«چاک شامر» که به اتخاذ مواضع جنگ‌طلبانه و حمایت سرسختانه از اسرائیل معروف است، نقش اصلی را در جلب حمایت سناتورهای دموکرات از طرح افزایش تحریم‌های ایران ایفا می‌کند.

به گزارش پایگاه «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»به نقل از فارس، ایران و گروه موسوم به 1+5 دیروز بعد از چند دور مذاکرات فشرده نهایتا برای اجرای توافقنامه ژنو در روز 30 دی به تفاهم رسیدند. بعد از این توافق بود که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا با صدور بیانیه‌ای یک بار دیگر تصویب هرگونه تحریم تازه علیه ایران را در حین مذاکرات را مخرب دانست و گفت در صورت تصویب چنین تحریم‌هایی از اختیار خود برای وتوی آن‌ها استفاده می‌کند.

با وجود بیانیه باراک اوباما و تاکید چندباره او بر لزوم خودداری از تصویب تحریم‌های تازه، باز هم گروهی از سناتورها که تعداد زیادی از آن‌ها هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور آمریکا هستند، بر تصمیم خود برای تصویب تحریم‌های جدید پافشاری می‌کنند.

پایگاه خبری «هیل» وابسته به کنگره آمریکا امروز با انتشار گزارشی به تلاش‌های یکی از حامیان اصلی افزایش تحریم‌های ایران پرداخته و نوشته او یکی از اثرگذارترین سناتورهای دموکرات در پیشبرد طرح تحریم‌های جدید علیه ایران است.

در این گزارش آمده است: سناتور «چاک شامر» از ایالت نیویورک اصلی‌ترین نقش را برای جلب حمایت دموکرات‌ها از افزایش تحریم‌های ایران ایفا می‌کند.

سناتور شماره 3 دموکرات‌ها حالا با تلاش‌های پشت‌پرده‌ خود، در زمینه یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی دولت اوباما رو در روی کاخ سفید قرار گرفته است.

پایگاه هیل با اشاره به اینکه «شامر مدت‌هاست یک جنگ‌طلب حامی اسرائیل به شمار می‌آید»، نوشته او یکی از گزینه‌های رهبری دموکرات‌ها در سنا بعد از بازنشستگی «هری رید» است و حالا چالشی غیرمعمول را در مسیر سیاست خارجی اوباما ایجاد کرده است.

سناتور جمهوری‌خواه «مارک کرک» که به همراه «رابرت منندز» دموکرات طرح افزایش تحریم‌های ایران را به سنا برده است، از شامر تحت عنوان یک «حامی واقعی» این طرح یاد می‌کند.

یک منبع آشنا به تلاش‌های او می‌گوید شامر به سناتورها فشار می‌آورد تا از طرح تحریم‌های ایران حمایت کنند. تاکنون 59 عضو سنا که 16 نفر آن‌ها دموکرات هستند، به صورت علنی حمایت خود از این طرح را اعلام کرده‌اند.

این هفته «ویلیام داروف» لابی‌گر ارشد گروه موسوم به فدراسیون یهودی شمال آمریکا هم به نقل از یک «منبع کاملا قابل اتکا» در صفحه توئیترش نوشت که طرح تحریم‌های ایران در صورتی که به رأی گذاشته شود، حمایت 34 سناتور دموکرات را جلب خواهد کرد. در صورتی که این مطلب صحیح باشد، تعداد حامیان طرح به حدی است که حتی اوباما نیز قادر به وتوی آن نخواهد بود (طبق قوانین آمریکا طرحی که با بیش از دو سوم آرا در سنا تصویب شود، غیرقابل وتو است).

البته اقدامات شامر با مخالفت‌های جدی از سوی گروهی از دموکرات‌ها مواجه شده است. ماه گذشته 10 نفر از روسای دموکرات کمیته‌های سنا با صدور بیانیه‌ای تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران را مخرب ارزیابی و با آن مخالفت کردند.

به نوشته هیل، حتی دفتر شامر هم تلاش‌های او برای متقاعد کردن سناتورها برای حمایت از افزایش تحریم‌ها را انکار نمی‌کند. «مت هوس» سخنگوی دفتر شامر در این مورد می‌گوید: اعضای سنا پیش او می‌آیند تا نظر او را بدانند، او هم قطعا نظرش را اعلام می‌کند.

این پایگاه با اشاره به نفوذ شامر در سنا، نوشته است وی زمانی رئیس کمیته کمپین‌های سناتورهای دموکرات بوده است. حالا هم «مایکل بنت» رئیس کنونی این کمیته از طرح افزایش تحریم‌ها حمایت می‌کند و روز چهارشنبه آن را امضا کرده است.

هیل همچنین به حمایت آیپک از این لایحه اشاره کرده و نوشته است تعجب‌آور نیست که کسی مانند شامر اینطور برای جلب حمایت از طرح افزایش تحریم‌های ایران، تلاش می‌کند.