مشاور رییس جمهوری با تاکید براهمیت برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور و نقش دولت در این زمینه، گفت: اجرای انتخاباتی پرشور با حضور گسترده مردمی بر عهده دولت و سلامت آن بر عهده همگان است.

ˈاسفندیار رحیم مشاییˈ در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود: دولت دهم تمامی تلاش خود را برای برگزاری انتخاباتی پرشور و با نشاط همانند انتخابات برگزار شده در 33 سال گذشته در سراسر کشور بکار می گیرد.
مشاور رییس جمهوری با اشاره به انتخاب اعضای هیات های اجرایی و نظارت که برای صندوق های اخذ رای تعیین می شوند، گفت: درمیان بسیاری از عوامل اجرایی انتخابات که از معتمدان مردم هستند و در انتخابات گذشته هم حضور داشتند، اقشار مختلف مردمی از جمله کارمندان و معلمان حضور خواهند شد.
وی با بیان اینکه معلمان در طول برگزاری انتخابات گذشته اعم از ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و سایر انتخابات حضوری فعال و بسیار مهم داشته اند، افزود: حضور این معلمان تنها به اعتبار آموزشی و پرورشی بودن آنها نیست بلکه به عنوان یک فردی که امین و امانت دار مردم هستند، انتخاب شده اند.
رحیم مشایی یادآورشد: حضور معلمان در کمک به برگزاری پرشور انتخابات در جمهوری اسلامی ایران یکی از امتیازات ما در این عرصه است که سلامت انتخابات را نیز افزایش می دهد، کما این که تا به حال هم این گونه بوده است و خواهد بود.

هرجا شائبه ای نسبت به تامین سلامت انتخابات باشد رییس جمهوری برخورد می کند
مشاور رییس جمهوری با بیان این که دولت در کنار سایر دست اندرکاران برای سلامت برگزاری انتخابات تلاش می کند، افزود: رییس جمهوری تاکید جدی بر این امر دارد و حتی بیان کرده است که اگر احساس کنم به طور پنهان و آشکار شائبه ای به تامین سلامت انتخابات وجود داشته باشد با جدیت با آن برخورد خواهم کرد.
رحیم مشایی ادامه داد: رییس جمهوری، وزیر کشور و سایر دستگاه ها در دولت هرجا به تناسب نیاز، نسبت به تضمین سلامت انتخابات، بسیار کوشا خواهند بود؛ چرا که اعتماد سازی در مردم در قبل و در بعد از انتخابات، موجب شکوه این حماسه ملی خواهد شد.

دولت های نهم و دهم براجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکید داشتند
مشاور رییس جمهوری در ارزیابی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در کشور، ضمن موفقیت آمیز خواندن فاز اول این قانون به ایرنا گفت: دولت های نهم و دهم همواره بر ضرورت اجرای آن تاکید داشتند.
رحیم مشایی افزود: تمامی گروه ها در سالیان گذشته بطور مفصل بر ضرورت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در کشور تاکید داشتند، اما جسارت لازم را برای اجرای این قانون نداشته و یا شرایط را مهیای این امر نمی دیدند.
وی یادآور شد که دکتر احمدی نژاد رییس جمهوری وارد عرصه شد و موجب شد تا این تحول اقتصادی بزرگ در کشور اجرا شود.
رحیم مشایی ادامه داد: شماری افراد در سال های پایانی دولت نهم به رییس جمهوری گفتند که چرا مسئولیت سنگین اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را به عهده می گیرید؟ که دکتر احمدی نژاد در پاسخ گفت که اگر فدای این کار شوم، ارزش دارد.
وی یادآور شد با اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها هیچ کدام از پیش بینی های منفی که در باره آن از سوی گروه های مختلف مطرح بود، محقق نشد و دولت توانست تورم را که به عنوان خطری در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مطرح شده بود، کنترل کند.
مشاور رییس جمهوری با بیان این که در ماه های اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، تورم در جامعه افزایش یافت اما بعد این تورم کنترل شد، اظهار داشت: متاسفانه در پاییز سال 90 فضایی مهیا شد که نوسان جدی در بازار ارز و طلا ایجاد کرد و موجب برهم خوردن تعادل در بازار شد.
رحیم مشایی توضیح داد: این برهم خوردن تعادل بازارعده ای را تحریک کرد که به سمت خرید ارزهای خارجی از جمله دلار بروند که این روند تاثیر منفی بر اقتصاد کشور داشت و دشمن با استفاده از این اتفاق تحریم های بیشتری را اعمال کرد تا بدین وسیله وضعیت عدم تعادل در اقتصاد کشور را تثبیت کند.

متهم کردن دولت خدمتگزار به ایجاد مشکلات اقتصادی بی انصافی است
رحیم مشایی در ادامه با بیان این که بیشترین تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در دولت های نهم و دهم اعمال شد، افزود: اعمال این تحریم ها در این مدت بی سابقه بود. اما متهم کردن دولت به ایجاد مشکلات اقتصادی از سوی برخی ها در داخل واقعا بی انصافی است.
وی با بیان این که امروز جزییات تحریم ها به مردم گفته نشده و آنها فقط از کلیات آن با خبر هستند، اظهار داشت: هر چند لازم بود ملت از این موضوع مطلع شوند، اما بطور یقین مردم ما همانند گذشته از این عقبه نیز عبور خواهند کرد.

پایه پولی کشور در هدفمندی افزوده نمی شود
رحیم مشایی با بیان این که اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اقدام خوبی است که از سوی دولت احمدی نژاد صورت گرفت، افزود: این که مخالفین می گویند اجرای این قانون موجب افزایش نقدینگی و تورم در جامعه است، منطقی نیست و هدفمندی یارانه ها پایه پولی کشور را اضافه نمی کند.
وی ادامه داد: قانون هدفمندی یارانه ها با حذف یارانه ها در حوزه های مختلف مانند انرژی، پول را از دست کسانی که مصرف بیشتری دارند و توانگرند خارج می کند و به کسانی که از حق خود استفاده نکرده اند می دهد.
مشاور رییس جمهوری تصریح کرد بدین ترتیب با اجرای این قانون یک تعادل در جامعه ایجاد می شود و موجب افزوده شدن پایه پولی کشور نمی شود.
رحیم مشایی یادآور شد کسانی که تا پیش از این در تبلیغات، مصاحبه و سخنرانی های خود بیان می کردند که نباید قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شود چرا که نقدینگی را در جامعه افزایش می دهد، اما در ماجرای پرداخت عیدانه در اسفند ماه سال 1391، پذیرفتند که این پرداختی انجام شود و بدین ترتیب مشخص شد که برخورد با این قانون، کارشناسی و علمی نبوده، بلکه سیاسی است.

اظهارات ضد و نقیض برخی رسانه ها
رحیم مشایی در ادامه به اظهارات ضد و نقیض برخی افراد و رسانه ها در باره اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها اشاره کرد و افزود: این افراد در سخنرانی های خود می گویند که نباید فاز دوم هدفمندی یارانه ها اجرا شود.
وی با بیان این که این اظهارات سوال برانگیز است، اظهار داشت: به اعتقاد آنها با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها محبوبیت دولت بیش از پیش افزایش می یابد.
مشاور رییس جمهوری با طرح این پرسش که مفهوم این که با اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها محبوبیت دولت افزایش می یابد، چیست؟، گفت: اگر اجرای این قانون به نفع مردم نیست، چرا آنها بطور مکرر در سخنرانی ها، مصاحبه ها و مقالات خود مطرح می کنند که مردم اجرای قانون هدفمندی را دوست ندارند؟ و اگر این چنین است، چرا نگران افزایش محبوبیت دولت هستند؟
رحیم مشایی ادامه داد: دولت دکتر احمدی نژاد فقط به دنبال اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها و ارائه خدمت به مردم است و هدفی غیر از این ندارد، اما متاسفانه برخی افراد در جهت مخالف جریان آب حرکت می کنند که با این روند آنها راه به جایی نخواهند برد.
وی با بیان این که این گونه اظهار نظرهای متناقض دارای رویکردی سیاسی است، گفت: دولت یارانه ها را از جیب خود پرداخت نمی کند، بلکه از دهک های بالا می گیرد و به دهک های پایین جامعه می دهد تا این تعادل ایجاد شود و از سویی نیز منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی در جامعه می شود.
رحیم مشایی با اشاره به برخی اظهار نظرات در باره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، گفت: دولت از این که مجلس بیاید و پرچمدار هدفمندی یارانه ها شود استقبال می کند، چرا که برای دولت مهم است که مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی در وضعیت بهتری زندگی کنند.

رسانه ملی در آستانه انتخابات خوب عمل نکرده است
مشاوررییس جمهوری در ادامه ضمن تشکر از رسانه ملی در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص فعالیت ها و خدمات رسانی دولت های نهم و دهم، در عین حال از عملکرد این رسانه در آستانه انتخابات انتقاد کرد و گفت: رسانه ملی در این عرصه عملکرد خوبی نداشته است.
رحیم مشایی که پیش از این از پرسنل رسانه ملی بوده است، افزود: از خدمات خوب رسانه ملی آگاه هستم اما این رسانه در آستانه انتخابات از لحاظ جانبداری از نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری خوب عمل نکرده و این سابقه خوبی برای آن نیست.
وی اظهار داشت: مردم عملکرد رسانه ملی را در انتخابات دوره های گذشته به خوبی به یاد دارند و بر این اساس صدا و سیما باید کاملا مراقبت کند و مشی معتدل تری را در این عرصه دنبال کند.

لازمه شکست دشمن برگزاری انتخاباتی پرشور در کشور است
مشاور رییس جمهوری در ادامه گفت: در مقابله با تحریم ها و مشکلات اقتصادی که دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده اند و لازمه شکست آنها در این مصاف برگزاری انتخابات پرشور و گسترده در کشور است.
رحیم مشایی با بیان این که مردم باید بدانند که دولت خدمتگزار ذره ای در برابر هر تلاشی و لو مذبوحانه برای ایجاد خدشه به سلامت انتخابات کوتاه نخواهد آمد، افزود: این وظیفه رسانه ملی است که در این مسیر بتواند دولت را یاری کند.

عزل و نصب برای دولت کار آسانی است
مشاور رییس جمهوری در ادامه با بیان این که دکتر احمدی نژاد نشان داده است که عزل و نصب افراد در بالاترین سطوح برای این دولت کار آسانی است، یادآور شد رییس جمهوری حتی یک روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز ممکن است تغییراتی را انجام دهد.
رحیم مشایی افزود: سلامت انتخابات عمومی است، چون ممکن است فردا دولت را متهم کنند که به سمتی گرایش دارد و به همین دلیل دولت در فعالیت های انتخاباتی حضور نیافته، گرچه خیلی تحت فشار است و از سویی این که علاقه مندی در کشور به دولت زیاد است.
وی یادآور شد دکتر احمدی نژاد در جلسه هیات دولت و همچنین در نشست با استانداران تاکید داشته است که اعضای دولت به هیچ وجه نباید به گونه ای عمل کنند که شائبه جانبداری از نامزدی ایجاد شود.

دولت خود را موظف به تبعیت از رهبری می داند
مشاور رییس جمهوری در ادامه با اشاره به این که در دین مبین اسلام بر اصل ولایت فقیه تاکید شده است، تصریح کرد اعضای هیات دولت همانند سایر اقشار جامعه و شاغل در دستگاه های اجرایی خود را موظف می دانند که از رهبری تبعیت داشته باشند و همواره نیز در این راستا گام برداشته اند.
رحیم مشایی افزود: میزان تبعیت دولت دکتر احمدی نژاد از رهبر معظم انقلاب نیز با هیچ یک از دولت های پیشین قابل مقایسه نیست و نیازی به توضیح در این زمینه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد دولت دهم نیز امروز خود را موظف دانسته و می داند که از رهبری تبعیت کند و جایگاه ولی فقیه نیز در نزد این دولت محفوظ بوده، هست و خواهد بود.