انقلاب اسلامي به هاشمي رفسنجاني و خانواده‎اش بدهكار است و يا اينكه هاشمي رفسنجاني خود را مديون انقلاب مي‎داند، اين سوالي است كه اين روزها و با تحريف بخشي از نظر حضرت امام (ره) درباره هاشمي رفسنجاني در جوابيه اي كه خانواده وي به مجلس ارسال كرده و در صحن علني قرائت شد، باز هم به بحث روز تبديل شده است.

محسن هاشمی روز گذشته در مصاحبه آرمان روابط عومی سخنان حمید رسایی مبنی بر تحریف موضع حضرت امام(ره) درباره هاشمي رفسنجاني توسط خانواده ايشان در جوابیه قرائت شده در مجلس را رد کرده و گفته است: در متن عین جمله امام (ره) آورده شده است. آقای رسایی، خودش سفسطه کرده و تفسیر به رای نموده است.
اين در حالي است كه پس از قرائت و انتشار جوابیه خانواده هاشمی به نطق حمید رسایی، او در مطلبی در وبلاگ خود به بیان نکاتی پیرامون این جوابیه پرداخته بود. وي با اشاره جوابيه هاشمي، از تحریف مواضع حضرت امام پيرامون پيوند دادن زنده بودن نهضت به زنده بودن هاشمی رفسنجانی خبر داده و نوشت: "متاسفانه در بخشی از جوابیه جناب آقای هاشمی رفسنجانی، تحریفی آشکار نسبت به یکی از بیانات امام خمینی (ره) صورت گرفته، آنجا که با استناد به پیام امام امت نوشته شده: "امام خمینی نیز در پیامی، زنده بودن نهضت را به زنده بودن هاشمی رفسنجانی پیوند زدند".
بر خلاف ادعای صورت گرفته در جوابیه آقای هاشمی،‌ در پیامی که به مناسبت ترور ایشان صادر کردند (صحیفه امام، ج 7 ص 496) حضرت امام یادآور شدند که "هاشمی زنده است چون نهضت زنده است" و نفرمودند نهضت زنده است تا هاشمی زنده است یا نفرمودند هاشمی زنده است بنابر این نهضت زنده است."
پس از این قضیه، محسن هاشمی طی مصاحبه ای در واکنش به این نکته گفت: "در متن عین جمله امام آورده شده است. آقای رسایی، خودش سفسطه کرده و تفسیر به رای نموده است." این سخنان محسن هاشمی در حالی است که متن جمله حضرت امام در جوابیه مذکور نیامده است.
اين در حالي است كه تلاش براي بدهكار نشان دادن نظام و انقلاب به هاشمي رفسنجاني و خانواده اش،‌ در ماه‎هاي گذشته با قدرت بيشتري پيگيري شده است. به عنوان مثال یکی از روحانیون که به مجیزگویی خاندان هاشمی نیز شهره است در یادداشتی که در سایت هاشمی رفسنجاني درج شد چنین نوشت: " آیت الله هاشمی رفسنجانی چهره جامع نگری است که در شکل گیری نظام مردمسالار دینی در ایران ، فرماندهی دفاع مقدس، ریاست خبرگان رهبری، ریاست جمهوری ، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و مهم تر از همه خطیب نماز جمعه بودن تهران در دوران امام و رهبری خدمات کم نظیری را به انقلاب و مردم ارزانی داشته است "
محسن هاشمی در نیز مدتی پیش در مصاحبه ای گفته بود: "پدر من سرمایه انقلاب است. همانطور که پدر من در زمان جنگ این کشور را نجات داد، رفت و با حضرت امام (ره) صحبت کرد و گفت دیگر نمی‏توانیم ادامه دهیم، همانطور که بعد از جنگ کشور را اداره کرد، امروز هم می‏تواند به بهبود شرایط کمک کند!"
شايد انكار بيان صريح حضرت امام (ره) درباره هاشمي رفسنجاني نيز نشات گرفته از همين باور بدهكاري انقلاب و نظام به اين خانواده است، باور و اعتقادي كه بسياري از تخلفات فرزندان هاشمي رفسنجاني از جمله تخلفات فائزه و مهدي هاشمي را به همين مبنا توجيه كرده و آن را به صورت اموري بديهي و تلاش براي استيفاي حقشان تبديل كرده است!
به نظر مي رسد اطرافیان هاشمی با طرح مکرر این مساله می کوشند تضاد بوجود آمده بین او و رویکردهای نظام در چند سال اخیر را انکار و عملکرد او در فتنه 88 را توجیه کنند. این نکته وقتی اهمیت پیدا می کند که همزمان با این مسأله، هاشمی از جانب اطرافیانش به عنوان تنها منجی کشور برای خروج از اوضاع کنونی معرفی می شود. و جالب آنجاست كه جانب دیگر این پازل توسط شخص هاشمی و با طرح مکرر "دولت وحدت ملی" کامل شده است.