در پی ارسال نامه سید حسن خمینی به رئیس سازمان صدا و سیما در روزهای گذشته و بازتاب آن در محافل سیاسی کشور عزت الله ضرغامی در پاسخ به گلایه نوه امام (ره) از برنامه مستند شاخص که در ایام دهه فجر از تلویزیون پخش می شود، طی نامه ای به سخنان سید حسن خمینی پاسخ گفت.

 

متن نامه رئیس سازمان صدا و سیما و مقاله مدیرمسئول کیهان، هم چنین بیانیه جنبش عدالت خواه دانشجویی به شرح زیر است:

متن نامه عزت الله ضرغامی به سید حسن خمینی:

 

بسمه تعالي

جناب حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد حسن خميني

 

با سلام، متقابلاً ايام خجسته سي و يكمين دهه فجر پيروزي انقلاب بزرگ اسلامي را به شما و خانواده معظم امام راحل (ره) تبريك مي‌گويم و سلامتي و دوام عمر شما را از خداوند متعال خواهانم. به اطلاع جنابعالي مي‌رسانم :

 

1 ـ برنامه‌هاي دهه فجر امسال گسترده‌تر از هميشه و با بهره‌گيري از تمامي ظرفيت آرشيوي و تجارب گذشته با توليد بيش از 1000 ويژه برنامه در سيما ، صدا ؛ شبكه‌هاي استاني و برون‌مرزي و حوزه سياسي سازمان و براي اقشار و سطوح مختلف جامعه در داخل و خارج كشور در حال پخش است .

 

2 ـ محور و هويت انقلاب اسلامي امام خميني (ره) است ، لذا در نوع اين برنامه‌ها شخصيت جامع و استثنائي آن يگانه دوران در ابعاد مختلف مبارزاتي ، سياسي ؛ فقهي ؛اخلاقي ، عرفاني و سلوك رفتاري مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 

3 ـ بررسي‌هاي سالهاي اخير نشان مي‌دهد كه نسل جوان و حتي نسل‌هاي گذشته از طريق برنامه‌هاي رسانه ملي با بسياري از ويژگي‌هاي شخصيتي و متعالي امام خميني (ره) آشنا شده‌ و با او پيوندي مستحكم برقرار كرده‌اند. اين در حالي است كه به گفته شما دشمنان قسم خورده انقلاب و امام و رسانه‌هاي بيگانه و به اعتقاد من با همراهي ضد انقلاب داخلي و پشيمان شدگان و در راه ماندگان انقلاب سعي در مخدوش كردن چهره آن عزيز سفر كرده و نابودي راه نوراني او دارند.

 

4 ـ مستند "شاخص " يكي از اين صدها ويژه برنامه رسانه ملي است كه با بهره‌گيري از رهنمود اخير رهبر معظم انقلاب كه مفسر واقعي فرمايشات و سيره امام خميني (ره) هستند، توليد شده است.

 

اين مستند بر آن است كه سلوك حكومتي امام عزيز را مورد بررسي قرار دهد و البته در اين مسير چهره مقتدر و سازش‌ناپذير ، مستدل و عقلاني ، روشنگر و آگاهي‌بخش ، متواضع ، با محبت و مهربان ، آرامش بخش و حتي همراه با طنز و مطايبه معظم له نيز مورد توجه قرار گرفته است. سازندگان اين مستند ؛ با ذكر تاريخ سخنراني ؛ شأن نزول آن و تبيين شرايط ويژه جامعه در آن مقطع زماني نهايت امانت‌داري را به خرج داده‌اند. در اين مستند روشنگري و اطلاع‌رساني پيرامون امام و قانون ، امام و بني‌صدر ؛ امام و فلسطين ؛ امام و مردم ؛ امام و جمهوري اسلامي ؛ امام و ولايت فقيه ؛ امام و گروهك‌ها و ... كه از اساسي‌ترين موضوعات مورد نياز در جامعه است ؛ مورد بررسي قرار گرفته است. نگاه ما به امام ؛ نه صرفاً به عنوان يك شخصيت مقطعي و كاريزماتيك و پدري مهربان و عارف ، بلكه در جايگاه يك مصلح بزرگ جهاني و ارائه‌دهنده تئوري نجات‌بخش و مترقي "ولايت فقيه " براي هدايت آحاد انسانها تا ظهور منجي عالم بشريت روحي له‌الفداء است و همكاران آگاه و متعهد ما دقيقاً در راستاي اين هدف متعالي و ترسيم جامعيت شخصيت حضرت امام (ره) تلاش كرده‌اند.

 

5 ـ چارچوب مستند شاخص مشابه مستند قبلي "امام روح الله " است كه از ناحيه جنابعالي و موسسه نشر آثار حضرت امام (ره) مورد تحسين و تقدير قرار گرفت .

 

نكته تأمل برانگيز اين است كه در اين فاصله كوتاه زماني چه اتفاقي رخ داده كه شاخص‌هاي قضاوت اطرافيان شما را تا اين حد دگرگون ساخته است .

 

از من خواسته‌ايد كه از ياران نزديك امام دعوت كنم تا درباره امام صحبت كنند و موضوع روشن شود . پخش مستند سخنان اين ياران نزديك كه در همان شرائط زماني سخن گفته و اعلام موضع كرده‌اند بسيار واقعي‌تر و باورپذيرتر است تا امروز و اتفاقاً ارزش هنري و حرفه‌اي مستند نير به همين است !

 

هر چند كه تحليل‌هاي تكميلي بسياري از آنان در شرائط فعلي به جاي خود مفيد و قابل استفاده است .

 

6 ـ همانگونه كه اشاره كرده‌ايد ؛ خودتان اين برنامه را نديده و به "منابع موثق " اكتفا نموده‌ايد ! توقع زيادي نيست كه از شما بخواهم يا شخصاً قسمت‌هائي از اين مستند را ببينيد و يا سرزده به ميان مردم و اجتماعات آنان ، خصوصاً پابرهنگان جنوب شهر كه امام (ره) تا آخرين لحظه يك موي آنان را به كاخ نشينان نداد برويد و با آنان در مورد اين برنامه و ديگر برنامه‌هاي مربوط به امام در رسانه ملي صحبت كنيد .

 

7 ـ آيا پاداش اين همه تلاش براي نشان دادن چهره نوراني آن امام بزرگ به هنرمندان ؛ برنامه‌سازان ، دوستداران و علاقمندان آن عزيز سفر كرده در رسانه ملي عباراتي نظير "غيرصادقانه " ، "تحريف آميز " ، "خشن " ، "شخصيت دست ساخته سيما " ، "فرسنگ‌ها فاصله با حقيقت امام " ، "اشتباه فاحش " ، "چشم پوشي از هزاران هزار جلوه رأفت و محبت امام " ، "مخدوش كردن چهره عارف كامل ، مهربان و مقتدر " ، "نياز به تذكر كتبي " و ... است ؟!

 

نمي‌خواهم رنجنامه بنويسم كه يكبار براي هميشه پدر رنج كشيده شما از طرف همه ما بچه‌هاي انقلاب ؛ آن را به يادگار گذاشته است.

 

سخن اين است همانگونه كه به حكم وظيفه فرزندي امام ، اعتراض جدي به اقدامات صدا و سيما داريد ؛ اي كاش همين گونه هم نسبت به حوادث 8 ماه گذشته و جفائي كه دشمنان انقلاب و اسلام به اساس نظام جمهوري اسلامي و ميراث گرانبهاي امام كردند ، و بغض و كينه ساليان خود را در كوچه و خيابان فرياد زدند ؛ بيانيه مي‌داديد و آن اقدامات شرم‌آور را نيز محكوم مي‌كرديد.

 

با شما ناگفته‌هاي فراوان ديگري نيز دارم . اين مقدار هم صرفاً به دليل علني شدن دستخط مستقيم جنابعالي بود كه تصور آن نمي‌رفت .

 

با اين همه ، مجموع اين دو نامه مايه خير و بركت و خلق انگيزه و ظرفيت جديدي براي بررسي همه جانبه‌ي رويدادها و سلوك حكومتي امام عزيز در دهه اول انقلاب است همان ده سالي كه رهبر فرزانه انقلاب در مورد آن فرمودند :

 

دوران ده ساله‌ي حيات مبارك امام خميني (رضوان‌الله تعالي عليه) ، الگو و نمونه‌ي حيات جامعه‌ي انقلابي ماست و خطوط اصلي انقلاب ، همان است كه امام ترسيم فرمودند. دشمنان خام طمع و كوردل كه گمان كردند با فقدان امام خميني ، دوران جديد با مشخصات متمايز از دوران امام خميني (قدس سره) آغاز شده است ، سخت در اشتباه‌اند. امام خميني ، يك حقيقت هميشه زنده است . نام او پرچم اين انقلاب ، و راه او راه اين انقلاب ، و اهداف او اهداف اين انقلاب است .