سخنگوی شورای نگهبان در آخرین نشست خبری‌اش در سال 91 تاکید کرد که «شورای نگهبان هیچ وقت قبل از ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات صحبتی در مورد رد یا تایید صلاحیت آنها نکرده و نمی‌کند.

بسیاری از چهره های مخالف دولت که سودای رسیدن به پاستور دارند، رسما کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند. فلاحیان، پورمحمدی، لنکرانی، رضایی، ولایتی، قالیباف و ... از جمله این افراد هستند؛ کسانی که هنوز معلوم نیست صلاحیتشان را شورای نگهبان تائید می کند یا خیر؟ مثلا قالیباف، در دادگاه پرونده قضایی (مربوط به فایل صوتی توهین به مقامات دولتی) را دارد، که در صورت صدور حکم، احتمالا با ردصلاحیت قطعی مواجه خواهد شد.

سوی دیگر میدان، تاکنون هیچ نشانه ای برای کاندیداتوری اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات آتی ریاست جمهوری در دست نیست. اما بسیاری از رسانه های مخالف دولت، کاندیداتوری وی را قطعی دانسته و بر اساس همین "گزاره خودساخته" خط تخریبی وسیعی علیه دولت و یاران احمدی نژاد در پیش گرفته اند؛ گزاره ای که احتمالا برای تحت الشاع قرار دادن تخلفاتشان مورد تاکید قرار می گیرد.

مسئله ردصلاحیت و تائیدصلاحیت کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری، محور اصلی پرسش های خبرنگاران در جلسه امروز سخنگوی شورای نگهبان بود. این پرسش ها به قدری زیاد بود که کدخدایی را به واکنش واداداشت و گفت: گفت: گویا با توجه به چند سوال مطرح شده، کسانی برای شورا تعیین تکلیف می‌کنند. تکلیف شورای نگهبان را قانون مشخص کرده و ما بر این اساس اعلام نظر می‌کنیم.

عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «در جلسه گذشته بیان کردید اگر کسانی قبل از اینکه صلاحیت‌شان تایید نشده باشد، فعالیت انتخاباتی کنند اقدامی خلاف قانون انجام داده‌اند. اخیرا شاهد چنین مواردی بوده‌ایم، نظر شورای نگهبان در این رابطه چیست؟ گفت: اگر نسبت به این اقدامات واژه تبلیغات صدق کند قطعا مراجع ذی‌ربط موظف به برخورد هستند اما اینکه تبلیغات چیست و اینکه مواردی مانند اعلام نامزدی و اعلام برنامه‌ها و غیره در محدوده تبلیغات قرار می‌گیرد یا خیر؟ همچنان روشن نیست و ما نیازمند اصلاح قانون هستیم.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: البته اگر مصداق تبلیغات باشد قطعا در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا اعلام برخی از شعارها یا الفاظ از سوی برخی افراد یا کاندیداهای احتمالی می‌تواند به عنوان تبلیغات انتخاباتی پیش از موعد تلقی شود؟ گفت: قانون در این زمینه ساکت است. اینکه آیا این‌گونه رفتارها جزو تبلیغات محسوب می‌شود یا نه، معلوم نیست.

خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که برخی اشخاص که هنوز اعلام کاندیداتوری نکرده‌اند مطرح شده که ردصلاحیت می‌شوند مانند رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها، اما در مورد برخی از افراد مثل شهردار تهران که پرونده قضایی دارند اینگونه مباحث مطرح نشده است، ملاک شما برای تایید صلاحیت‌ها چیست؟ آیا افرادی که دارای پرونده قضایی هستند تایید صلاحیت می‌شوند؟

سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد: آیا شما از شورای نگهبان اظهارنظری در مورد افراد شنیده‌اید؟ ملاک ما، قانون است و اینکه رفتار افراد منطبق با قانون سنجیده می‌شود.

خبرنگار دیگری سوال خود را اینگونه مطرح کرد که آیا در انتخابات پیش‌رو با برخی از اشخاص که احتمال می‌رود تایید صلاحیت نشوند صحبتی شده که وارد انتخابات نشوند و آیا این تعامل در این انتخابات وجود دارد که کدخدایی در پاسخ گفت: سوال شما ابهام دارد. منظور شما از تعامل چیست؟

سخنگوی شورای نگهبان افزود: هیچ وقت قبل از ثبت‌نام افراد صحبتی در این خصوص نبوده و در موقع ثبت‌نام و اعلام اسامی ممکن است برخی افراد به شورای نگهبان مراجعه کنند و ما وضعیت را نسبت به آنها مطرح می‌کنیم بنابراین این افراد هستند که به شورای نگهبان مراجعه می‌کنند تا در خصوص وضعیت خود سوال کنند.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که اخیرا آقای مطهری مطرح کرده که اگر آقای مشایی با اصرار رییس‌جمهور تایید صلاحیت شود باید فاتحه انقلاب را خواند، نظر شورای نگهبان در این رابطه چیست و آیا کسی می‌تواند برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کند؟ گفت: گویا با توجه به چند سوال مطرح شده، کسانی برای شورا تعیین تکلیف می‌کنند. تکلیف شورای نگهبان را قانون مشخص کرده و ما بر این اساس اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به این سوال که توانایی کاندیداها را چطور می‌سنجید، گفت: معیار ما در درجه اول قانون و بعد از آن سوابق افراد است. کسانی که خود را در معرض نامزدی قرار می‌دهند حتما سوابقی دارند و این سوابق باید بیانگر این توانایی‌ها باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز این نکته را به درستی تاکید کردند که توانایی برای اداره کشور با سایر توانایی‌ها متفاوت است.

خبرنگاری سوال خود را اینگونه مطرح کرد که لایحه بودجه امسال با تاخیر به مجلس ارسال شد و ما شاهد بودیم که بودجه برخی نهادها مانند شورای نگهبان کاهش یافته است، آیا این اقدام در عملکرد شورای نگهبان تاثیر می‌گذارد؟

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: قطعا اگر به شما وظیفه‌ای واگذار کنند و هزینه آن را پیش‌بینی نکنند نمی‌توانید آن را به خوبی انجام دهید اما ما نیز شرایط عمومی کشور را درک می‌کنیم و معتقدیم که شورای نگهبان باید شرایط عمومی کشور را درک کند. منتظر هستیم که بودجه انتخابات را در سه ماهه اول سال داشته باشیم تا به خوبی نظارت خود را بر انتخابات انجام دهیم.

خبرنگار دیگری اینچنین سوال کرد که بعد از بررسی صلاحیت‌ها، معمولا طرفداران کاندیداهایی که ردصلاحیت می‌شوند مسائل حاشیه‌ای را ایجاد می‌کنند، شورای نگهبان در این راستا چه اقداماتی را انجام می‌دهد؟ کدخدایی پاسخ داد: در درجه اول باید قانون را اصلاح کرد که وظایف نهادهای مسوول را تبیین کند و در درجه دوم نامزدها و طرفداران آنها باید از بداخلاقی‌هایی که در دوره گذشته اتفاق افتاد خودداری کنند. البته شورای نگهبان اقداماتی را در نظر دارد تا از وضعیتی که در گذشته اتفاق افتاد جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: قوه قضاییه نیز در این جهت با توجه به مسوولیت خود ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی را تشکیل داده و ما همکاری نزدیکی با این ستاد داریم.

خبرنگار دیگری به سخنان رییس‌جمهور مبنی بر اینکه من بر اساس سوگندی که یاد کردم اگر احساس کنم جایی خلاف قانون عمل شده اقدام می‌کنم، خواستار پاسخ کدخدایی شد که وی گفت: شورای نگهبان مفسر قانون عادی نیست. اما اگر قانون مراحل تصویب خود را نهایی کرد و لازم‌الاجرا شد، برای همه لازم‌الاتباع است البته کسانی که مسوول اجرای قانون هستند طبق تشخیص متعارف خود باید قانون را اجرا کنند.

خبرنگار دیگری در ادامه سوال کرد اخیرا دو واژه «فتنه و انحراف» خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما ما نمی‌دانیم چگونه باید این دو را احصاء کنیم، شورای نگهبان برخوردش با این مساله که در قانون لحاظ نشده چیست؟ که کدخدایی پاسخ داد: من جواب این سوال را با یک مثال مطرح می‌کنم. اگر اعلام شود که مثلا دشمنان جمهوری اسلامی قابل تایید نیستند طبیعی است که شما معیارهایی برای تشخیص نیاز دارید. این معیار را قانونگذار برای شما تعیین کرده است. مثلا اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران که اگر کسی چنین اعتقادی نداشته باشد قطعا در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای مهدوی‌کنی در آخرین جلسه مجلس خبرگان گفته‌اند که کسانی بیایند کاندیدا شوند که در قد و قواره ریاست‌جمهوری باشند، این افراد باید چه شرایطی داشته باشند که کداخدایی گفت: سوال شما تکراری است و من در پاسخ همکاران شما جواب را داده‌ام.