تلاش طیفی از اصلاح‌طلبان جوان برای ایجاد تشکلی جدید و دفاع از «نو اصلاح‌طلبی» با واکنش منفی خاتمی و اعضای حزب منحله مشارکت مواجه شد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ صادق خرازی اخیرا تشکیلاتی موسوم به ندا (نسل دوم اصلاح طلبان) را راه‌اندازی کرد اما طیف مخالف با حالتی قیم‌مآبانه و انحصارطلبانه با موضوع مواجه شده‌اند، شبیه رفتاری که در ترور شخصیت محمدرضا عارف و سپس حذف وی از انتخابات سال 92 داشتند. آنها آن زمان عارف را اصلاح‌طلب قلابی و تحریک شده نهادهای امنیتی خواندند.خاتمی در واکنش به ایجاد تشکل ندا و تصریح آنان بر نواصلاح‌طلبی گفته است: حضور تشکل‌های مختلف در ذات اصلاح طلبی است و گروه‌های مختلف می‌توانند فعال باشند، البته اولویت من فعال شدن تشکل‌های موجودی بود که بعضی از آنها محدود شده‌اند.وی ادامه می‌دهد: یادآور شده بودم، این طور تلقی نشود که اصلاح طلبی بد بوده است و حالا قرار است اصلاح طلبی خوب ایجاد شود، اما متاسفانه این شائبه ایجاد شده که باید اصلاح‌کنند و ان‌شاءالله دارند اصلاح می‌کنند.

همزمان احد شیرزاد از افراطیون مجلس ششم (فراکسیون مشارکت) به روزنامه اعتماد گفت: آنها نباید مدعی چیزی باشند که نماینده‌اش هستند. هویت جریان جدید باید مشخص شود. برخی فکر می‌کنند اگر قالب جدید ایجاد شود بهتر می‌توانند مجوز بگیرند و فعالیت کنند. این امر قابل درکی است اما نیاز نیست که در این مسیر پیشینیان و خاستگاه سیاسی را نقض کنند. اصلاح‌طلبان به اندازه کافی معارض و مخالف تریبون‌دار دارند، دیگر نیازی نیست جریانات جدید و نوظهور که خود را اصلاح‌طلب نیز می‌دانند، به این مسئله دامن بزنند. از دید من باید جایگاه افراد و مؤسسین اعلام شود. بگویند هیئت مؤسس چه کسانی هستند. بیان نام نسل دوم اصلاح‌طلبان کافی نیست، به آقای خرازی نمی‌خورد که لیدر نسل دوم اصلاح‌طلبان باشد. فاصله محسوسی بین آقای خرازی و سایر دوستان تشکل ندا وجود دارد.وی افزود: تجربه نشان می‌دهد دیپلمات‌ها سیاستمداران خوبی نیستند.

همچنین محسن صفایی فراهانی از اعضای مرکزیت حزب منحله مشارکت گفته است برای اصلاح‌طلبی تشکیلات جدید شروطی وجود دارد. هر گروه جدیدی که در عرصه سیاسی بخواهد فعالیت کند، باید دارای شناسنامه باشد و با هویت و تعریفی جامع وارد میدان شود. نه اینکه فقط در شب انتخابات متولد شود و بعد از رای آوردن کاندیدای مورد نظر خود ناپدید شود.وی درباره تشکل جدید «ندا» که متشکل از «نسل دوم اصلاح‌طلبان» است، توضیح داد: راه‌اندازی تشکل ندا به آن معناست که اصلاحات باید با یک نگاه جدید وارد عرصه سیاست شود و به نظر من این تعریف کاملا اشتباه است.وی افزود: اصلاحات، نیاز به بازنگری ندارد و از مشی سیاسی خاصی برخوردار است.در همین حال صادق زیبا کلام در مصاحبه با آریا اظهار داشت: تشکیلات ندا برای عبور از هاشمی و خاتمی راه‌اندازی شده است. صادق خرازی پیش از این درباره تشکیلات جدید گفته بود: اگر قرار باشد که اصلاحات در صحنه اجتماعی و سیاسی باقی بماند، چاره‌ای ندارد که رفتار خود را بازنگری کند و پوست‌اندازی کند. چاره‌ای ندارد که از موقعیت خودش و از موقعیت اصلاحات و اصلاح طلبان باز تعریف جدید ارائه کند.

منبع