روزنامه‌ی اسرائیلی هاآرتس نوشت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حال برنامه‌ریزی و نقشه‌کشی به منظور وارد شدن به جنگ با ایران و حزب‌الله در بهار آینده است مساله‌ای که وی را برای مذاکرات مستقیم با فلسطینیان به جلو می‌راند.

 

به گزارش سرویس بین الملل جهان به نقل از پرس.تی.وی، هاآرتس اشاره داشت که اسرائیل قصد دارد تا دشمنان دیگر خود را کنار زند تا برای جنگ احتمالی با ایران آماده شود.

 

آلوف بن خبرنگار بخش سیاسی این روزنامه نقل کرد که با بنیامین نتانیاهو تماسی تلفنی برقرار کرده و نخست وزیر اسرائیل در این تماس از تمایل خود برای رسیدن به تفاهم صلح با فلسطینیان صحبت کرده است. نتانیاهو افزود: «از نظر سیاسی آماده رسیدن به چنین تفاهمی هستم و عملا توانایی رسیدن به آن را دارم».

 

در چارچوب تحلیل این روزنامه نسبت به صحبت‌های نتانیاهو آمده: «در آنجا تناسبی میان گفت‌وگوهای پشت درهای بسته و آن چه که علنا گفته می‌شود وجود دارد و نتانیاهو در حال آماده‌سازی افکار عمومی و نهادهای سیاسی اسرائیل برای رسیدن به راه حل و حل‌وفصل اختلاف با فلسطینیان است». این روزنامه اشاره داشت که تمام این مطالب توسط نخست وزیر اسرائیل در دیدار با باراک اوباما در واشنگتن مطرح شد.

 

هاآرتس نوشت: «نتانیاهو انگیزه‌های زیادی برای حل اختلافات و حل و فصل بحران با فلسطینیان دارد، زیرا وی از نظر استراتژیک در حال برنامه‌ریزی برای جنگ با ایران و حزب‌الله است و افزایش بودجه‌ی امنیتی اسرائیل نشان دهنده‌ی این مطلب است و تهیه و تدارک جبهه‌ی داخلی اسرائیل برای رویارویی نظامی نیز بر این نکته اشاره دارد.

 

این روزنامه‌ی اسرائیلی اشاره کرد که بهتر است اسرائیل در جبهه‌های کمتری وارد جنگ شود و بنابراین باید برای کنار زدن و به گوشه راندن دشمنان احتمالی دیگر از روش‌های دیپلماتیک استفاده کند.

 

همچنین هاآرتس به انگیزه‌ی داخلی نتانیاهو اشاره داشته و از نگرانی و هراس نخست وزیر اسرائیل از خروج حزب کار پرده برداشته است. به ویژه این که نتانیاهو نیاز دارد تا ایهود باراک وزیر دفاع را در کنار خود داشته باشد تا برای رویارویی با ایران آماده شود.

 

در همین پیوند، موشه ارینز وزیر دفاع اسبق اسرائیل زرادخانه‌ی موشکی حزب‌الله را تهدیدی استراتژیک برای اسرائیل خواند و اظهار داشت که دولت اسرائیل باید برای حمایت از غیرنظامیان خود گام بردارد. وی اشاره داشت که این موشک‌ها تمام سرزمین‌های اشغالی را تحت پوشش قرار می‌دهد و این وضعیتی است که اسرائیل آن را به هیچ عنوان نمی‌پسندد.

 

ارینز افزود: «باید این خطر را رفع کنیم و آن را از مقابل برداریم و در اولین گام دولت اسرائیل نباید اعلام کند که انتشار این موشک‌ها به هیچ عنوان قابل تحمل نیست و در گام بعدی دولت باید خواهان توقف فوری ارسال موشک‌ به حزب الله شود. همچنین دولت باید دیر یا زود از انبارهای موشک کنونی حزب‌الله نیز خود را خلاص کند.