با اصلاح ماده 1 بند 10 اساسنامه دانشگاه آزاد در جلسه سه شنبه شب گذشته (26 بهمن)شورایعالی انقلاب فرهنگی و با نهایی شدن این اساسنامه، همه‌چیز مهیای به ثمر رسیدن تلاش پنج‌ساله دکتر احمدی‌نژاد دراصلاح ساختار دانشگاه آزاد وزدن ریشه‌های یک باند سیاسی- اقتصادی است.

برای درک عمق کار احمدی نژاد به این جمله هاشمی که رییس مجلس خبرگان هم هست در جلسه هیات امنا توجه کنید: ولی فقیه خوب است؛ ولی اشکالش این است که بعداً ممکن است نظام ما ولی فقیه نداشته باشد!

گفتنی است ؛ تلاشهای شبانه روزی دولت در ماجرای دانشگاه آزاد اما به پاییز سال 85 باز می گردد، زمانی که رئیس جمهور در آستانه سال تحصیلی جدید در یک سفر استانی، دانشگاه آزاد را ملزم به عدم افزایش شهریه دانست. در نتیجه ورود رئیس جمهور به این پرونده و آشکار شدن پشت پرده های آن، مشخص شد، هیئت موسس این دانشگاه طی سالهای اخیر جلسه ای برگزار نکرده و اعضاء این هیئت بنا به گفته رئیس دانشگاه، اختیارات خود را به رئیس هیئت مؤسس یعنی هاشمی رفسنجانی واگذار کرده اند. با این حساب این هاشمی و جاسبی بودند که از جمع هیئت موسس سابق همچنان، در اداره این دانشگاه نقش محوری ایفا می کردند.

متعاقب این روشنگری، شوراى عالى انقلاب فرهنگى در جلسه 25 آبان 85 خود، چگونگى انتخاب اعضاى جدید هیأت مؤسس و نیز رئیس دانشگاه آزاد اسلامى را به تصویب رساند تا براساس این تصمیم، 5 عضو جدید به پیشنهاد هیأت مؤسس و پیشنهاد شورای انقلاب فرهنگی و با رأی شورا به هیئت مؤسس این دانشگاه اضافه شوند.

اما به فاصله کمتر از یک هفته پس از این اقدام دولت، رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد که برای افتتاح کتابخانه واحد نجف آباد دانشگاه آزاد به این واحد رفته بود، از اصلاحات مورد نظر دولت به شرارت یاد کرد: «امیدواریم شرارتهایی که می‌شود دانشگاه آزاد به عنوان واحد ملی و جهانی را تضعیف کند، شرش را از سر دانشگاه کوتاه کنیم. برخی تخریب‌ها به جهت رقابت و حسادت است و شما باید به این تخریب‌ها پاسخ داده و در زمینه فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع رسانی کنید. مسوولان و اساتید دانشگاه آزاد از سرزنش "خارمغیلان" نهراسیده و تلاش خود را مضاعف کنند. مطمئن باشید برخی "موذی گری ها" نسبت به حرکت اساسی دانشگاه آزاد اسلامی شکست خواهد خورد.» وی درخصوص مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص اعضاء هیأت مؤسس وهیأت امنای این دانشگاه نیز گفت: «بر اساس ماده‪ ۱۹اساسنامه‌دانشگاه آزاد اسلامی هر تغییری در این اساسنامه باید با پیشنهاد هیات موسس و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد. بر این اساس هیچ کس حق پیشنهاد کردن در این زمینه را ندارد.»
در نتیجه اهمال هیئت امنای دانشگاه آزاد و اقدام نکردن در مهلت مقرری که چند بار نیز تمدید شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی رأساً وارد فاز اصلاح اساسنامه شد که در نتیجه آن، در جلسه 24 فروردین 89 در 25 ماده به تصویب نهایی رسید که رئیس‌جمهور نیز در اردیبهشت ماه، آن را برای اجرا ابلاغ کرد.

اما به موازات بررسی و تصویب این اساسنامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، باند سیاسی- اقتصادی ریشه‌دار در دانشگاه آزاد به طراحی موضوع غیرقانونی و انحرافی وقف این دانشگاه پرداختند و در مجلس نیز با بسیج کردن عوامل خود، توانستند در روزی که برخی نمایندگان به آن عنوان "یکشنبه سیاه" (30 خرداد 89) را اطلاق کردند، طرحی را به تصویب برسانند که بر اساس آن، وقف دانشگاه آزاد مجاز دانسته می‌شد.

این طرح در شرایطی تصویب شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع اساسنامه دانشگاه آزاد ورود کرده و رئیس‌جمهور اساسنامه اصلاحی را ابلاغ کرده بود و مجلس بر خلاف نظر صریح رهبر انقلاب مبنی بر اینکه "در موضوعاتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود می‌کند، نباید وارد شود"، چنین طرحی را از تصویب گذراند. البته پس از افشاگری رسانه‌های ارزشگرا در این زمینه و اعتراض‌های دانشجویی، مجلس این مصوبه خود را که شورای نگهبان نیز آن را برگردانده بود، پس گرفت.

در همین حال، رهبر انقلاب، کمیته‌ای فقهی- حقوقی به سرپرستی رئیس قوه قضائیه برای بررسی جوانب وقف دانشگاه آزاد تشکیل دادند. عوامل دانشگاه آزاد تلاش‌هایی برای مخدوش کردن فعالیت این کمیته کردند و حتی عده‌ای از این عوامل برای استفتا گرفتن از برخی علما و مراجع قم به‌طور پنهانی به قم سفر کردند که با هوشیاری نهادهای مسوول این سناریو ناکام ماند.

همچنین آقای اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه در آستانه اعلام نظر نهایی رهبر معظم انقلاب در مورد وقف دانشگاه آزاد، به‌طور غیرمنتظره برای افتتاح یکی از واحدهای دانشگاه آزاد به بابل رفت و در آنجا ادعا کرد، وقف دانشگاه آزاد منعقد شده و کسی که بخواهد آن را بر هم بزند، باید از خدا قوی‌تر باشد. این اظهارنظر، واکنش آیت‌الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه را به‌دنبال داشت و او با صراحت اعلام کرد که وقف این دانشگاه از ابتدا منبطل بوده و نیازی نیست کسی آن را بر هم بزند. وی اظهارات هاشمی را ناشایست و اشتباه خواند.

به فاصله چند روز از این دو اظهارنظر، رهبر معظم انقلاب نظر نهایی خود در مورد وقف دانشگاه آزاد را اعلام و تأکید کردند که وقف از نظر شرعی و قانونی صحیح نیست. ایشان در ضمن دستور دادند که مواد 5 و 10 اساسنامه اصلاح شود. این دستور رهبر انقلاب، به‌طور ویژه در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و شورا با تشکیل کمیته‌ای اصلاح اساسنامه را دنبال کرد و (سه‌شنبه، 11 آبان 89) مواد 5 و 10 در دستور شورا قرار گرفت و اصلاحیه این مواد تصویب شد.

اما این تمام ماجرا نبود بالاخره بعد از سالها تلاش؛ مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سه شنبه 25 / 11 / 89 از اصلاح ماده 1 بند 10 اساسنامه دانشگاه آزاد در جلسه سه شنبه شب این شورا خبر داد و گفت: هیئت موسس دانشگاه آزاد فقط 5 روز فرصت خواهد داشت تا افراد پیشنهادی خود را برای هیئت امنا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند و این بدان معنا است که با نهایی شدن این مرحله، همه‌چیز مهیای به ثمر رسیدن تلاش پنج‌ساله دکتر احمدی‌نژاد در اصلاح ساختار دانشگاه آزاد و زدن ریشه‌های یک باند سیاسی- اقتصادی.

 

=====================================================

پیوست//

متن کامل خبر مورد اشاره بدین شرح می باشد:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از اصلاح ماده 1 بند 10 اساسنامه دانشگاه آزاد در جلسه سه شنبه شب این شورا خبر داد و گفت: هیئت موسس دانشگاه آزاد دو هفته فرصت خواهد داشت تا افراد پیشنهادی خود را برای هیئت امنا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند.
به گزارش مهر، در جلسه سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست محمود احمدی نژاد برگزار شد پس از بحثها و بررسیهایی که در زمینه اصلاح بند 1 ماده 10 اساسنامه دانشگاه آزاد صورت گرفته بود این بند اساسنامه مورد اصلاح قرار گرفت.
محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارتقای دانشگاه آزاد در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و... تصویب اساسنامه این دانشگاه را از مدتها قبل در دستور کار خود قرار داده بود که تنها 2 بند 5 و 10 از این اساسنامه باقی مانده بود که بند 5 اساسنامه در جلسات قبلی به تصویب رسیده بود.
وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی خود را مکلف به نهایی کردن اصلاح آن می‌دانست و در جلسه سه شنبه پس از کارشناسی و بررسی‌های فراوان صورت گرفته، بند 1 ماده 10 اساسنامه اصلاح شده و به‌ تصویب رسید که بر اساس آن 3 نفر از اعضای هیئت علمی تمام وقت دانشگاهها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچگونه سمت مدیریتی و حکومتی از جمله عضویت در مجامع و شوراهای دولتی و حکومتی نداشته باشند، به ‌تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با معرفی اعضای شورا به عضویت هیئت امنای دانشگاه آزاد در می آیند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بر اساس تصمیم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیئت موسس دانشگاه آزاد دو هفته فرصت خواهد داشت تا افراد پیشنهادی خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند و شورا در جلسات آتی خود نسبت به تایید نفرات معرفی شده اهتمام خواهد ورزید.
مخبر دزفولی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از تایید این افراد توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مسیر اجرای اساسنامه دانشگاه آزاد با تشکیل هیئت امنا تسهیل خواهد شد

مشروح گفت‌وشنود هاشمی و موسوی در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد

هفته نامه 9 دی نوشت: موضوع دانشگاه آزاد و وقف اموال 250 هزار میلیاردی آن از حدود سه سال قبل به یکی از مهمترین سوژه‎های خبری کشور تبدیل شده بود.این موضوع در کش و قوس حرکت اصلاحی شورای عالی انقلاب فرهنگی از یک سو و تلاش هیأت امنای دانشگاه آزاد برای حفظ وضعیت موجودش از سوی دیگر در حالی به یکی از مهم‌ترین موضوعات کشور تبدیل شد که روز تصویب طرح جنجالی آن در مجلس، یک‎شنبه سیاه نام گرفت.

بر اساس مصوبه مجلس که هیأت رییسه از طرف کمیسیون اصل 90 در تصویب آن مقصر شناخته شد، اموال عمومی دانشگاه آزاد به بهانه وقف، تبدیل به اموال خصوصی می شد و این کار، رنگ قانونی می گرفت. این مصوبه البته با مقاومت اکثریت نمایندگان انقلابی پس از دو روز، خنثی و همین موضوع موجب شد تا هیأت امنای دانشگاه آزاد به یک‌باره اعلام کند اموال دانشگاه را وقف کرده و صیغه آن را هم جاری کرده است!

در مقابل این اقدام، شورای عالی انقلاب فرهنگی بر مصوبه قانونی خود اصرار کرد و تا یک قدمی تغییر رییس دانشگاه آزاد پیش رفت. بحث ناتمام میان هیأت امنا و شورای عالی انقلاب فرهنگی کار را به آنجا رساند که رهبر انقلاب مجبور به مداخله و تعیین یک هیات کارشناسی فقهی به ریاست رئیس قوه قضائیه برای بررسی موضوع شدند. هیأت کارشناسی مربوطه نیز پس از بررسی موضوع به این نتیجه رسید که وقف دانشگاه آزاد، غیرشرعی و غیرقانونی است و از طرف دیگر هم رهبری اعلام کردند اصلاحیه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ماده 5 و 10 اشکالاتی دارد که باید تغییر کند. هفته گذشته، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد اصلاحی را اعلام کرد و اکنون هیأت مؤسس این دانشگاه دو هفته فرصت دارد تا افراد پیشنهادی خود را برای عضویت در هیأت امنا معرفی کند.

در عین حال،‌ هفته‎نامه 9 دی، امروز سندی از مشروح مذاکرات یکی از جلسات هیأت امنای دانشگاه آزاد را منتشر کرده که با مرور آن می توان به ریشه بسیاری از مواضع اتخاذشده و یا سکوت برخی از خواص در حوادث اخیر رسید.

در ادامه، ابتدا خلاصه ای از این جلسه و سپس به دلیل اهمیت مطالب طرح‎شده، عین مذاکرات طرح‎شده آورده می شود:

هیأت امنای سابق دانشگاه آزاد در جلسه تاریخ 7 اسفند 87 در خصوص موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد و تغییر اساسنامه آن تشکیل جلسه می دهد. در این جلسه، هاشمی رفسنجانی ابتدا در خصوص ارسال اساسنامه پیشنهادی در دست بررسی خودشان به شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین ارسال کامل یا ناقص آن برای مقام معظم رهبری، از اعضا نظرخواهی می کند و هریک از اعضا، نظر خود را عنوان می‌کنند. میرحسین موسوی بین حاضرین بیش از دیگران نگران موضوع وقف دانشگاه آزاد است، بنابراین پیشنهاد می کند که وقف اموال در اساسنامه نیاید؛ بلکه اول وقف شود و بعدا اساسنامه پیشنهادی برای رهبری ارسال شود تا وی در برابر عمل انجام‎شده قرار گیرد. برخی از اعضا در مذاکرات خود از این که سازمان اوقاف بتواند نسبت به این وقف اشرافی پیدا کند، احساس نگرانی می کنند و حتی یکی از اعضا خطاب به هاشمی می گوید: "شما باید با آقا صحبت کنید حتماً تولیت دانشگاه آزاد مثل خیلی چیزهای کوچک‌تر از این، زیر نظر ولی فقیه باشد و نفرات آن را هم مجمع تشخیص مصلحت، شورای نگهبان و . . . یعنی افراد هیات موسس را هم ولی فقیه زمان مشخص کنند، در این صورت از شمول کار هم بیرون می‌آید ".

مشروح مذاکرات:

هاشمی: "نه من با این موافق نیستم، اگر بدهیم به اختیار ولایت فقیه، خیلی آسان مثل بقیه جاها در مسیرهایی می‌افتد که نمی خواهیم. مثل بنیاد مستضعفان و تبصره 82 می شود؛ آنها هم اموال‌شان کمتر از دانشگاه آزاد نیست. آن‎وقت آدم نمی‌داند چه اتفاقی ممکن است بیفتد ".

موسوی: "بله می‌توانیم با این قید بیاوریم که وقف با هیات موسسان خواهد بود و هرکدام از ما هم هرزمان فوت کردیم، چه‎کسی جایگزین شود و حتی نفرات بعد از آن را هم می‌توانیم مشخص کنیم ".

هاشمی: "بله، من هم می‌گویم همین طور تغییر کند. چون وقتی برود زیر نظر رهبری، رهبری یک‌سری ملاحظاتی دارند که معلوم نیست در دانشگاه‌ها بتوانیم آن را اعمال کنیم. مثل اینکه چه‎کسی را نصب بکنیم و چه‎کسی را نصب نکنیم. اصلاً مسئولیت لوث می‌شود ".

جاسبی: "من هم موافق آقای هاشمی هستم . . . ما قبل از اینکه وقف کنیم، بدهیم آقای خامنه‌ای نگاه کنند، نظر بدهند و آنجاهایی که ما نظر داریم، ایشان تأیید بکنند که مثلاً بعداً شورای عالی دب�'ه درنیاورند و دست‌کاری نکنند. بعد اینجا بیاوریدش و صیغه را بخوانیم و صلوات بفرستیم تا دیگر آنها نتوانند آن قسمت را دست بزنند؛ چون با آن نیتی که واقف وقف می‌کند، هیچ‌کس نمی‎تواند دست‌کاری کند ".

هاشمی: "من هنوز نگران این هستم که حتی با این فرض، اینها در اساسنامه‌ای که اصلاح می‌کنند، بندی را بگنجانند که به نحوی دست اوقاف را به یک جای آن بند کنند تا یک شر�'ی درست کنند ".

هاشمی سپس ادامه می‌دهد: "در اساسنامه و وقف‌نامه بیاوریم این اعضای هیات موسس که موجودند تا زمانی که هستند، خوب است و کسی نمی‌تواند عزل‌شان کند و برای جایگزینی اینها، هیأت مؤسس، خودش باید افرادی را انتخاب کند و بعد از ما هم همین طور باشد. چون ما افرادی را معرفی می‌کنیم که قبول‌شان داریم. یعنی همیشه، هیأت مؤسس برای جایگزینی افراد، خودش تصمیم می‌گیرد که بنابراین تولیت آن یک تولیت ممتد و بر اساس تفکر همین جمع خواهد بود . . . یعنی باید راه ورود را ببندیم ".

موسوی: "باید به جای اعضای هیأت موسس در اساسنامه، نام این 9 نفر را با عنوان بیاوریم که اینها وقف‌کنندگان هستند تا اگر مؤسس تغییر کرد، وقف برنگردد ".

در این بین، هاشمی پیشنهاد یکی از اعضا را که گفته بود: (در صورت فوت کلیه یا اکثریت اعضای مؤسس در یک زمان، ولی فقیه تصمیم گیری کند و این مسئله در اساسنامه گنجانده شود)، رد کرده می‌گوید: "ولی فقیه خوب است؛ ولی اشکالش این است که بعداً اگر نظام ما ولی فقیه نداشته باشد، اگر ما بخواهیم وقف ابدی باشد که نمی‌شود بگوییم ولی فقیه؛ ممکن است نظام ما ولی فقیه نداشته باشد . . . تعدادی علی البدل داشته باشد که در صورت حادثه جایگزین شود ".

یکی از اعضا می گوید: "پس مرجعیت شیعه را جایگزین کنیم ".

هاشمی: "نخیر! همان که گفتم . . . برای اینکه دست‌مان بسته نباشد، عناوین کلی مثل آموزش، تحقیق، توسعه کشور، توسعه علم را در وقف‎نامه بیاورید که بعداً متولی وقف مصادیق آن را تشخیص می‌دهد. عناوینی بگویید که همه چیز را شامل بشود ".

هاشمی در پایان در حالی که در ابتدای جلسه اعلام کرده بود در دیدار خصوصی با رهبر انقلاب ایشان به وی فرموده‌اند شورای عالی انقلاب فرهنگی در جریان جلسه فوق قرار گیرد، بدون توجه به آن توصیه می‌گوید: "ما خبر این جلسه را نباید منتشر کنیم چون من به آقای خامنه‌ای گفته‌ام ما در این جلسه می‌خواهیم تصمیماتی بگیریم و بعد آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بدهیم. اگر خبر این جلسه را منتشر کنیم و مصوبات را به شورا ندهیم، خوب نیست، بنابراین خبر این جلسه را ندهید ".

اکنون چند سؤال جدی مطرح است که آقای هاشمی به عنوان رییس مجلس خبرگان باید به آنها پاسخ دهد:

در قسمتی از این جلسه، هاشمی می گوید برای این که دست‌مان در وقف اموال دانشگاه باز باشد، باید از عناوین کلی مثل آموزش، تحقیق و توسعه کشور در وقف‎نامه استفاده کنیم. دقت کنید این دقیقاً همان کاری است که در طرح برخی از نمایندگان وابسته به دانشگاه آزاد در مجلس صورت گرفت و مشهور شد به مصوبه یک‎شنبه سیاه. بنابراین به‏خلاف آنچه طراحان مصوبه یک‎شنبه سیاه ادعا می کردند، این طرح از ابتدا برای نجات دانشگاه آزاد بوده است.

اما مهم‌ترین نکته در این مذاکرات این است که هاشمی رفسنجانی در حالی که در رأس مجلس خبرگان قرار دارد و باید مدافع اصلی اصل ولایت فقیه باشد، چگونه احتمال می دهد شاید روزی نظام ما ولی فقیه نداشته باشد؟ آیا اساساً نظام بدون ولایت فقیه، اسلامی و مشروع خواهد بود؟ چگونه است هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد را همیشگی می داند ولی ولایت فقیه را نه؟ کدام نظام مد�'نظر هاشمی است که ولی فقیه ندارد؟

شاید گفته شود این ادبیات هاشمی سهو لسان بوده و نه اعتقاد قلبی هاشمی؛ این احتمال، هرچند ممکن است اما با بررسی مواضع هاشمی قبل از فتنه تا امروز به همگان ثابت می کند که این سهو لسان نیست بلکه نشان از تغییر نگاه هاشمی به این مقوله دارد. با این حساب باید پرسید در این صورت آیا واقعاً هاشمی رفسنجانی باز هم باید بر صندلی ریاست خبرگان تکیه بزند؟ سستی در اعتقاد به ولایت فقیه چگونه با چنین جایگاهی تطابق دارد؟

در قسمتی از جلسه، هاشمی دلیل مخالفت خود با پررنگ شدن نقش رهبری در سرنوشت دانشگاه آزاد را این‏گونه اعلام می کند که در این صورت دانشگاه می افتد در مسیری که ما نمی خواهیم! ایشان باید توضیح دهد این چه مسیری است که رهبر انقلاب می خواهد و هاشمی نمی خواهد؟ هاشمی در بخش دیگری می‌گوید: رهبری ملاحظاتی دارند که معلوم نیست ما بتوانیم اعمال کنیم، مانند عزل و نصب رؤسای دانشگاه‌ها! مگر رؤسای دانشگاه آزاد قرار است چه‎کسانی باشد که تغییر آنها غیرممکن نشان داده می شود؟ به دنبال چه افرادی هستند که مخالفت ولی فقیه را در پی خواهد داشت؟

چرا هاشمی رفسنجانی از اعضای جلسه می خواهد مشروح مذاکرات این جلسه منتشر نشود؟ خود او در ابتدا نظر رهبری را مبنی بر لزوم اطلاع اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان می دارد و در پایان به‏خلاف آن دستور می‌دهد. چرا طراحی مشترک ایشان با آقای جاسبی و موسوی منجر به تحت فشار قراردادن رهبری می‌شود؟