پدرخوانده آمریكایی كودتاهای مخملی و همكار رده بالای سازمان سیا از اینكه سران فتنه در ایران به محاكمه كشیده شده و مجازات شوند به شدت ابراز نگرانی كرد.

{loadposition inside-article}

جرج سوروس كه در برنامه جی پی اس شبكه تلویزیونی الجزیره با میزبانی فرید ذكریا شركت كرده بود با اشاره به درخواست های فراگیر اخیر در داخل ایران برای محاكمه سران فتنه گفت به شدت از اینكه «رهبران مخالفان» (!) در ایران گرفتار یك «رویه قضایی» شوند نگران است. سوروس بلافاصله گفت بویژه نگران است كه این افراد «اعدام» شوند.

وی در ادامه اظهارات خود كه احتمال می رود با هدف پوشاندن آبروریزی 25 بهمن تدارك دیده شده به تمجید از باراك اوباما پرداخت و تاكید كرد كه عقیده دارد اینكه اوباما به صراحت از مخالفان ایرانی حمایت نمی كند، سیاست «درست» و «هوشمندانه ای» است.
سوروس در ادامه به صراحت گفت عقیده دارد آمریكا باید به سیاستی كه در آن حمایت خود از مخالفان (آشوبگران) در ایران ادامه بدهد چرا كه اگر آشكار شود كه این جریان وابسته به آمریكاست آن وقت «ادعاهای» نظام ایران درست از آب درخواهد آمد.
سوروس همچنین گفت: «هرگونه تلاش برای تغییر رژیم در ایران از خارج تاثیر عكس خواهد داشت.»
مدیرعامل بنیاد «جامعه باز» كه به عنوان یكی از موسسات پوششی سیا عمل می كند در ادامه این برنامه و در حالی كه گویی از یاد برده بود چند دقیقه قبل چه گفته از اوباما به این دلیل كه «رویه قبلی خود را كنار گذاشته و در حال فشار به ایران در خصوص دموكراسی است» تمجید كرد. سوروس گفت: «این تصمیمی درست در زمان درست است.»
اشاره او به حمایت های صریح و علنی است كه اخیرا مقام های آمریكایی از فتنه گران در ایران به عمل آورده اند و حدس زده می شود كه علت آن هراس شدید آنها از مرگ همیشگی و دائمی این جریان در ایران باشد؛ اتفاقی كه سازمان های اطلاعاتی غربی عقیده دارند مدتها قبل رخ داده است.
جرج سوروس در ادامه این گفت وگو پیش بینی كرد كه نظام جمهوری اسلامی یك سال دیگر سقوط خواهد كرد! وی سپس به مقایسه ایران و شوروی پرداخته و گفته است: «همانطور كه می دانید در سال 1991 میلادی شوروی سابق فرو پاشید و تغییری مهم در عرصه ژئوپولیتیك به وجود آمد و این اتفاق در خصوص ایران نیز صدق می كند و ممكن است با سقوط رژیم ایران دست كم منطقه خاورمیانه دچار بی ثباتی و ناآرامی شود.»
سوروس هیچ استدلالی برای این ادعای خود عرضه نكرده ولی احتمال می رود مبنای تحلیل وی ارتباطاتی باشد كه با برخی چهره های شناخته شده فتنه در داخل ایران دارد و این ارتباط ها همچنان برقرار است.
محمد خاتمی یكی از افرادی است كه اسناد ملاقات او با سوروس افشا شده است.