تيم ملي فوتبال ايران شنبه شب در چارچوب رقابت هاي مقدماتي جام جهاني در حضور 100 هزار تماشاگر خودي برابر عربستان تن به شکستي تلخ داد تا براي نخستين بار در طول تاريخ در تهران مقابل اين حريف ، قافيه را ببازد و صعودش به اين رقابت هاي معتبر در هاله اي از ابهام قرار گيرد

 اين ديدار حساس و تعيين کننده به داوري يوشي مورا از ژاپن در ورزشگاه آزادي تهران برگزار شد و در حالي که تيم ايران از امتياز ميزباني و حمايت يکپارچه تماشاگران برخوردار و با يک گل از حريف خود پيش بود ، به سبب ناکارايي در دقايق پاياني ، مقهور هوشمندي و تفکرات اثر بخش" خوزه پسيرو" سرمربي پرتغالي عربستان شد و سه امتياز سرنوشت ساز را از کف داد.

پسيرو پيش از اين بازي به کرات در گفت وگو با رسانه ها اعلام کرده بود که از شيوه بازي تيم ايران و انديشه هاي علي دايي وقوف کامل دارد و با آشنايي کامل و مطالعه عميق ، تيمش را در تهران به ميدان خواهد فرستاد.

در نقطه مقابل ، علي دايي با همان تفکرات گذشته تيم ايران را روانه ميدان کرد و شيوه اي را برگزيد که دقيقا بر وفق مراد ياران پسيرو بود .عقل سليم حکم مي کرد که سرمربي تيم ايران در اين بازي ، شيوه هجومي را انتخاب کند و وحيد هاشميان را از ابتدا در خط آتش قرار دهد ولي نبود يک مهاجم کلاسيک در پيشاني خط حمله مانع از دستيابي ايران به گل در وقت نخست شد.

تيم ايران در اين نيمه بارها با ارسال توپ هاي هوايي و مواج از سوي مهدوي کيا خطر ساز شد اما فقدان يک مهاجم سرزن باعث مي شد تا مدافعان حريف در کارهاي هوايي تفوق خود را به منصه ظهور برسانند.

بحث مهم ديگر به غيبت محسوس علي کريمي هافبک خلاق و تکنيکي بر مي گردد که انصافا جاي اين بازيکن محوري در بازي با عربستان خالي بود .

اما دايي بار ديگر سلايق شخصي را بر منافع ملي ترجيح داد و با وجود آنکه کريمي به دفعات براي حضور در اردوي تيم ملي اعلام آمادگي کرده بود ، سرمربي ايران از فراخواني وي امتناع کرد .

از سوي ديگر وي از وجود خسرو حيدري يکي ازآماده ترين هاي بازيکنان حاضر و آرش برهاني آقاي گل ليگ سود نبرد تا نظريه کارشناسان و نخبگان فوتبال ثابت شود که علي دايي همچنان به نظرات اهالي فن بي توجهي مي کند و به سلايق شخصي پايبند است .

ناکامي تيم ملي ايران در بازي حساس شنبه شب ،حتي اسباب نارضايتي هزاران تماشاگر حاضر در ورزشگاه آزادي را فراهم آورد و آنان با تشويق بي امان علي کريمي و انتقاد شديد از دايي ، اعتراض خود را ابراز داشتند.

تيم ايران در شرايطي سه امتياز حساس را از کف داد که در بازي قبل نيز در تهران مقابل کره جنوبي به دليل اتکا به بازي احساسي، متوقف شده بود اما کادرفني تيم ملي بر تفکرات غلط خود اصرار ورزيد و علي دايي با واکنش هاي تند عليه رسانه هاي ورزشي و صاحب نظران ، بارها و بارها نشان داد که مرغ او يک پا دارد!

درديدارهاي اخير به ويژه سه بازي ايران در ورزشگاه آزادي ، به خوبي هويدا بود که تيم ملي ما فاقد هارموني تيمي و وحدت تاکتيکي است که ماحصل آن برد خفيف دو بريک مقابل کره شمالي ، تساوي يک بر يک برابر کره جنوبي و شکست دو بريک مقابل عربستان در حضور تماشاگران پرشور وطني بود. اما نقاط تاريک تيم ايران نه تنها مرتفع نشد ، بلکه همچنان پابرجا ماند که علت اصلي اين ضعف هاي مفرط اين بود که کادر فني به نظرات کارشناسان خبره و رسانه هاي ورزشي ، بهاي لازم نمي داد و در برابر آن موضع مي گرفت .

با شکست عبرت انگيز شنبه شب ، تيم ملي ايران يک پله سقوط کرد و در رده چهارم جدول رده بندي گروه دوم ايستاد تا صعودش به مرحله نهايي جام جهاني 2010 کم رنگ شود .

تيم ايران سه بازي ديگر پيش رو دارد که با امارات ته جدولي در تهران و با کره شمالي و کره جنوبي دو مدعي جدي گروه دوم در پيونگ يانگ و سئول نبرد خواهد داشت که اميد مي رود اين بار کادر فني دست از لجاجت و يک دندگي بردارد و با عنايت ويژه به ديدگاه هاي اهالي فن ، تيمي با صلابت و قبراق را روانه اين سه بازي تعيين کننده نمايد .

نبايد ذره اي شک به دل راه داد براي آنکه قطار تيم ملي در پيکارهاي بزرگ و حساس آتي روي ريل موفقيت قرار گيرد ، کادر فني مي بايست از اين ناکامي تلخ درس عبرت بگيرد و با دور ريختن انديشه هاي غلط ، بازيکنان بزرگ را در خطوط سه گانه به کار گيرد .

دايي بايد اين مهم را ملکه ذهن خود کند که مسابقاتي از اين دست ، ميدان کسب تجربه نيست و بازيکناني مي توانند کفه ترازو را به سود تيم ملي فوتبال کشورمان رقم بزنند که از تجربه اي رفيع برخوردار باشند .

حذف تلخ تيم ملي فوتبال ايران در رقابت هاي مقدماتي جام جهاني 2002 مي توانست براي کادر فعلي تيم کشورمان تجارب ارزنده اي در بر داشته باشد اما متاسفانه علي دايي همچون " ميروسلاو بلاژويچ " لجاجت کرد تا او نيز چوب بي توجهي به نقدهاي منصفانه و راهکارهاي خيرانديشانه اهالي فن را بخورد.

در آن زمان بلاژويچ ، خداداد عزيزي را در اوج کنار گذاشت و اين بار نيز دايي از وجود کريمي ، خسرو حيدري ، آرش برهاني و ... بهره نبرد و از همه بدتر اينکه نتوانست در خطوط سه گانه شادابي لازم را تزريق کند.

مخلص کلام اينکه شکست مقابل عربستان ثابت کرد مياديني چون رقابت هاي مقدماتي جام جهاني جاي القاي تفکرات شخصي نيست و دايي اگر بنا دارد هوايي تازه در ريه هاي تيم ملي ايران تزريق کند ، مي بايست دست از انديشه هاي نادرست خود بردارد در غير اين صورت آمال و ارزوي ميليون ها ايراني فوتبال دوست براي صعود به جام جهاني همچون حباب خواهد ترکيد .