وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت استقلال ارزی، باید نامزدهای ریاست جمهوری طرح های خود را در خصوص تامین ارز از محل درآمدهای غیرنفتی به مردم ارایه کنند تا آنها تصمیم‌گیری کنند.

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این جمله که حضور حماسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بسیار اثر گذار است، گفت: مشارکت میلیونی مردم تاثیر بسیاری در حفظ آرامش و وحدت داشته و کشور را به سمت افق‌های روشن حرکت می دهد.

وی گفت: با توجه به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی و نامگذاری امسال با عنوان "حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی"، انتظار ایشان این است که اقتصاد کشور گام‌های بزرگتر و جهش بالاتری را نسبت به سال قبل داشته باشد که با همدلی و تعامل قطعا به این اهداف خواهیم رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه امسال باید تولیدکننده نسبت به ساخت کالاهای صادراتی و کیفی متعهد باشد، گفت: ارز آوری جز با حمایت و پشتیبانی از تولید ملی و مدیریت ارز امکان‌پذیرنیست.

وی همچنین گفت: سال گذشته در کنار همه مشکلات دو مسئله جدی (مدیریت جریان پولی وارزی) در حوزه تولید وجود داشت، مدیریت جریان ریالی به سمت تولید می‌توانست بهتر انجام شود که امیدواریم این موضوع مهم درسال 92 به نحو شایسته تری انجام شود. انتظار بیشتری از وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک های عامل می رود که کمک کنند تا دو جریان پولی به دست تولید کننده برسد، این اولین کاری است که باید به سرعت آن را انجام داد.

به گفته وی از مجموع 100 میلیارد دلار ارز نفتی که باید سال 91 وارد اقتصاد کشور می شد، نیمی از آن یعنی 50 میلیارد دلار محقق شد ، سال گذشته کشور از حالت اتکا به نفت خارج شد و هم اکنون نیمه نفتی است که بایک حرکت جدید در سال 92 باید اقتصاد را کاملا از نفت رها کرد.

*ضرورت پشتیبانی از واحدهای تولیدی مبدل ریال

وی همچنین پشتیبانی از همه واحدهای تولیدی به ویژه واحدهایی که می توانند ریال را تبدیل به ارز کنند درسال 92 مورد توجه قرار داد و گفت : برخی واحدهای تولیدی مبدل ریال به ارز هستند و فعالیت‌های آنها بسیار ارزشمند است.

دکتر غضنفری با بیان اینکه این گونه واحدها درخواست سرمایه در گردش ریالی می کنند، گفت : آنها می گویند در قبال تسهیلات منابع ریالی خود را تامین می کنند تا تولید چرخش خود را داشته باشد ، بنابراین اگر منابع بیشتری در اختیار آنها قرار دهیم چنین توانی را به طور حتم خواهند داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد : چشم اندازی که در سال 92 به دنبال آن هستیم ، این است که تا جایی که امکان دارد نیازهای داخلی تولید کنندگان را در اختیار آنها قرار دهیم.

* غلبه بر موج بحران ها در سال سخت 91

وزیر صنعت ، معدن و تجارت از سال 91 به عنوان سالی سخت در حوزه اقتصاد نام برد و گفت : البته دراین سال ماموریت های بزرگی برعهده ما بود ، شاید مهمترین شاخصه ای که می توان به آن اشاره کرد غلبه بر موج بحران ها، مشکلات و استفاده از برخی از فرصت‌های درون آن است.

غضنفری ادامه داد: سال 91 را می توان به دو بخش تقسیم کرد، در شش ماه اول تحریم‌ها با تغییراتی که دشمنان جمهوری اسلامی ایران در فروش نفت کشورمان ایجاد کردند و محدودیت های ناشی از جابجایی ارز موجب شد که مجموعه ای از تدابیر پیش بینی شود تا بتوان اقتصاد کشور را با این فشارها تطبیق کرد ، اما در نیمه دوم بتدریج تدابیر به کار گرفته شد و آثار مثبت آن در اقتصاد کشور به عیینه مشاهده گردید ، به این دلیل تنظیم بازار هم از این مقوله مستثنی نبود.

* 3.3 میلیارد دلار میانگین ماهانه درآمد صادرات غیرنفتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نگاهی به آمار در می یابیم که میزان صادرات غیرنفتی در سال 91 ، ماهانه به طور میانگین 3.3 میلیارد دلار بوده و در مقابل میزان واردات هر ماه 4.6 میلیارد دلار برآورد شده که هر ماه 1.3 میلیارد دلار کمبود ارز را نشان می دهد، برای این رقم که در مجموع 16 میلیارد دلار است از ارز بانک مرکزی و نفت استفاده می شد.

وی افزود: در مدت شش ماه درسال 91 حدود 25 میلیارد دلار ارز صادرکنندگان غیرنفتی در حوزه واردات کالاهای مورد نیاز کشور هزینه شد.

* رشد 30 درصدی صادرات صنعتی

غضنفری درباره کاهش محصولات پتروشیمی و میعانات گازی نیز توضیح داد: محدودیت های تحریمی درسال 91 ، صادرات پتروشیمی و میعانات گازی را با کاهش مواجه کرد. صادرات میعانات گازی 9.3 میلیارد دلار بود ، این رقم دراین سال به 8.1 میلیارد دلار کاهش یافت، همچنین صادرات پتروشیمی از 13 میلیارد دلار به 9 میلیارد دلار رسید که کاهش 30 درصدی را نشان می دهد.

‌وی با بیان این جمله که خوشبختانه ، حوزه های صنعت، معدن و کشاورزی کاهش صادرات بخش های مرتبط با نفت را جبران کرده اند به نحوی که ما شاهد رشد 30 درصدی در صادرات صنعتی بوده ایم، یعنی ارزش افزوده بالاتر ، تولید و اشتغال بیشتر را در پی داشته است.

وزی صنعت، معدن و تجارت افزود: با وجود همه تلاش های تحریمی میزان صادرات غیرنفتی در سال گذشته تقریبا به مانند سال 90 عمل کرد.

"براساس آمارهای رسمی سرجمع صادرات غیرنفتی در سال گذشته حدود 39 میلیارد دلار و تقریبا به اندازه سال 90 شد و میزان واردات را نیز اگر با یک سال قبل از آن مقایسه کنیم ، شاهد کاهش 12 درصدی هستیم، این رقم در سال 90 ، 59 میلیارد بود حال آنکه در سال 91 به 48.5 میلیار دلار کاهش یافت .نسبت صادرات به واردات در حال بهبود بوده و تقریبا 80 درصد شد ، یعنی اینکه صادرات غیرنفتی تقریبا درحال نزدیک شدن به واردات است ."

* بهره‌گیری بنگاه‌های اقتصادی از توانمندی‌های صادراتی

غضنفری معتقداست: ‌واجب ترین کاری که بنگاه های اقتصادی باید در سال 92 به سمت آن حرکت کنند ، آن است که چگونه از توانمندی کالا وخدمات فنی ومهندسی کشور به سمت ارز آوری بهره گیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تصریح براینکه در حال حاضر که نفت در فهرست تحریم ها قرار گرفته ، افزود: باید ارز را از محل صادرات غیرنفتی تامین کرد.

وی تصریح کرد: در اقتصاد کشور نیازمند ارز بیشتری هستیم و این امر از طریق صادرات غیرنفتی محقق می شود.صادرات غیرنفتی از دو طریق صادرات کالا و صادرات خدمات فنی و مهندسی، مثل فناوری و تجهیزات پیشرفته محقق می شود و اگر در این شرایط حساس دانشمندان بخواهند نقش آشکارتری در اقتصاد داشته باشند باید جهت گیری ها به سمت فناوری هایی سوق دهند که یا مصرف ارز را کاهش می دهد یا باعث افزایش درآمد ارزی می شود.

دکتر غضنفری افزود: یکی از راه های اثرگذار دورزدن تحریم ها و بی خاصیت کردن فشارهای تحریمی، توجه به صادرات غیر نفتی است. به این دلیل امیدواریم هم در بودجه و هم در برنامه حمایت از تولید پشتیبانی از صادرات، صادرکنندگان و برنامه های صادراتی بیش از گذشته دنبال شود.

وی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه های خوبی را هم در نظر گرفته است، درعین حال انتظاراتی هم از صادرکنندگان می رود و آن اینکه با حفظ کیفیت و قیمت کالاهای خود بازگشت ارز به چرخه اقتصاد را به شکل گذشته جدی بگیرند و دولت را یاری کنند، باید توجه داشت که کشور به سمت تولید ، فضای کسب و کار و فضای تولیدی که ارز آن ارز نفتی نیست در حال حرکت است.

* وضعیت تولیدات صنعتی درسال گذشته

وی همچنین با مقایسه ای در مورد روند افزایشی تولیدات صنعتی در سال 91 نسبت به یک سال قبل از آن گفت: تولید تراکتور درسال گذشته با رشد 21 درصدی به 19 هزار دستگاه رسید حال آنکه این تعداد درسال 90، 16 هزار دستگاه بود.

غضنفری ادامه داد: در سال گذشته شاهد رشد 14 درصدی پودر شوینده با حجم 565 هزارتن ، تولید سنگ آهن با 27 میلیون تن و رشد 13 درصدی ، رشد 12 درصدی تولید نئوپان با حجم 807 هزار متر مکعب ، رشد 20 درصدی تولید کاشی و سرامیک با 265 میلیون متر مربع و تولید 64 میلیون تنی سیمان با شش درصد رشد نسبت به سال 90 بودیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همزمان با واردات بخشی از نیاز اساسی فولاد خام ، و ضعیت تولید در11 ماه سال گذشته با رشد 5 درصدی به 13.5 میلیون رسید و میزان تولید محصولات فولادی نیز با 2 درصد رشد به 16 میلیون تن رسید.

وی این توضیح را نیز داد که دربرخی بخش ها همچون پتروشیمی ، میزان تولید پتروشیمی به دلیل تحریم‌ها با کاهش 5 درصدی نسبت به سال 90 مواجه شد و به 39 میلیون تن رسید ، حال آنکه این رقم در یک سال پیش از آن 41 میلیون تن بوده است.

غضنفری کاهش 10 درصدی تولید تلویزیون از یک میلیون و 720 هزار دستگاه به یک میلیون 500 هزار دستگاه ، کاهش 10 درصدی کاتدمس ( از 217 هزارتن در سال 90 به 196 هزار تن درسال 91) خبرداد و گفت : همچنین در تولید یخچال فریزر نیز درسال 91 با تولید 853 هزار دستگاه کاهش 11 درصدی را شاهد بودیم.

وی کاهش 46 درصدی تولید کولر آبی، وانت، انواع سواری و 52 درصدی انواع کشنده و 82 درصدی انواع اتوبوس و مینی بوس در سال 91 را از جمله مسائل حوزه تولید دراین سال برشمرد.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت درباره چشم انداز آینده حوزه صنعت و معدن کشور گفت : کارهای زیرساختی خیلی خوبی انجام شده ،هم اکنون ایران در سیمان و خودرو، لوازم خانگی صادر کننده است، می تواند این روند را به جلو ببرد ، چشم انداز آینده فوق العاده روشن است و بهتر از شرایطی است که هم اکنون درآن قرار داریم.

* سال 92 ، اوج اعتلای معدن

از نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت حوزه معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از پایه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش مهمی در ارزآوری دارد، بنابراین انتظار می رود که امسال، سال 92 سال اوج اعتلای معدن باشد.

غضنفری افزود: باید جهت گیری های صادراتی را درباره اکتشاف، استخراج و فرآوری فعال تر کرد تا ارز بیشتری وارد کشور شود.

* افزایش 11 درصدی ذخایر کالاهای اساسی در اسفند ماه 91

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: میزان ذخایر کالای اساسی در اسفند ماه 91 نسبت به مدت مشابه یک سال قبل از آن رشد 11 درصدی داشته است.

وی درباره وضعیت ذخیره سازی در سال قبل توضیح داد : پیش بینی می شد سال 91 سال سختی باشد، به همین دلیل همان موقع مصوبه ای از دولت درخواست کردیم که به ما اجازه دهند با ذخیره سازی کالاهای اساسی از وارد شدن فشار بیشتر به مردم جلوگیری کنیم . خوشبختانه با پیشنهاد ما موافقت شد و بودجه خوبی در اختیار ما قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ، مصوبه دولت وضعیت ذخایر استراتژیک و کالاهای اساسی را بهبود داد، گفت: شرکت های بازرگانی دولتی 10 میلیون تن و پشتیبانی امور دام 8 میلیون تن کالا به کمک بخش خصوصی وارد کشور کردند.واردات این میزان کالا به کشور تاکنون سابقه نداشته است.

غضنفری گفت: شرکت بازرگانی دولتی 5 میلیارد یورو را صرف واردات کالاهای اساسی و استراتژیکی چون گندم، برنج روغن و شکر کرد و نهاده های دامی و کنجاله سویا توسط شرکت پشتیبانی دام وارد کشور شد.

وی درعین حال گفت که ارزرسانی به کالاهای استراتژیک در شرایط خاصی از کشور با مشکلات بسیاری مواجه بود، اما با این وجود امر واردات به خوبی صورت گرفت به نحوی که گندم به عنوان مهمترین کالای اساسی و مورد نیاز به میزان کافی تامین شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت این توضیح را نیز داد درحالی که به دلیل مشکلات ناشی از تامین نهاده‌های دام و طیور در بهار سال 91 به شدت نیازمند واردات مرغ بودیم اما در زمستان همان سال کشور صادرکننده مرغ شد.

غضنفری، ذخیره سازی یکصد هزار تن مرغ را امری بی سابقه دانست و افزود: 80 هزارتن از این میزان از محل تولید داخل تامین شد.

* تامین میوه مورد نیاز از محل تولیدات داخل

وی درباره وضعیت میوه و مرکبات در سال گذشته نیز عنوان کرد: مناسب بودن ذخایر از سویی و وضعیت نامناسب ارزی موجب شد تا به طور کامل واردات میوه قطع شود و به تولید داخل اکتفا کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بالارفتن نرخ ارز از یک هزار تومان تا سه هزار تومان باعث شد تا آثار این افزایش به تدریج در بازار کالا پدیدار گردد، نوعی گرانی و گرانفروشی دربازار به وجود آمد و مسئولیت تنظیم بازار را با توجه به پدیده گرانی و گرانفروشی برای این وزارتخانه سخت کرد، بنابراین ضمن تلاش برای تامین بازار ، بر بازرسی و نظارت‌ها تشدید شد.

انجام بیش از 6.7 میلیون فقره بازرسی از صنوف و واحدهای خدماتی ، تشکیل 454 هزار پرونده تخلف با 840 میلیارد تومان جریمه فعالیت های صورت گرفته درحوزه بازرسی و کنترل در سال گذشته است که غضنفری به آن اشاره کرد.

*رشد 20 درصدی نمایشگاه های فروش بهاره

وی همچنین از رشد 20 درصدی نمایشگاه های فروش بهاره در روزهای پایانی سال 91 نسبت به مدت مشابه یک سال قبل از آن خبرداد.

غضنفری افزود: براساس گزارشات ارایه شده در ایام برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم (فروش بهاره ) بیش از 41 میلیون نفر از این مکان‌ها بازدید کردند که نسبت به یک سال قبل از آن، افزایش 11 میلیون نفری بازدید کننده را نشان می‌دهد.