قرار است به هر قیمت که شده بر منصبی بنشینند و اگر نشستند تا عمر دارند آنرا برای خود و نزدیکانشان حفظ کنند و در غیر اینصورت آتشی به پا کنند که در صورت امکان اصل نظام را بسوزاند و یا اینکه حداقل دودش را بر چشم نظام و مردم مشاهده کنند. با پیشنهاد دولت و رای نمایندگان ملت بر مسندی تکیه زدند.

درست و غلط از مسندشان کنار گذاشته شدند اما عده ای که این پستها را تنها فرصتی برای خدمت می دیدند؛ در میدانی دیگر برای نظام و انقلاب به خدمت پرداختند اما برخی دلبستگان و شیفتگان قدرت از همان ابتدا هیاهو به پا کردند و عزل خود را به مثابه نابودی تمام ارزشهای و آرمانهای انقلاب قلمداد کردند و بعضا هم برای ابقای خود به بند میم وصیت نامه حضرت امام (ره) استناد می کردند!

به گزارش سرویس سیاسی بی باک، کم نبودند وزرایی که شهرت امروزشان را مدیون نگاه و انتخاب فراجناحی دکتر احمدی نژاد بودند و البته کم هم نبودند وزرایی که علی رغم روی کار آمدن یک دولت مردمی و غیروامدار ؛ همچنان از طریق سامانه سنتی فشار و لابی احزاب و باندهای قدرت و ثروت بر دولت آقای احمدی نژاد تحمیل شدند. نهایتا برخی ماندند و برخی درست یا غلط کنار رفتند و یا کنار گذاشته شدند و جز این، رسم روزگار نبوده و نخواهد بود اما در این میان نوع خداحافظی هر کدام با پستهایشان بسیار جالب و قابل تامل می باشد.

افرادی چون متکی از همان ابتدا که کنار گذاشته شدند؛ احزاب و رسانه های حامی شان با چراغ سبز یا بدون چراغ و صرفا بر اساس تکلیف (!) تا مدتها چنان هجمه ای علیه دولت به راه انداختند که انگار تنها راه نجات کشور را بروی منجی بسته اند و این صنف از عزل شدگان خیلی زود در صف مخالفان سرسخت دولت قرار گرفتند و آنگونه بر علیه دولت آقای احمدی نژاد تاختند که انگار نه انگار تا همین دیروز دست خودشان هم در دست همین دولت بوده است و در ایام تکیه دادن هایشان بر مسندهای دولتی، هر آنجا که تریبون یافتند یا ساختند؛ در مدحیه سرایی برای دولت و خدماتش کم نگذاشتند اما به یکباره با شنیدن خبر عزل و رفتنشان از پست دولتی دائم التغییر، همه خدمات و تلاشهای دولت هم از جلوی چشمشان رفت. چون جناب وزیر رخت سفر بسته است!

اما در این میان افرادی چون محمد سلیمانی، کامران باقری لنکرانی، صادق محصولی، پرویز فتاح ، مسعود ميركاظمی و امثال عليرضا علی احمدی با خداحافظی از پست وزارتخانه ای شان؛ به امور عادی خود مشغول شدند و یا در سنگر دیگری به خدمت برای مردم و نظام پرداختند و همچنان چشمانشان خدمات دولت را دیده و نقاط ضعفش را گوشزد می کنند اما به هیچ وجه حاضر نشدند که عزل خود را مساوی با به چالش کشیده شدن اصل نظام تلقی کنند و برای ماندن و یا بازگشت به پست هایشان تا مدتها خوراک به رسانه های بیگانه دهند.

ماجراي ارسال نامه‌ جمعي از دولت‌مردان سابق به حضرت امام خامنه ای كه در آن خواستار تشكيل گروهي از نخبگان و صاحبنظران براي پي گيري اموري شده بودند كه مطابق قانون در حوزه ماموريت و مسئوليت دولت است، نه تنها واكنش برخي از فعالان سياسي و رسانه‌اي كشور را به دنبال داشت، بلكه با اعتراض شديد تعداد ديگري از اعضاي سابق دولت روبرو شد.


تشكيل ستاد فراقوه‌ای اگرچه این روزها با تائید و تکذیب و تناقض های گفتاری و رفتاری برخی از امضاء کنندگان آن نامه روبرو شده است اما حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه كيهان با انتقاد شديد از اين نامه نوشت: ساز و كارهاي پيشنهادي دلسوزان نظام و مردم اگر واقعاً دلسوزانه باشد، الزاماً بايستي در بستر دولت دنبال شود. نكته اي كه متأسفانه چند هفته قبل از سوي برخي مسئولان قبلي دولت، به غفلت ناديده گرفته شده و با ارسال نامه اي خواستار تشكيل گروهي از نخبگان و صاحبنظران براي پي گيري اموري شده بودند كه مطابق قانون در حوزه ماموريت و مسئوليت دولت است. نويسندگان نامه كه متاسفانه ارسال آن را رسانه‌اي كردند! به اين نكته بديهي توجه نداشته اند كه نامه مورد اشاره، نفي آشكار صلاحيت دولت تلقي مي شود كه از يكسو بيرون از جايگاه نويسندگان نامه بوده است و ديگر آن كه دولت پيشاني نظام است و از اين روي بدون كمترين ترديدي، نامه ياد شده را مي توان و بايد، بازي ناخودآگاه نويسندگان در ميدان دشمن ارزيابي كرد كه با نقد دلسوزانه- كه ضروري و سازنده است- فاصله فراواني دارد.

در همین راستا مهندس صادق محصولی وزیر سابق دولتهای نهم و دهم در گفتگو با خبرنگار " بی باک" ضمن اشاره به استقبال رسانه های بیگانه از طرح چنین موضوعاتی اظهار داشت: از فرمایشاتی که حضرت امام راحل (ره) بارها بر آن تاکید داشتند؛ توجه به نحوه استقبال یا عدم استقبال دشمن نسبت به گفتار یا اقدامی است که توسط ما صورت می گیرد.

وزیر کشور دولت نهم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر افزود: حضرت امام (ره) می فرمودند که اگر گفتار یا عمل ما مورد پسند و خوشحالی دشمنان قرار گرفت؛ باید بدانیم که در بیان آن گفتار یا انجام آن عمل به خطا رفته و ملزم به برگشت از آن راه ناصواب می باشیم.

وی همچنین اظهار داشت: موضوعاتی مانند هیئت، شورا و یا ستاد فرا قوه ای در وهله اول شرایط کشور را غیر واقع گرایانه بحرانی ترسیم می کند و چنین تداعی می شود که بدلیل وجود چنین شرایطی عده ای برای خروج از بحران به دنبال راه حل قانونی و یا فرا قانونی افتاده اند.

وزیر سابق دولتهای نهم و دهم همچنین گفت: نفس بحرانی نشان دادن کشور آنهم در شرایطی که کشور ما در اوج قدرت نسبت به همیشه دوران بوده؛ خطایی بزرگ است و مطمئنا بعضی از ارائه کنندگان این چنین طرح هایی فریب کسانی را می خورند که آنها سیاسیون معرکه و گرداننان اصلی ماجرا هستند.

محصولی در ادامه پیرامون ماهیت اصلی گردانندگان این معرکه به خبرنگار " بی باک" گفت: این معرکه گردان ها سیاسیونی هستند که در فتنه 88 و در شرایطی که رهبر معظم انقلاب توصیه به تبیین ابعاد فتنه و توطئه می کردند؛ آنها یا سکوت می کردند یا با طرح مسائل حاشیه ایی به دنبال فرافکنی ماجرای فتنه بودند و سعی داشتند تا اهداف اصلی فتنه گران یعنی بر اندازان نظام برای مردم روشن و مشخص نشود.

وی در پایان توصیه کرد: طرفداران واقعی نظام در ارائه نقطه نظرات خودشان باید مراقب باشند که گفتار یا اقدامات آن ها مورد موافقت و استقبال رسانه های بیگانه قرار نگیرد و دچار راهنمایی های فتنه گران و اربابان صهیونیستی و استکباری نسبت به شرایط کشور نشوند لذا تقوا و رعایت انصاف در مسائل سیاسی بهترین راهنما است.

گفتنی است؛ سایت رجا نیز چند روز پیش در این زمینه نوشت: خبرنگار رجا از يك منبع مطلع كسب اطلاع كرد كه پنج وزير سابق مورد اشاره متكي، علاوه بر خودش، "مصطفي پورمحمدي"، "داوود دانش جعفري"، "سيد محمد جهرمي" و "عليرضا طهماسبي" بودند و اين نامه توسط دولتمرداني به امضا رسيده است كه در دولت نهم به غير احمدي نژادي بودن مشهور بوده و از آنها به عنوان وزراي سهميه‌اي ياد مي‌شد.

به گفته وي افرادي هم‌چون "منوچهر متكي"، "مصطفي پورمحمدي"، "عليرضا طهماسبي"، "سید کاظم وزیری هامانه"، "غلامحسین نوذری"، "داوود دانش جعفري"، "سيد محمد جهرمي"، "محمدمهدي زاهدي"، "پرویز کاظمی" ، "محمود فرشیدی" كه به ترتيب سابقه تكيه بر كرسي اول وزارتخانه‌هاي وزير امور خارجه، كشور، صنايع، نفت، امور اقتصادي و دارايي، کار و امور اجتماعی، علوم تحقيقات و فناوري، رفاه و تامین اجتماعی، آموزش و پرورش را داشته‌اند، اين نامه را امضا كرده‌اند.

اين منبع مطلع تصريح كرد: همچنين در اين نامه امضاي حسین دهقان معاون رئيس جمهور ورئيس سابق بنياد شهيد وامورايثارگران و مشاور عالي كنوني قاليباف شهردار تهران نيز به چشم مي‌خورد.

همچنين سايت خبرانلاين از امضاي اين نامه توسط فرهاد رهبر رييس دانشگاه تهران و رئيس سابق رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي خبر داد ، كه اين خبر از سوي فرهاد رهبر تكذيب نشده است.

افرادي همچون مسعود ميركاظمي وزير سابق بازرگاني و نفت و همچنين عليرضا علي‌احمدي وزير آموزش و پرورش دولت نهم از جمله دولتمرداني بودند كه نويسندگان اين نامه تلاش زيادي براي گرفتن امضاي از آنها كردند كه با پاسخ منفي و اعتراض گونه آن دو روبرو شدند.

يكي از وزيران سرشناس دولت نهم با ابراز تاسف از نگارش و انتشار اين نامه، آن را بيانيه سياسي توصيف كرد و گفت: جداي از محتوا، ماهيت و نفس اين نامه غلط است، اينكه دور هم جمع شوند و عليه دولت آن هم در اين شرايط فعلي، نامه‌اي بنويسند و خودشان مطبوعاتي كنند، شيطنت آميز است.

وي با بيان اينكه چه بسا بعضي از امضا كنندگان خودشان متوجه نبودند و فريب خوردند، افزود: آقاي پورمحمدي و اقاي متكي جلساتي داشتند كه بسياري از اعضاي سابق دولت نهم و دهم را به اين جلسات دعوت نمي كردند.

اين وزير سابق دولت نهم افزود: افرادي هم چون دكتر الهام، دكتر سليماني، دكتر ميركاظمي، دكتر لنكراني، آقاي صفار هرندي و علي‌احمدي از جمله وزيران سابقي هستند كه از اين اقدام بسيار ناراحتند و آن را اقدام زشتي مي‌دانند.

شنیده های خبرنگار بی باک حاکی است که باند هاشمی رفسنجاین برای بدست گرفتن مجدد قدرت در کشور طرح های مختلفی را از جمله ستاد فراه قوه ای در دستور کار قرار داده اند.