همه آنها که داعیه‌دار راه و خط حضرت امام (ره) هستند باید بدانند که آنچه در وصیت‌نامه امام (ره) آمده است که در هیچ شرایطی صندوق‌های رأی را خالی نگذارید برای کجاست؟ برای دوران پیروزی و در قدرت بودن؟ یا برای چنین مقاطعی ؟

پس از گذشت نزدیک به 4 سال از هوچی گری های طرفداران دو تن از کاندیداهای شکست خورده در انتخابات که با طرح تقلب و تحریم انتخابات همراه بود، این روزها برخی از مهره های فعال در ستاد انتخاباتی این دو کاندیدا با توجه بیشتر به خرد گرایی به نقد اصلاح طلبان و توصیه به حضور در انتخابات تأکید دارند.

غلامحسین کرباسچی مشاور کروبی در انتخابات 88 با اشاره به اینکه راه اصلاحات جز پذیرفتن کلیت نظام و تلاش برای رفع نقایص و زشتی‌ها و جبران عملکردهای منفی و اصلاح افکار منحرف میسر نیست، اذعان می کند که همه آنها که داعیه‌دار راه و خط حضرت امام (ره) هستند باید بدانند که آنچه در وصیت‌نامه امام (ره) آمده است که در هیچ شرایطی صندوق‌های رأی را خالی نگذارید برای کجاست؟ برای دوران پیروزی و در قدرت بودن؟ یا برای چنین مقاطعی ؟

وی در ادامه می افزاید: " نباید دینداران و انقلابیون واقعی خود را کنار بکشند و این عاملی شود برای کنار رفتن تدریجی ملت و نمایندگان واقعی آنها. اگر انسان‌های ملی و دلسوز به هر مقدار و در هر سطحی درصحنه حضور داشته باشند به‌هر حال بیشتر این امید هست که به‌تدریج قدرت را به رفع اشکالات قانع کرد.

مشاور کروبی با اشاره به مواضع برخی از اصلاح طلبان مبنی بر تحریم انتخابات آن را از اساس و پایه اشتباه دانسته و متذکر می شود که افرادی که از این رویکرد دفاع می‌کنند و بر این باورند که در دوره بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری اصلاح‌طلبان نباید شرکت کنند یک دلیل اصلی دارند: زمینه‌های لازم برای مشارکت در انتخابات فراهم نیست اما به واقع فراهم نبودن زمینه مشارکت در انتخابات پیش رو از کدام منظر مطرح می‌شود؛ از نظر رقیب یا رفیق؟ مردم یا دولت؟ ملت یا حکومت؟ سوال اساسی این است که در همه انتخاباتی که در گذشته داشته‌ایم و در بزنگاه‌های سیاسی که پشت سر گذاشته‌ایم برای اصلاح‌طلبانی که همواره خواهان تغییر شرایط موجود به وضعیت مطلوب بوده‌اند در چه زمانی این زمینه مشارکت به نحو مطلوب فراهم بوده است؟

شهردار سابقه دار تهران در بخشی از نظراتش با اشاره به مهره های مختلف اصلاح طلبان عنوان می کند : " به یاد بیاوریم که اینگونه مشکلات در اوج قدرت اجرایی اصلاح‌طلبان کم نبوده است. از زندانی‌شدن شخصیت‌هایی چون مرحوم سحابی- قابل و آقایان: نوری ـ نادی ـ سعیدیان ـ باقی ـ عبدی ـ گنجی ـ کدیور ـ اشکوری ـ بهنود و… بگیر تا حصر مرحوم آیت‌الله‌العظمی منتظری. آن روزها حتی به‌فکر کسی هم خطور نکرد که به‌خاطر وقوع آنچه نمی‌پسندیم از قدرت کناره‌گیری کنیم و در امور حکومت مداخله نکنیم.

کرباسچی در هفته نامه آسمان با یادآوری خاطراتی از دورانی که خودش به دلیل تخلفات در شهرداری در زندان بود و گلایه از سید محمد خاتمی رئیس جمهور دولت اصلاحات که از طریق اقای عطریان پیغام می دهد که انقدر گرفتاری دارد که مساله حبس وی در آن گم است اظهار می کند که ابتدای امر بخاطر احساسی برخورد کردنش بسیار ناراحت بوده اما نتیجه می گیرد که باید معقولانه تصمیم گرفت و دانست منافع ملی بر برخی از زندانی شدن ها ارجحیت دارد.