موضوعی که به نظر می رسد از سوی افکار عمومی و نهادهای مسؤول پذیرفتنی نیست.

منبع : جهان