وزیر بهداشت: از نظر بنده در ارائه خدمات (طرح تحول سلامت) دیگر برگشت به یک روز، یک ماه یا یک سال قبل، میسر نیست. اذهان عمومی تعهد دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور را پذیرفته‌اند و انجام ندادن این تعهد مشکلات اجتماعی زیادی ایجاد می‌کند. حالا اینکه کسی بخواهد بگوید طرح تحول سلامت پوپولیستی است یا نه، به قضاوت خودش بستگی دارد. معتقدم این حداقل کاری است که ما باید بکنیم. این وظیفه حاکمیت است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جدیدترین گفت‌وگوی خود با اشاره به میزان ثروتش عنوان کرد: من ثروتمند هستم اما این ثروت را از طریق رانت‌های دولتی و بازی کردن با دارایی‌های مردم یا احتمالاً سوءاستفاده از اطلاعات دولتی به دست نیاورده‌ام. یعنی من بیمار ویزیت کرده‌ام، عمل جراحی انجام داده‌ام و کار تحقیقی، علمی و پزشکی کرده‌ام.

وی بیان کرد: واقعیت این است که در طول ۱۱ ماه گذشته، موفق نشدیم تغییری ایجاد کنیم. مشکلات زیادی پیش روی ما قرار داشته و دارد که باید حل‌وفصل شود. در گذشته، بودجه بیمارستان‌ها در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت، اما اکنون بودجه حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به طور مستقیم در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد.
هاشمی ادامه داد: قصد داریم سالی ۲۰ درصد و دست کم، نیمی از بیمارستان‌های کشور را هیات امنایی کرده و مستقل کنیم. من برای هر کدام از این بیمارستان‌ها حسابرس تعیین کرده‌ام که به طور مستقیم زیر نظر خودم کار می‌کنند. تراز درآمدها و هزینه‌های بیمارستان‌ها هر سه ماه یک‌بار گزارش می‌شود و اگر انحرافی مشاهده شود، به طور طبیعی، مدیر فعلی جایش را به مدیر بعدی خواهد داد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: وقتی ما راجع به مستقل شدن بیمارستان‌ها صحبت می‌کنیم، بسیاری از دوستان ما فکر می‌کنند معنی استقلال بیمارستان‌ها، خصوصی‌سازی است.در حالی که این بیمارستان‌ها با همین تعرفه‌های دولتی و با همین شکل فعلی، خدمت ارائه می‌کنند. قرار است بیمارستان‌ها را به واحدهای کوچک اقتصادی تبدیل کنیم و برای آنها هیات‌مدیره یا هیات امنا تعیین شود. دولت و مجلس، چاره‌ای جز این ندارند که راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش سلامت را هموار کنند.
هاشمی در ادامه درباره ناکارآمدی‌ها و کاستی‌های حوزه بهداشت و درمان به به هفته نامه تجارت فردا، گفت: در این ۱۱ ماه حرف ما این بوده است که یک نظام بیمه مناسب برای مردم ایجاد شود که حداقل‌ها را در پایه پوشش دهد. خدمات پایه در دندانپزشکی، خدمات پزشکی و خدمات تشخیصی. حال ممکن است فردی بخواهد جراحی زیبایی داشته باشد یا دندانش را به فرم خاصی ترمیم کند که می‌تواند تحت پوشش بیمه‌های تجاری قرار گیرد.
وزیر بهداشت توضیح داد: حرف ما این است که این بیمه‌ها با یکدیگر تجمیع شود و در قالب بیمه پایه و فراگیر همه ایرانیان را تحت پوشش قرار دهد. در کنار اینها بیمه‌های تجاری نیز می‌توانند ایجاد شوند یا به فعالیت خود ادامه دهند. بر اساس محاسبات ما، تقریباً هزینه هیچ خدمتی، برابر با هزینه تمام‌شده آن پرداخت نمی‌شود. در بسیاری از خدمات هزینه تمام‌شده هفت تا هشت برابر پولی است که بیمه می‌پردازد.
هاشمی ادامه داد: از نظر بنده در ارائه خدمات (طرح تحول سلامت) دیگر برگشت به یک روز، یک ماه یا یک سال قبل، میسر نیست. اذهان عمومی تعهد دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور را پذیرفته‌اند و انجام ندادن این تعهد مشکلات اجتماعی زیادی ایجاد می‌کند. مناطق زیادی است که پزشک نداریم یا کمبود بیمارستان و تخت داریم. باید روی این مشکلات کار شود. حالا اینکه کسی بخواهد بگوید طرح تحول سلامت پوپولیستی است یا نه، به قضاوت خودش بستگی دارد. معتقدم این حداقل کاری است که ما باید بکنیم. این وظیفه حاکمیت است.
وی عنوان کرد: نمی‌توانیم از پرسنلی که حقوق‌شان عقب‌مانده انتظار زیادی داشته باشیم. اگر من ادعا کنم خدمات درمانی و بهداشتی بسیار ارتقا پیدا کرده، ادعای بجایی نیست. خدا می‌داند وقتی می‌بینم مردم به دلیل کمبود پزشک متخصص از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند و پشت در بیمارستان و کنار خیابان چادر می‌زنند، به شدت ناراحت می‌شوم.
هاشمی تصریح کرد: هنوز در مورد مضر بودن پارازیت به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم، قرار است در مورد پارازیت گزارشی تهیه شود اما این گزارش باید واقعاً علمی، جامع و قابل استناد باشد. فعلاً هیچ‌کسی نمی‌تواند ادعا کند که پارازیت مضر نیست یا نشان دهد که پارازیت ۱۰۰ درصد مضر است.
وی بیان کرد: خواسته‌ام که وزارت بهداشت و درمان در مورد آلایندگی بنزین یک بیانیه رسمی بدهد چون در این زمینه‌ها بهتر است وزارت رسماً اعلام نظر کند. ما در مورد بنزین به قطعیت رسیده‌ایم و رسماً هم اعلام خواهیم کرد که از نگاه سلامت چه مشکلاتی وجود داشته است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: من تا قبل از وزارت، کار دولتی نکرده بودم. فکر می‌کنم این چهار سال نخستین و آخرین تجربه‌ام باشد. ولی انصافاً کار بسیار سختی است. مهم‌ترین مساله‌ای که به آن فکر می‌کنم، بدهی‌هاست. من فکر می‌کنم اگر بالاخره بنا باشد دو کار اساسی در کشور انجام شود حتماً یکی از آنها تحول در حوزه سلامت است.

خبرگزاری دانشجو