رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی از سوی مجلس خبرگان را تبلور پاسداری از رای مردم در یک جامعه مردم‌سالار توصیف کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به همه‌ مردم ایران، گفت: نام امام حسین (ع) و قیام ایشان برای همیشه به عنوان مبارزه‌ انسان علیه ظلم و ظالم جاودان خواهد بود.
وی در ادامه، استقرار نظام حزبی را موجب ثبات در بدنه کارشناسی و استمرار سیاست‌گذاری‌ها و دسترسی سریع به اهداف دانست و اظهار کرد: شرط اساسی استقرار نظام حزبی، پذیرا بودن اصول اصلی اسلام، انقلاب، امام و رهبری و عمل در چارچوب و قالب سیاست‌های بلندمدت و کلان نظام است تا تغییر دولت‌ها باعث تغییر در برنامه، روش‌ها، سیاست‌ها و استراتژی‌ها نشود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در اسلام، احزاب نه به معنی تفرق و تکثر در جامعه، عوام‌فریبی و انحصارطلبی بلکه ابزاری برای بسترسازی به منظور رشد افراد، آموزش و جهت‌دهی به افکار عمومی و بازتاب نیازها با وجود ابزارهای اطلاع‌رسانی و حضور رسانه‌های قوی و سوق دادن انسان‌ها به سمت فضایل اخلاقی است؛ انسانی که در قرآن کریم و منابع اسلامی به عنوان موجودی شناخته می‌شود که درون خود پیامبر عقل و در بیرون پیامبر ظاهر برای راهنمایی و ارشاد دارد.
هاشمی رفسنجانی، داشتن جهان‌بینی و جهان‌شناسی توسط شورا و اعضای مرکزی احزاب را از اصول مسلم فعالیت‌های حزبی در جوامع پیشرفته و به سوی توسعه دانست و خاطرنشان کرد: اصول جهان‌بینی ما بر پایه اصول دین شکل گرفته و در همه‌ بخش‌ها به دور از افراط و تفریط‌هاست.
وی به فعالیت بعضی از مبارزان مذهبی برای تشکیل حزب در دوران مبارزه و زندان اشاره کرد و افزود: اگر چه تا زمان پیروزی، کار اساسی نکرده بودیم اما اساس کار تشکیل حزب جمهوری اسلامی ایران قبلا ریخته شده بود و پس از اینکه ضرورت و نیاز آن برای جامعه - از جمله اینکه مردمی که انقلاب کردند، باید آن را اداره کنند و در همه‌ بخش‌های آن سهیم باشند - را خدمت حضرت امام (ره) ارائه کردیم، ایشان موافقت فرمودند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به تشریح نحوه انتخابات در جمهوری اسلامی ایران از جمله مجلس، ریاست جمهوری و شوراها که به طور مستقیم توسط مردم و خبرگان رهبری که در دو مرحله ابتدا انتخاب اعضا توسط مردم و سپس انتخاب رهبری توسط منتخبین مردم صورت می‌گیرد، پرداخت و تصریح کرد: خبرگان رهبری پس از امام راحل مجتهدی بزرگ و آگاه به مسائل زمان را با مسئولیت‌های بزرگی که در قبل و بعد از انقلاب به عهده داشتند، انتخاب کرد که تبلور آن در جامعه‌ مردم‌سالاری، پاسداری از رأی مردم بود که فرمودند «رأی مردم حق‌الناس است».
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هاشمی رفسنجانی، در ابتدای این دیدار مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم‌سالاری با اشاره به ثبت‌نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری که منجر به سونامی اجتماعی شد و پس از آن بود که میلیون‌ها نفر تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت کنند، از وی تقاضا کرد تا در این مقطع نیز کاندیدای انتخابات ریاست مجلس خبرگان شود. همچنین در ادامه، آقایان قنبری، طاهرخانی، اقبال محمدی، فلاح و جلالی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خویش درباره احزاب و توسعه آن در کشور پرداختند.