نگاهی گذرا و مداقه ای بر کارنامه سیاه چنین چهره هایی حاضر در مراسم جشن آغاز به کار یک نشریه سیاسی، به خوبی نشان می دهد که چه تفکری در پسِ آن نهفته است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ چندی پیش مراسمی به مناسبت انتشار اولین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی پایتخت کهن برگزار شد. هرچند برگزاری چنین مراسمی (انتشار اولین شماره یک نشریه) چندان مرسوم نباشد اما کمتر کسی می‌تواند صرفاً به‌واسطه جشن آغاز به کار یک نشریه به آن خرده بگیرد.
اما اندکی تأمل، بررسی و پیگیری اتفاقات روی‌داده در این مراسم به‌خوبی نشان می‌دهد که نخستین شماره یک نشریه تنها بهانه‌ای برای گردهمایی برخی از چهره‌های شاخص فتنه۸۸ به شمار می‌آمد. پایگاه خبری انصاف نیوز در خبری کوتاه در این رابطه می‌آورد: «در این مراسم جمعی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی حضور داشتند ازجمله: هاشم صباغیان، غلامعباس توسلی، محمدحسین کروبی، نرگس محمدی، فیض‌الله عرب سرخی، محسن آرمین، محمدعلی ابطحی، علی شکوری راد، سعید شریعتی و عیسی سحرخیز. در این مراسم پیام حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد خاتمی به مناسبت انتشار این نشریه خوانده شد. فردای این مراسم، جمعی از دست‌اندرکاران این نشریه با وی دیدار کردند.»


نگاهی گذرا به چهره‌های حاضر در این مراسم به‌خوبی از محتوای آن و حرف‌های ردوبدل شده بین حاضران پرده برمی‌دارد:
هاشم صباغیان: از چهره های شاخص و بنیانگذران نهضت آزادی، وی در تاسوعای حسینی در سال ۸۹ به دلیل اقدامات خرابکارانه بازداشت شده بود.
غلامعباس توسلی: او نیز یکی از چهره های سرشناس نهضت آزادی است.
(امام راحل در مورد نهضت آزادی نوشته بودند که خطرشان از منافقین هم بیشتر است: «آنچه بايد اجمالاً گفت آن است كه پرونده اين نهضت و همين طور عملكرد آن در دولتِ موقتِ اولِ انقلاب شهادت مي‏دهد كه نهضت به اصطلاح آزادي طرفدار جدي وابستگي كشور ايران به امريكا است، و در اين باره از هيچ كوششي فروگذار نكرده است. نهضت به اصطلاح آزادي صلاحيت براي هيچ امري از امور دولتي يا قانونگذاري يا قضايي را ندارند؛ و ضرر آنها، به اعتبار آنكه متظاهر به اسلام هستند و با اين حربه جوانان عزيز ما را منحرف خواهند كرد و نيز با دخالت بي مورد در تفسير قرآن كريم و احاديث شريفه و تأويل‌هاي جاهلانه موجب فساد عظيم ممكن است بشوند، از ضرر گروهك‌هاي ديگر، حتي منافقين (اين فرزندان عزيز مهندس بازرگان) بيشتر و بالاتر است. «نهضت آزادي» و افراد آن از اسلام اطلاعي ندارند و با فقه اسلامي آشنا نيستند. از اين جهت، گفتارها و نوشتارهاي آنها كه منتشر كرده‏ اند مستلزم آن است كه دستورات حضرت مولي‌الموالي امير‌المؤمنين را در نصب ولات و اجراي تعزيرات حكومتي كه گاهي بر خلاف احكام اوليه و ثانويه اسلام است، بر خلاف اسلام دانسته و آن بزرگوار را - نعوذ باللَّه- تخطئه [نمايند]، بلكه مرتد بدانند! و يا آنكه همه اين امور را از وحي الهي بدانند كه آن هم بر خلاف ضرورت اسلام است. نتيجه آنكه نهضت به اصطلاح آزادي و افراد آن چون موجب گمراهي بسياري از كساني كه بي‏اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند مي‏گردند، بايد با آنها برخورد قاطعانه شود، و نبايد رسميت داشته باشند.» )


محمد حسین کروبی: فرزند ارشد مهدی کروبی که حتی پس از اتفاقات سال۸۸ و محکومیت فتنه گران از سوی مردم، همچنان بر مواضع قبلی خودش استوار مانده و بارها و بارها با انتشار نامه و گفت و گو با رسانه های معاند اقدام به مقابله با نظام جمهوری اسلامی نموده است. وی در اردیبهشت سال۹۲ نیز با انتشار نامه ای هتاکانه به رهبر انقلاب نسبت به حصر سران فتنه اعتراض کرد.
نرگس محمدی: وی نایب رئیس گروهک کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای ملی صلح بوده که پس از فرار شیرین عبادی به خارج از کشور، دستورات وی در زمینه ادامه اقدامات گروه در داخل را پیگیری می نمود. انتشار بیانیه و اطلاعیه به مناسبتهای مختلف علیه ارکان مختلف نظام، تنظیم گزارشات فصلی به اصطلاح موارد نقض حقوق بشر در ایران، ملاقات با زندانیان سیاسی و سپردن پرونده وکالت آنان به وکلای کانون مدافعان، ملاقات آشکار و پنهان با سران جریان فتنه با هدف حمایت از آنان و القای وجود بحران در کشور و مطرح نمودن کانون مدافعان و شورای ملی صلح به عنوان جریانات مطرح در عرصه سیاسی کشور، اهدای جایزه به اصطلاح حقوق بشر به منتظری یک هفته پیش از مرگش، همگی از اقدامات وی در مقطع پس از انتخابات سال ۸۸ بوده است.
فیض الله عرب سرخی: وی معاون وزیر دولت خاتمی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است. او در جریان اتفاقات سال۸۸ بازداشت و پس از گذشت ۹ ماه و در فروردین سال ۸۹ از زندان آزاد شد. از نکات قابل توجه در مورد عرب سرخی این بود که چهره های شاخص اصلاح طلب چون میردامادی، محمدرضا خاتمی، بهزاد نبوی، محمد علی ابطحی، مزروعی، هادی قابل، هادی خانیکی ، جلایی پور، محسن آرمین، جواد امام، آغاجری و مصطفی تاجزاده پس از آزادی به دیدار او رفتند.
در مورد عرب سرخی این نکته نیز حائز اهمیت است که ساجده عرب سرخی دختر و مریم شربتدار قدس، همسر او نیز سابقه محکومیت و بازداشتی در روزهای فتنه۸۸ را در کارنامه سیاسی خود دارند.


محسن آرمین: سخنگو و عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی. وی از نمایندگان مجلس ششم بود که نقشی محوری در خاطره تلخ مردم از مجلس ششم ایفا نمود. وی بعدها و در جریان اتفاقات سال ۸۸ علاوه بر اینکه سابقه بازداشت و محکومیت در فتنه۸۸ را داراست، در واکنش به اعترافات محمدعلی ابطحی و عطریانفر در دادگاه، روز ۱۸ مرداد سال۸۸ طی مقاله ای در روزنامه اعتماد نوشت: «اظهارات آقايان ابطحي و عطريانفر که صدا و سيما و رسانه هاي وابسته به جريان حاکم از آن به عنوان اعترافات ياد مي کنند، اين روزها موضوع بحث محافل مختلف و حتي گفت وگوهاي مردم عادي است. بي ترديد مردم عادي انتظار داشته و دارند که دست کم چهره هاي سرشناس اصلاح طلب در شرايط مختلف حتي در زندان و تحت شکنجه يا شرايط نامتعارف بر عقايد خود استوار باشند و در قبال نسبتي که به عنوان يک چهره سياسي ميان خود و جامعه تعريف کرده اند، رفتاري متعهدانه داشته باشند. اين انتظار البته کاملاً قابل درک است. اما در نگاهي منصفانه وضعيت کساني مانند آقايان عطريانفر و ابطحي که در شرايطي نامعلوم و بريده از عالم خارج و بي اطلاع از هر خبر و اطلاعي در سلول هايي به سر مي برند که هر روز يکي از اهالي آن به سرنوشت روح الاميني ها و سهراب ها دچار مي شوند، نيز بايد براي ما قابل درک باشد. نمي خواهم بگويم با ابطحي و عطريانفر همان کرده اند که با محسن روح الاميني ها. شايد آري و شايد هم نه. اما دست کم اين حقيقت قابل کتمان نيست که آنها در زندان ها و شرايط و تحت نظر بازجويان و صحنه گرداناني نگهداري مي شوند که محسن و سهراب ها نگهداري مي شوند. قصد توجيه سخنان ابطحي و عطريانفر را ندارم. حداقل آنکه اين درست است که اعترافاتي که در چنين شرايطي انجام شود بي ارزش است اما مقاومت و پايداري در اين شرايط بسيار ارزشمند است. »


محمد علی ابطحی: وی نیز یکی از چهره های سرشناس اصلاحات است که جمله معروف « تقلب اسم رمز آشوب» از یادگاری های او در جریان اعترافاتش پس از وقایع سال۸۸ است. اعترافات او در دادگاه که بعدها از رسانه ملی نیز پخش شد بسیاری از گره های کور فتنه۸۸ را گشود؛ هر چند همفکران ابطحی چاره ای جز انکار نداشتند و مدعی بودند که وی تحت فشار دادگاه چنین حرفهایی زده است.
ابطحی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بر خلاف محمد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. وی صبح روز سه شنبه ۲۶ خرداد در جریانات مربوط به رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شد.
بخشی از اعترافات ابطحی: «انتخابات دور دهم، انتخابات متفاوتی بود و شاید انتخاباتی بود كه دو تا سه سال برای آن كار شده بود و تصور می‌کنم كه اصلاح‌طلبان پس از شكست در سه انتخابات برای به نوعی محدود كردن مقام معظم رهبری و اعتقادات مردم حركت كردند. بنده اعتراف می‌کنم كه بخش عمده‏ای از سفرهای خاتمی به عنوان سفرهای تبلیغی بود كه این سفرها بتواند توجهات را معطوف به وی كرده و خاتمی را تنها شانس پیروزی در انتخابات ایران مطرح كنند. اصلی‌ترین اتفاقی كه در این انتخابات افتاد و البته در طول برگزاری، قبل و بعد از انتخابات هم مطرح بود، مسئله تقلب است. بنده البته جایی مطرح كردم كه تقلب یك اسم رمز آشوب شده است كه در آن لشکر سازی برای تقلب وجود داشت و تمرین پهن شدن مردم هم در خیابان‌ها هم در آن موجود بود. تمرین نگه‌داشتن گسترده مردم در خیابان‌ها در چارچوب تقلب بود كه می‌توانست معنا پیدا كند. آنچه كه معاون دادستان به عنوان انقلاب رنگی یا مخملی عنوان كردند بنده فكر می‌کنم ظرفیت آن در كشور وجود داشت البته نمی‌دانم كه نیت آن واقعاً وجود داشته یا نه ولی اگر این ظرفیت در كشور ضعیف‌تری موجود بود، موفق می‌شد و در خصوص رسانه هم باید گفت كه رنگ سبز بیشتر تبدیل به یك رسانه شده بود. اینكه هنوز نتایج انتخابات مشخص نشده و موسوی خود را به عنوان رئیس‌جمهور ایران معرفی می‌کند و البته خاتمی هم در این بین به وی تبریك می‌گوید نشان‌دهنده نوعی تفاوت دیدگاه در بحث تقلب است. تقلب واقعاً در ایران وجود نداشت چرا كه در انتخابات سال ۸۴ وقتی فاصله كروبی و احمدی‌نژاد كمتر از نیم میلیون بود، وزارت كشور خاتمی نپذیرفت كه كلمه تقلب مطرح شود لذا كروبی تخلف در انتخابات را مطرح می‌کرد و بنده تعجب می‌کنم كه در این انتخابات با وجود اختلاف ۱۱ میلیونی چگونه بحث تقلب پذیرفته می‌شود.»


علی شکوری راد: وی عضو جبهه مشارکت و از نمایندگان فعال در ماجرای تحصن مجلس ششم بود. او در ۲۰ مهر ۱۳۸۹ به جرم اقدامات امنیتی علیه نظام بازداشت و پس از چند روز و در تاریخ ۶ آبان همان سال به قید وثیقه آزاد شد. شکوری راد یکی از حامیان دولت روحانی بود اما درعین حال او از منتقدین وزیر اطلاعات دولت یازدهم نیز به شمار می رود چراکه معتقد است علوی موجب تشدید فشارها بر اصلاح‌طلبان امیدوار به آزادی فعالیت‌های سیاسی بیشتر شده‌است.
وی پس از اینکه یک سال از عمر دولت روحانی گذشته، مدعی است: «پس از یک دوره گشایش برای اصلاح‌طلبان در ابتدای کار دولت، شرایط امنیتی اکنون قدری سخت‌تر شده و می‌توانم بگویم دشواری‌ها حتی بیشتر شده است. اطلاعات سپاه، دادستانی و حتی گاهی وزارت اطلاعات در این زمینه سخت‌گیرانه‌تر از گذشته عمل می‌کنند. احضارها بیشتر شده و محدودیت‌ها نیز افزایش یافته است. مثلا تا پایان دولت قبلی من گاهی از سوی شهرستان‌ها دعوت می‌شدم و می‌رفتم و سخنرانی هم می‌کردم. ولی در طول چند ماه گذشته، چهار مورد سخنرانی من توسط وزارت اطلاعات لغو شده است. من به وزیر اطلاعات نامه نوشتم و گفتم که اطلاعات شما در شهرستان‌ها جلوی سخنرانی‌های من را می‌گیرند، در حالی که من در حمایت از دولت صحبت می‌کنم. دو مورد از سخنرانی‌های لغوشده اصلا به مناسبت سالگرد انتخابات ریاست‌جمهوری بود.»
سعید شریعتی: وی از فعالان سیاسی و اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی بود. وی همچنین از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات دهم ریاست جمهوری است که پس اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران بازداشت و در دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات محاکمه شد و پس از صدور حکم قضایی چند سال حبس تعزیری، با قرار وثیقه آزاد شد.
استعفا از حزب مشارکت: در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دستگیرشدگان در جریان حوادث پس از انتخابات در شعبه ۱۵ دادگاه پس از اعلام استعفای سعید حجاریان از عضویت در شورای مرکزی حزب مشارکت، شریعتی نیز از این حزب استعفا داد. وی که پس از قرائت متن اظهارات سعید حجاریان در دادگاه سخن می‌گفت با اشاره به اطلاعیه حجاریان درباره استعفای خود از حزب مشارکت، آن را «شجاعانه و دردمندانه» خواند. شریعتی ادامه داد: تردیدی برای من نماند که اولین و کم‏ترین کار برای من استعفا از حزب مشارکت است


عیسی سحرخیز: مدیر کل مطبوعات داخلی در وزارت فرهنگ و ارشاد دولت خاتمی. وی در انتخابات ۸۸ رياست جمهوری جزو ۶-۵ نفر اصلی گرداننده ستاد كروبی بود که از پس از بازداشت مدعی شکنجه در زندان شد. در جریان فتنه ۸۸ او نیز به دلیل حضور فعال در آن و همکاری نزدیک با سران فتنه در ۱۲ تیرماه ۱۳۸۸ دستگیر و راهی زندان شد. وی که از عملکرد خودش آگاهی داشت در تلاش بود تا فرار کند از این رو در مصاحبه با اشپیگل می گوید: «من مدام در حال فرار هستم و خانه عوض می‌کنم. تلفن موبایلم را هم بیش از یک ساعت در روز باز نمی‌گذارم تا نتوانند مرا را ردیابی کنند، اما احتمال اینکه هر لحظه مرا دستگیر کنند، وجود دارد.» سحرخیز، در اواخر شهریور سال ۱۳۹۲، برای گذراندن دوران درمان از زندان آزاد شد.
آبان ماه ۸۷ عيسی سحرخيز مدير مسئول روزنامه های زنجيره ای در دوران اصلاحات و همكار رسانه های ضدانقلاب به دريافت پول از رسانه های دشمن در قبال مصاحبه با آنها اعتراف كرد. سحرخيز در يادداشتی كه در سايت ضدانقلابی «روز آنلاين» ظاهراً به منظور اعتراض به كنترل تردد عناصر برانداز به كشور نوشت، اعتراف كرد كه هدف او و دوستانش از حمله به ساختارهای نظام اسلامی و زير سؤال بردن فرهنگ اسلامی ملت ايران از طريق رسانه های ضد انقلاب و «برون پايه»، «كسب لقمه ای نان» است.
اما یک سوال از وزارت ارشاد دولت روحانی:
نگاهی گذرا و مداقه ای بر کارنامه سیاه چنین چهره هایی حاضر در مراسم جشن آغاز به کار یک نشریه سیاسی، به خوبی نشان می دهد که چه تفکری در پسِ آن نهفته است. اما در این بین یک سوال به وجود می‌آید و آن این است که به‌راستی وزارت ارشاد دولت یازدهم با چه توجیهی مجوز فعالیت به چنین نشریه‌ای را داده است؟
سؤالی که البته بیش از یک سال است عده‌ زیادی به دنبال پاسخ آن گشته‌اند اما ....

منبع