رییس‌کل بانک مرکزی استقلال این بانک را به معنای درگیر شدن با بانک مرکزی ندانست و تاکید کرد : در همکاری بانک مرکزی با دولت بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی حل و فصل شده است.

محمود بهمنی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ اظهارات مظاهری در مورد بر باد رفتن استقلال بانک مرکزی در سال‌های اخیر گفت: ایشان رییس ما بوده‌اند و ما به ایشان جسارت نمی‌کنیم. ولی توجه کنید که در شرایطی که نرخ ارز دو برابر می‌شود باید به واحدهای تولیدی کمک کرد تا جلوی ورشکستگی آن‌ها گرفته شود.

بهمنی افزود: می‌شد تورم را پایین آورد اما رکود مطلق ایجاد کرد و از آن به عنوان استقلال بانک مرکزی نام برد.

رییس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد: استقلال بانک مرکزی در شرایطی محقق می‌شود که تمام جوانب اقتصاد کلان کشور را ببینیم. درگیرشدن و ایستادن در برابر دولت به معنای استقلال بانک مرکزی نیست بلکه می‌توان در یک همکاری مشترک منابع را به سمت تولید سوق داد.

وی در پاسخ به اینکه عملکرد حدود پنج‌ساله‌ خود چه نمره‌ای می‌دهید؟ اظهار کرد: نمره را باید شما خبرنگاران بدهید.

وی در پاسخ به اصرار خبرنگار ایسنا در مورد نمره‌دهی به عملکرد خود گفت: با در نظر گرفتن شرایط ویژه‌ای که بر بانک مرکزی حاکم بود، عملکرد ما موفق بوده است. به عنوان مثال سامان‌دهی موسسات کار بزرگی بود. تامین نیاز طلای کشور با قیمت مناسب هم از دیگر اقدامات مهم بود.

بهمنی به ایجاد 16 سامانه برای نظارت در این دوره‌ی حدودا پنج‌ساله اشاره کرد و گفت: امروز اگر کسی یک گرم کالا وارد کشور کند باید آن را در پورتال ارزی ثبت کند و دیگر تحت هیچ شرایطی کسی نمی‌تواند ارز بگیرد و کالا وارد نکند.