رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بستن پرونده‌ی هسته‌ای و 13 سال توهین، تهمت، تهدید و تحریم را مجاهده‌ی دولت در این بخش توصیف کرد و با اظهار امیدواری به ایجاد تحولات اقتصادی، در پسابرجام گفت: البته همچنان تیرهای سه شعبه‌ای از سوی جمهوری‌خواهان آمریکا، لابی صهیونیست‌ها و دلواپسان داخلی در راه است و مردم و دولت باید هوشیار باشند.

هاشمی رفسنجانی چهارشنبه 16 دی 1394 در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، با یادآوری متن و اهداف تصویب سند چشم‌انداز 20 ساله نظام، گفت: براساس امکانات کشور و با توجه به آشنایی از توانایی مردم، دورنماها و آرزوها، دور از دسترس نبود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آگاهی مردم ایران از همه زوایای لازم برای زندگی آبرومندانه و استفاده درست از تعاملات بین‌المللی را، سرمایه خوش‌بینی خویش نسبت به آینده کشور خواند و گفت: تنها نگرانی دلسوزان در این فرایند، کمرنگ شدن فضایل اخلاقی و فراگیری رذیلت‌ها در رفتار و گفتار بعضی از آدم‌هاست که متأسفانه بلندگو و رسانه دارند.

ایشان سوابق اخلاقی مردم ایران را ستود و گفت: مکارم اخلاق حدود صد عنوان دارد که اگر رعایت شوند، در انتخابات این همه معصیت و گناه و تهمت نمی‌بینیم.

هاشمی با اشاره به کتاب‌های قدیم اخلاق مانند معراج السعاده از شیعیان و احیای علوم‌ الدین از اهل سنت، گفت: متأسفانه امروز کسانی که ظاهر خود را موجه جلوه می‌دهند، با ریاکاری‌ها به اعتقادات جوانان و جامعه ضربه می‌زنند.

ایشان ریا را بخشی از شرک دانست و با تقبیح اثراتی که در مردم فریبی دارد، به حساسیت‌های بزرگان دین اسلام اشاره کرد و گفت: ریا مانند خوره‌ای صداقت را از بدنه‌ی جامعه می‌خورد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تجسس در زندگی مردم را یکی دیگر از مظاهر و مصادیق رذیلت‌های اخلاقی در دین اسلام دانست و با اشاره به صراحت قرآنی در «ولا تجسسوا»، حساسیت‌های امام راحل را یادآوری شد و گفت: امام(ره) به صراحت از تجسس در زندگی مردم، افشای اسرار خانوادگی آنها و ایجاد نا امنی در جامعه، تبرّی می جست و مسؤولین را از انجام چنین اقداماتی برحذر می‌داشت.

هاشمی رفسنجانی با اشاره‌ای تلویحی به برخی از اقداماتی که بعضی از افراد در جامعه انجام می‌دادند، گفت: همه ما باید مراقب گفتار و رفتار خویش باشیم تا خدای نخواسته باعث اذیت و آزار مردم در جامعه نشویم.

وی با تأکید بر این جمله که همه‌ی انسان‌ها در کارگاه آفرینش مساوی هستند، گفت: هیچ‌کس از مادر رئیس متولد نشده است و اگر مردم در مقطعی رأی دادند و توافق کردند که کسانی اداره امور کشور را به دست بگیرند، باید هوشیار باشیم که عمر مسؤولیت‌ها نیز مانند عمر انسان‌ها کوتاه است.

رئیس مجمع تشخیص نظام، با یادآوری تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری که رأی مردم را حق‌الناس خواند، گفت: این جمله ایشان خیلی معنا دار است که حق ندارید کسانی را که صلاحیت دارند، رد کنید و یا کسانی که صلاحیت ندارند، بر مردم حاکم کنید.

هاشمی رفسنجانی، با تشریح تفاوت و تأثیرات رفتارهای فردی و خانوادگی با آن چه که به جامعه مربوط می‌شود، گفت: مسایلی بین انسان و خداست و گفت‌وگوهایی در خانواده‌ها انجام می‌شود که به دیگران مربوط نمی‌شود و رفتار و گفتار انسان اگر جامعه را فاسد کند، گناه است که البته تشخیص این امور، خیلی ظرافت و دقت می‌خواهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش، مردم ایران را، یکی از ملت‌های با فرهنگ در تاریخ دانست و با اشاره به مقاطعی از تاریخ که اقدامات فرهنگی ایرانیان بروز کرد، به مقطع هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: مردم در جنگ ثابت کردند که در فرهنگ صداقت دارند و دفاع مقدس بهترین سند فرهنگی و اخلاقی مردم ایران است که فداکاری و گذشت را سرلوحه‌ی آن قرار دادند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید مجدد بر اهمیت انتخابات اسفند به شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اشاره کرد و گفت: باید زمینه‌ای فراهم نماییم تا پرشورترین انتخابات تاریخ انقلاب رقم بخورد.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش، آگاهی نسل جوان و زنان ایران اسلامی را سرمایه‌ی ارزشمند برای امروز و آینده کشور دانست و گفت: خانم‌های مسلمان که در تمام تاریخ اسلام مظلوم بودند و حتی در ارث هم به خاطر بعضی از سوءبرداشت‌ها محروم بودند، در سایه‌ی رشد و آگاهی خویش و میدان دادن انقلاب اسلامی به آنان، وارد عرصه‌های مختلف شدند و نام‌نویسی بسیاری از خانم‌ها برای انتخابات، حتی انتخابات مجلس خبرگان، نشان از عزم آنها برای دخالت در مسایل اساسی کشور است.

وی جوانان ایران اسلامی را گل‌های سر سبد جامعه خواند و گفت: خدا را شکر که در همه‌ی زمینه‌ها دانشمندان جوانی داریم که خیلی از آنها به دلایلی در خارج از کشور هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این جمله که «وقتی شنیدم درصد زیادی از نیروهای ناسای آمریکا، ایرانی هستند، احساس دوگانه‌ای از خوشحالی و ناراحتی کردم»، افزود: احساس غرور و افتخار می‌کنیم که جوانان ایرانی در مراکز مهم علمی، فضایی، پزشکی، مهندسی، مدیریت کارخانه‌های مهم جهان حضور دارند و ناراحتیم که چرا زمینه‌ای برای ماندن این جوانان در کشور فراهم نشده که بمانند و در ایران خدمت کنند.

هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنان خویش به اقدامات دولت و برخی از سیاست‌های دکتر روحانی اشاره کرد و گفت: از ابتدای انقلاب او را می‌شناسم و در زمان جنگ سفرهای فراوانی با هم به خطوط مختلف جبهه داشتیم و می‌دانم همان تفکرات را دارد و می‌خواهد به آن تفکرات عمل کند، البته ملاحظاتی هم هست که هر انسانی باید با توجه به شرایط زمان و مکان به آنان توجه نماید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بستن پرونده‌ی هسته‌ای و 13 سال توهین، تهمت، تهدید و تحریم را مجاهده‌ی دولت در این بخش توصیف کرد و با اظهار امیدواری به ایجاد تحولات اقتصادی، در پسابرجام گفت: البته همچنان تیرهای سه شعبه‌ای از سوی جمهوری‌خواهان آمریکا، لابی صهیونیست‌ها و دلواپسان داخلی در راه است و مردم و دولت باید هوشیار باشند.

وی با تأکید مجدد بر اهمیت انتخابات، از انجام مسائل مرحله‌ی اول آن که مربوط به دولت در ثبت‌نام از نامزدها و بررسی صلاحیت‌ نامزدها در هیأت های اجرایی بود، ابراز رضایت کرد و گفت: امیدواریم در مراحل بعدی بررسی صلاحیت‌ها نیز مسائل به خوبی انجام شود تا ملت در اسفند ماه حماسه‌ای دیگر خلق کند که مکمل حماسه سیاسی پرشور آنان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 باشد

هاشمی رفسنجانی، خطاب به اعضای شورای مرکزی جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، گفت: می‌توانید با دیگر احزاب ائتلاف کنید تا بتوانید مسائل بزرگ کشور را انجام دهید.

وی توجه به احزاب را شیوه‌ی تجربه شده‌ی دمکراسی در دنیا، دانست و گفت: اگر مردم به تفکرات و برنامه‌های حزبی در انتخابات رأی بدهند، در طول مسؤولیت خود بر اقدامات آنان نظارت می‌کنند و در انتخابات بعدی، اگر راضی باشند، دوباره رأی می‌دهند و اگر راضی نباشند، احزاب دیگری را انتخاب می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش پایانی سخنان خویش، مردم را ولی نعمتان جامعه دانست و گفت: اغراق و تعارف نیست که ما در استخدام مردم هستیم.(+)

 

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/JUeFu