مشاور سابق اوباما می‌گوید اوباما باید برای تغییر وضعیت مجلس ایران در انتخابات سال آینده به روحانی کمک کند!

روزنامه کیهان نوشت: ولی رضا نصر ضمن تحلیلی در نیویورک تایمز خاطرنشان کرد: ایران در دسامبر۲۰۱۵ انتخابات مهم پارلمان و چند ماه بعد انتخابات «مجلس خبرگان» که وظیفه‌اش تعیین رهبری است را پیش رو خواهد داشت. در اهمیت این دو انتخابات همین بس که نگاه مذاکره‌کنندگان ایرانی به این دو انتخابات دوخته شده است. نظر توجه آمریکا نیز به این دو انتخابات است. هر توافقی که با ایران حاصل گردد بر نتیجه این دو انتخابات فوق‌العاده تاثیرگذار خواهد بود. مجلس ایران هم‌اکنون در قلمرو تندروهاست.
وی ادامه می‌دهد: روحانی برای تاثیرگذاری بر رای‌دهندگان در این دو انتخابات نیازمند دستاوردهای اقتصادی است و یک توافق هسته‌ای این موفقیت‌ها را تضمین خواهد کرد. به عبارتی دیگر هر اندازه توافق به تاخیر افتد کمک‌رسانی‌اش به روحانی کمتر خواهد بود.
نصر افزود: آمریکا و هم‌پیمانانش باید به اهداف خود در مذاکرات برسند که همان بازداشتن موثر ایران از رسیدن به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است. آنها در هر سازشی باید متوجه باشند حصول توافق می‌تواند در سیاست‌های ایران یک تغییردهنده بازی نیز باشد.
مشاور سابق اوباما در این تحلیل خاطرنشان کرد: وقتی مسائل و پیامدهای انتخابات آتی در ایران و آمریکا را در کنار یکدیگر قرار دهیم، راهبردی که آمریکا باید در پیش بگیرد روشن‌تر خواهد شد. با آنکه آمریکا و متحدانش باید در هرگونه مصالحه‌ای که انجام می‌دهند به اهداف اصلی خود، یعنی بازداشتن قطعی و قابل اطمینان ایران از دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای دست پیدا کنند، اما باید به خاطر داشته باشند که دستیابی به توافق، خود به معنی فراهم آمدن مقدمه ایجاد تغییرات سیاسی در ایران خواهد بود.
دولت آمریکا اکنون در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند روی توافق هسته‌ای با ایران حساب کند چون منافع سیاستمداران ایران ایجاب می‌کند که به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند. اگر مذاکره در آینده نزدیک به نتیجه نرسد، در آن صورت، روزنه امید اندکی که ایجاد شده است بسته خواهد شد و غرب به احتمال بسیار زیاد ناگزیر خواهد بود تا در منطقه بی‌ثبات خاورمیانه به وجود ایرانی به مراتب سرکش‌تر تن دردهد.