رئیس جمهور آمریکا به کنگره این کشور هشدار داد که در صورت اعمال تحریم های جدید علیه ایران و توقف مذاکرات هسته ای با این کشور، تهران برنامه هسته ای خود را گسترش می دهد.

به گزارش مهر به نقل از هاآرتص، "باراک اوباما" که روز سه شنبه با اعضای کنگره آمریکا در خصوص مذاکرات هسته ای ایران دیدار داشت، به قانونگذاران آمریکایی در رابطه با اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی هشدار داد.
"جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، در ادامه افزود : اوباما در دیدار با اعضای کنگره به آنها هشدار داده که اگر هیچ قرارداد دیپلماتیکی برای حل موضوع هسته ای ایران وجود نداشته باشد، تهران فعالیت هسته ای خود را گسترش داده و به ساخت بمب نزدیک تر می شود.
بر اساس این گزارش، اوباما صراحتا از کتگره خواسته تا زمانیکه مذاکرات هسته ای با ایران در جریان است از تصویب تحریم های جدید علیه تهران خودداری کنند.
اوباما در سخنان خود به اعضای کنگره گفته است : در صورت نرسیدن به توافق گام اول با ایران، تهران پیشرفت در برنامه هسته ای خود را از طریق افزایش قابلیت غنی سازی، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و همچنین پیشرفت در مورد تولید پلوتونیوم، ادامه می دهد.
در همین رابطه، گروهی متشکل از سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه آمریکا روز گذشته با ارسال نامه ای به "جان کری" از مذاکرات هسته ای با ایران حمایت کرده و از وزیر امور خاجه آمریکا خواستند که سبک کردن تحریم ها باید متناسب با کاهش فعالیت هسته ای ایران باشد.
در این نامه از مذاکره کنندگان آمریکایی خواسته شده برای رسیدن به توافق موقت با ایران تلاش کنند. توافقی که از این کشور بخواهد به همان اندازه که آمریکا و همپیمانان آن تلاش می کنند، تهران نیز به همان اندازه برای حل موضوع تلاش کند.
در این نامه که به امضای سناتورهای سرشناسی همچون "جان مک کین"، "چارلز شامر"، "لیندسی گراهام"، "رابرت منندز"، "باب کیسی"، و "سوزان کالینز" رسیده، از جان کری خواسته شده تا در مورد اقدامات همکاران خود در مذاکرات هسته ای با ایران چه در گذشته و چه در حال هوشیار باشد.
در این نامه البته سناتورها بار دیگر ادعاهایی علیه ایران مطرح کرده و به این نکته نیر اشاره شده که ایران خواستار محو اسرائیل از روی نقشه است.
در پایان این نامه آمده است که "امیدواریم که در چند هفته آینده آمریکا و متحدانش (ما و متحدانمان) تلاش ها برای رسیدن به توافق را دو برابر کنند. توافقی که موجب دور شدن ایران از مسیر دستیابی به تسلیحات هسته ای شود."
دور جدید مذاکرت هسته ای کشورهای 1+5 با ایران از امروز چهارشنبه در ژنو آغاز می شود. در همین رابطه طی 24 ساعت اخیر رئیس جمهور روسیه و نخست وزیر انگلیس در تماس تلفنی با "حسن روحانی" رئیس جمهور ایران، بر لزوم پیشرف در این مذاکرات تاکید کرده اند.