داریل کیمبال: جامعه بین‌المللی تنها در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند باشد، درباره عدم پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ش اعتمادسازی کند و نشان بدهد که نیازهایش در زمینه سوخت هسته‌ای قانونی است با رفع محدودیت‌ها علیه این کشور موافقت خواهد کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از تسنیم، مدیر انجمن کنترل تسلیحات آمریکا رفع اختلافات بین ایران و کشورهای 1+5 بر سر برنامه غنی‌سازی محدودتر را از جمله مهم‌ترین عواملی دانست که می‌تواند به توافق دو طرف در مذاکرات هسته‌ای منجر شود.

آقای «داریل کیمبال» در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری المانیتور در همین باره گفت: «مهم‌ترین مسئله این است که آیا دو طرف می‌توانند بر سر یک برنامه غنی‌سازی بسیار محدودتر در کوتاه مدت توافق کنند یا خیر.»

وی افزود: «جامعه بین‌المللی تنها در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند باشد، درباره عدم پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ش اعتمادسازی کند و نشان بدهد که نیازهایش در زمینه سوخت هسته‌ای قانونی است با رفع محدودیت‌ها علیه این کشور موافقت خواهد کرد.»

مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 از چند هفته پیش در وین پایتخت اتریش بدون نتیجه پایان یافت. این چهارمین دور از مذاکرات دو طرف از زمان اجرای توافق موقت هسته‌ای موسوم به «طرح اقدام مشترک» بود.

گزارش‌ها حاکی است راکتور آب سنگین اراک، اندازه غنی‌سازی در تأسیسات هسته ای و برنامه موشک‌های بالستیک ایران از جمله مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف دو طرف در این مذاکرات بوده‌اند.

این مذاکرات برای رفع آنچه کشورهای غربی به آن «نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران» می‌گویند انجام می‌شود. کشورهای غربی به رهبری آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را دارای اهداف نظامی می‌دانند.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای این کشورها را رد و بر مقاصد صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.