دکتر محمود احمدی نژاد در واکنش به اظهارات علی سعیدی مبنی بر مهندسی انتخابات گفته بود: من با افتخار می‌گویم که ملت بزرگ ایران ... به افراد و به گروه‌های مدعی نیازی ندارد...

شعار "زنده باد بهار" که توسط ریاست محترم جمهور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در جمع میلیونی راهپیمایان 22 بهمن سرداده شد، همچنان خبرساز و سوژه رسانه ها، مخصوصا رسانه های غربی و ضدانقلاب است.

 

رسانه های غربی و وابسته با انعکاس واکنش ها و اظهار نظر شخصیت ها و افراد مختلف به این عبارت "که گفته می شود شعار انتخاباتی اسفندیار رحیم مشایی است" به تحلیل و بررسی چرایی این اقدام رئیس جمهور پرداخته اند.

 

وب سایت "بی بی سی فارسی" انگلیس در این باره نوشت: «سخنان رئیس جمهوری ایران در سالگرد انقلاب اسلامی و استفاده از عبارت "زنده باد بهار" واکنش‌های مختلفی به همراه داشت.

الیاس نادران نماینده مجلس ایران نیز با انتقاد از سخنان آقای احمدی‌نژاد امروز اعلام کرد: "با "زنده باد بهار" کشور بهار نمی‌شود و مسئولیت عواقب و آثار رفتارهای زیاده‌خواهانه در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بر عهده آنهاست."

 

 

آقای نادران در صحن علنی مجلس گفت مخاطب صحبت‌های او کسانی هستند که "با سیاست‌های غلط خود سهم بزرگی در یخبندان و زمستان اقتصاد ملی دارند و با مدیریت غلط اقتصادی وضعیت معیشتی طبقات متوسط و پایین را بدتر کرده‌اند."

 

بی بی سی در ادامه اضافه کرده است که «محمداسماعیل کوثری، نماینده مجلس و یکی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران، با انتقاد از سخنرانی محمود احمدی‌نژاد گفته است "اگر شعاری که از سوی آقای احمدی‌نژاد بیش از سه مرتبه در بخش‌هایی از سخنرانی و خاتمه سخنانش تکرار شد شعار نامزد دولت برای انتخابات آتی باشد، این امر تخلف قطعی و به نوعی مهندسی انتخابات است."

 

اما وب سایت "صدای آمریکا" ارگان رسمی ایالات متحده نیز در این باره نوشت: «یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، رییس جمهوری ایران را متهم کرد که به دنبال "مهندسی انتخابات" ریاست جمهوری در ایران است.

 

ابراهیم آقامحمدی روز چهارشنبه گفت "احمدی نژاد آمده بود در راهپیمایی ۲۲ بهمن انتخابات را مهندسی كند." ابراهیم آقا محمدی شعار "زنده باد بهار" را "رمز انتخاباتی جریان دولت" خواند.»

 

 

"صدای آمریکا در ادامه نوشت: «ابراهیم آقامحمدی همچنین گفت: "باید این سوال از احمدی نژاد پرسیده شود كه آیا اعتقاد دارد با انتخابات آزاد انتخاب شده یا نه؟"

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، اگر محمود احمدی نژاد "اعتقاد نداشته كه انتخاباتش آزاد بوده، ریاست جمهوری وی تا كنون مشروعیت نداشته است و باید بگوید چرا و بر چه اساسی در جایگاه ریاست جمهوری تاكنون باقی مانده است."

 

محمود احمدی نژاد آذرماه سال جاری، "در اولین همایش ملی قوه مجریه در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران" از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده بود.

آقای احمدی نژاد در آن همایش خواهان برگزاری "انتخابات آزاد" شد و گفت طرح مجلس انتخابات رییس جمهوری را "بر اساس اعتقادات یک گروه" محدود می کند.»

 

وب سایت "دویچه وله" آلمان نیز نوشت: «داود احمدی‌نژاد، برادر رئیس دولت نیز با اشاره به تکرار شعار "زنده باد بهار" در سخنرانی ۲۲ بهمن می‌گوید، با توجه به این که رهبر جمهوری اسلامی "تأکید بر عدم شروع زودرس انتخابات دارند، هر کس با ایشان هماهنگ و هم راستا نباشد، از مردم نیست."»

 

 

علی سعیدی، نماینده رهبری در سپاه پاسداران در گفت‌وگویی (۸ ژانویه/ ۱۹دی) "مهندسی معقول و منطقی انتخابات" را "از وظایف ذاتی سپاه" عنوان کرده بود.

سعیدی حدود یک هفته بعد و پس از افزایش اعتراض‌ها به این سخنان توضیح داد که منظور او دستکاری در انتخابات نبوده و سخنانش توسط رسانه‌های خارجی تحریف شده است.

 

به رغم این تکذیب، دکتر احمدی‌نژاد در مراسم سالروز پیروزی انقلاب گفت: برخی گفته‌اند که می‌خواهند انتخابات را مدیریت و مهندسی کنند. من با افتخار می‌گویم که ملت بزرگ ایران راه خود را به خوبی می‌شناسد و به افراد و به گروه‌های مدعی نیازی ندارد و باید اخلاق و قانون رعایت شود.

 

اما رئیس جمهور علی رغم طرح "انتخابات آزاد" و انتقاد از "مهندسی انتخابات" شعاری را در پایان سخنرانی های خود مطرح می کند که هم برای مردم و هم برای رسانه های داخای و خارجی مشخص است خواستگاه این شعار از کجاست!

 

برخی رسانه های غربی و اپوزیسیون البته گفته "اسفندیار رحیم مشایی" را در توضیح شعار "زنده باد بهار" را انعکاس داده اند که گفته است: "ما یک بهار داریم، آن‌ هم امام عصر است که انشاالله به زودی می‌آید."