شهردار تهران در نشست هم اندیشی دیپلماسی شهری در مسیر منافع ملی که با حضور سفرا و روسای نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، در محل برج میلاد برگزار شد، با بیان اینکه هر انسان منصفی موفقیت دستگاه دیپلماسی را پایه افتخار کشور می داند، گفته است: «بنده هم به سهم خودم هر جا که فرصتی شد و دستی بر قلم بردم سعی کردم تا قدرشناسی کنم. البته، باور دارم که مذاکره محل داد و ستد است و با توجه به شرایط بین المللی امروز، مجموعه برجام در نگاهی کلی بدون شک، موفقیت بزرگی است. هر چند که ممکن است با کار کارشناسی، در بعضی موارد هم اشکالاتی باشد».

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ شهردار تهران به این اظهارات بسنده نکرده و گام را فراتر نهاده و با تکرار مدعای دولتی ها مبنی بر فتح الفتوح بودن توافق، برجام را یک پیروزی برای ایران معرفی کرده و می گوید: «وقتی به شرایط ایران نگاه می کنیم متوجه می شویم که در شرایطی که آمریکا و صهیونیسم مخالف استفاده از ظرفیت های هسته ای کشور بودند، مسیری در این راه آن هم به طور ویژه برای جمهوری اسلامی ایران باز شد که این امر افتخار بزرگی است و وظیفه خود می دانم بابت تلاش و زحمات این عزیزان تشکر کنم».

با این وجود در حالی قالیباف امروز تصمیم گرفته است تا بار دیگر در پوشش حامی توافق هسته ای ظاهر شود که چندی پیش در موضع گیری کاملا متفاوت، در جمع تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ تهران گفته بود: «متأسفانه رویکرد مدیریتی دولت در دو سال گذشته شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که جامعه حس می‌کند انرژی مسئولین به‌جای حل مشکلات آن‌ها صرف مسئله‌سازی‌هایی می‌شود که هدف از آن وابسته کردن کشور به مذاکرات هسته‌ای و گریزناپذیر نشان دادن توافق به هر قیمت است. گویی هدف دولت برای دستیابی به توافق، رفع تحریم‌ها نیست بلکه جلب آرای سیاسی برای پیروزی در انتخابات آتی است ... تردیدی در این نیست که قدرت دفاعی و اقتصادی کشور امکان چانه‌زنی و دستیابی به توافقی باعزت را افزایش می‌دهد؛ و امروز تأسف‌انگیز است که دولت با دست خود، خود را در میز مذاکرات خلع سلاح کرده است».
اما این موضع گیری غیر قابل انتظار از شهردار تهران در ایامی بود که ناتوانی برنامه های دولت برای حل مشکلات کشور و گره زدن تمامی مسائل به توافق و تحریم ها دیگر امری غیر قابل کتمان نبود و حجم انتقادات از سیاست های خارجی دولت یازدهم در آن ایام به بیش ترین سطح ممکن رسیده بود.
با این حال چندی بعد و پس از آنکه موج کاذب ارسال پیام تبریک به دولت توسط بسیاری از رسانه ها و مسئولان راه افتاد، شهردار تهران نیز برای آنکه از این قافله عقب نیفتد، در صفحه اینستاگرام خود نسبت به این مساله واکنش مثبت نشان داد و نوشت:

خداقوت دوست عزیز

وظیفه خود می‌دانم از تلاش‌های مجاهدانه تیم مذاکره‌کننده ایران و به خصوص دوست عزیزم جناب آقای#دکتر_ظریف تقدیر نمایم و به همه‌ی آنها خسته نباشید بگویم. انشالله از امروز نیز همه در داخل کشور با کار و تلاش بتوانیم کام مردم ایران را شاد نگاه داریم.

محمدباقر قالیباف

۹۴/۴/۲۴
اما این تغییر مواضع، در حالی مطرح شد که وی دقیقا یک روز بعد از توافق ژنو اعلام کرده بود: «خداوند را شاکرم که توفیق این پیروزی نصیب ملت ایران شد ... بنده به سهم خودم به دولت که گام اول را محکم برداشت تبریک می گویم اما باید بدانیم راه پر فراز و نشیب و سختی را در پیش داریم».

قالیباف پیش از این هم در سال ۸۴ در اصفهان درباره برنامه هسته ای موضع جالبی گرفته بود. وی در این باره گفته بود: «روشي كه دولت (اصلاحات) در بدست‌ آوردن اين انرژي دنبال كرده است بسيار مناسب و منطقي است و بايد همين سياست دنبال شود».(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/0uCTs