وزیر آموزش و پرورش در حالی خبر از لغو تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس داده که حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق پیش از این گفته بود اگر قرار است تعطیلی روزهای پنجشنبه تغییر کند باید وزیر آینده نیز مراحل قانونی را طی کند و مصوبه آن به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس از 20 فروردین سال 90 در دبستان‌هایی که امکان تعطیلی در روزهای پنج‌شنبه را داشتند به صورت آزمایشی اجرایی شد و در پایان سال، آموزش و پرورش اعلام کرد که این طرح مورد استقبال واقع شده است.استقبال از تعطیلی پنج‌شنبه‌ها منجر شد که این طرح در مهر ماه 91 در تمام دبستان‌های کشور به صورت سراسری اجرا شود. همچنین تعدادی از مدارس راهنمایی و متوسطه نیز که یک‌نوبته بوده و امکان تعطیلی پنج‌شنبه مدارس را داشتند آن را اجرا کردند. در این بین علی اصغر فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در حالی خبر از لغو تعطیلی پنج شنبه ها و جایگزینی روز بدون کتاب داده است که حاجی بابایی وزیر پیشین آموزش و پرورش در شهریور 91 درباره احتمال لغو طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس در دولت یازدهم گفته بود:«اگر قرار است تعطیلی روزهای پنجشنبه تغییر کند، باید وزیر آینده نیز مراحل قانونی را طی کند. تا حالا مگر مصوبه‌ای داشته‌ا‌یم که گفته باشد آموزش و پرورش چه روزی درس بدهد؟ شورای‌عالی آموزش و پرورش باید مصوب کند و ما همه این اقدامات را انجام داده‌ایم و در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز مصوب کرده‌ایم.»

اما وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم معتقد است: «مصوبه ای در شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تعطیل شدن روزهای پنج شنبه نداشته ایم و تنها قرار بود در این روز برنامه های فوق برنامه و پرورشی در مدارس انجام شود، در طول یک سال و نیم گذشته عملا با تعطیلی پنج شنبه ها ابتدا در مدارس ابتدایی و سپس در کل مدارس مواجه بودیم.»

در همین رابطه مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش درباره تعطیلی پنج شنبه های مدارس به مهر گفت:ما همواره اعلام کرده ایم که مصوبه‌ای در شورای‌عالی آموزش و پرورش با عنوان تعطیلی پنجشنبه مدارس نداریم بلکه مصوبه‌ این شورا با عنوان ساماندهی زمان آموزش است. منظور از ساماندهی زمان آموزش این است که چگونه از زمانی که در اختیارمان هست، استفاده بهینه کنیم. این استفاده بهینه شامل درون کلاس، حیاط مدرسه، خانه و جامعه است.

تعطیل کردن پنج شنبه ها وجاهت قانونی نداشت

چنانچه علی اصغر کاکوجویباری کارشناس آموزش و پرورش از جمله مخالفانی بود که تاکید اشت اجرای طرح ساماندهی زمان آموزش با نام تعطیلی پنج شنبه ها به شکلی که ده‌ها هزار مدرسه به روی اولیا و دانش آموزان بسته شود، فاقد وجاهت قانونی است. بر این اساس حق هر دانش آموز و اولیاست که تقاضای حضور در فعالیت های روز پنجشنبه را دارا باشند. با تعطیلی پنج شنبه های مدارس پیامدهای ناگوار فرهنگی و تربیتی گریبانگیر خانواده ها و فرزندان می شود. در سال گذشته بسیاری از مدارس در روزهای پنج شنبه تعطیل شد و همین امر مشکلاتی را برای والدین شاغل ایجاد کرد.همچنین همزمان با تعطیلی پنج شنبه ها باید ارگان های مختلف همچون صدا و سیما و وزارت ورزش و جوانان آمادگی خود را برای این تعطیلی و تولید برنامه های فرهنگی و پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان اعلام کنند،چرا که با تعطیلی پنجشنبه ها 32 تا 40 روز به تعطیلی دانش آموزان اضافه می شود.

به گفته این کارشناس آموزشی، به نظر نمی رسد توقف این اقدام به ارایه طرح فوریت دار از سوی نمایندگان و تصویب در مجلس نیازمند باشد. بلکه این نهادهای نظارتی هستند که موظفند آموزش و پرورش را به تمکین به قانون و رعایت حقوق اولیا و دانش آموزان تشویق کنند.

کلاس درس تعطیل اما مدرسه باز باشد

اما در اظهار نظری دیگر مجید قدمی رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در رابطه با تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس می‌گوید: معتقدیم باید کلاس درس تعطیل اما درهای مدارس باز باشد. یعنی پنجشنبه به روز تربیت تبدیل شود.در بحث تعطیلی روزهای پنجشنبه موضوعی که مطرح بود این بود که کلاس ‌درس تعطیل اما مدرسه تعطیل نشود. به گونه‌ای که در روز پنجشنبه شاهد ارائه خدمات مشاوره و برگزاری المپیادهای ورزشی در مدارس باشیم در حقیقت در این روز شاهد انعطاف برنامه‌ها باشیم.

روز بدون کتاب جایگزین تعطیلی پنجشنبه ها شد

با این همه سرانجام علی اصغر فانی پس از همه این کش و قوسها و اظهارنظرهای مختلف طرح خود را برای ساماندهی این روز اعلام کرد و گفت: در سال تحصیلی 93-94 تعطیلی پنج‌شنبه‌ها لغو خواهد شد و به جای آن یک روز جایگزین در هفته دانش آموزان بدون کیف ‌وکتاب به مدرسه می‌روند و فعالیت می‌کنند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، از سال تحصیلی آینده مدارس یک روز از شش روز هفته را به غیر از جمعه پذیرای دانش‌آموزان بدون کیف‌وکتاب هستند که تعیین هریک از روزهای هفته برای برنامه آزاد به تشخیص مسئولین آن مدرسه است.در روز بدون کتاب دانش‌آموزان به فعالیتهای هنری یادگیری مهارت های زندگی می‌پردازند. ضمن آنکه این طرح در ابتدا برای مدارس مقطع ابتدایی و اول متوسطه اجرایی خواهد شد.

به نظر می رسد با مهر ابطال فانی بر یکی از مهمترین طرحهای دوره وزارت حمیدرضا حاجی بابایی پرونده تعطیلی این روز بسته شد.