رسانه‌های غربی با همه قدرتی که در پروپاگاندای آمریکایی و ضد ایرانی دارند، با بازتاب‌هایی که از واکنش پنتاگون و قدرت ایران داشتند نشان دادند که نتوانسته‌اند این شکست بزرگ آمریکا در حوزه تکنولوژی را نادیده بگیرند. شکستی که نشان داد توان علمی آمریکا آنقدرها هم که برخی فکر می‌کنند دست‌نیافتنی نیست.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آذرماه 1390 یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا از نوع «RQ170» را که به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از کنترل آمریکایی‌ها خارج شده و آن را با اندک خسارتی به زمین نشانده شد. اکنون با گذشت کمتر از سه سال و در پی اعلام فرمانده نیروی هوافضای سپاه مبنی بر به پرواز در آمدن هواپیمای RQ 170 ایرانی، فیلم پرواز این هواپیما روز چهارشنبه منتشر شد.

سردار حاجی‌زاده با اعلام خبر انتشار فیلم پرواز پهپاد RQ170 ایرانی از سیمای جمهوری اسلامی، اظهار داشت: از زمان به غنیمت گرفتن هواپیمای RQ 170 آمریکایی تا زمان به پرواز درآمدن RQ 170 ایرانی کمتر از سه سال گذشت و در طی این مدت ده ها پروژه تعریف شد که یکی از آن پروژه‌ها ساخت و مهندسی معکوس هواپیمای RQ 170 بود.

وی افزود: در زمینه ساخت RQ 170 ایرانی طراحی معکوس صورت گرفت. طراحی معکوس با مهندسی معکوس تفاوت دارد به این معنا که در ساخت RQ 170 ایرانی با استفاده از برخی زیرمجموعه ها و ایده های اصلی هواپیمای آمریکایی ایده های بومی نیز در فرایند تولید RQ 170 ایرانی بکار گرفته شد.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه افزود: ویژگی‌های پنهان‌کاری این پهپاد باعث شده بود تا این هواپیمای بدون سرنشین نقش اول جاسوسی سازمان سیا را در منطقه ایفا کند که البته با به غنیمت گرفتن این هواپیما ضربه‌ای به پیکره آمریکایی‌ها وارد شده که به سادگی التیام پیدا نخواهد کرد.

سردار حاجی زاده زمان ماموریتی شدن این هواپیما را سه ماهه چهارم سال جاری عنوان کرد و گفت: تا پایان سال برنامه داریم حداقل 4 فروند از این نمونه ها را بومی و وارد ماموریت هم بشویم، ولی اجرای ماموریت های انبوه از سال آینده آغاز خواهد شد.

با انتشار این خبر، وزارت دفاع آمریکا که آبروی خود رفته‌تر از پیش دید، در همان روز چهارشنبه به رونمایی از نمونه ایرانی پهپاد فوق‌پیشرفته «آرکیو170» واکنش نشان داده و تلاش کرد این مسئله را کم اهمیت جلوه دهد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، سرهنگ «استیو وارن» که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در رابطه با این اقدام ایران، گفت: «بدل بهترین واژه‌ای است که می‌توان به کار برد. امکان ندارد که این پهپاد با فناوری آمریکا انطباق داشته باشد.»

دانلود لینک مستقیم فیلم با حجم 18.79 مگابایت

هرچند که پنتاگون تلاش خود را برای کم‌اهمیت جلوه دادن این مهندسی معکوس کرد اما شدت بازتاب این خبر در رسانه‌های غربی، نشان داد که نه تنها مسئله کم‌اهمیتی نیست بلکه از نگاه رسانه‌ها بسیار هم مهم است. هرچند که در میان اخبار پیرامون پرواز RQ170 ایرانی تعدادی از خبرگزاری‌ها مانند رویترز سعی کردند واکنش پنتاگون را پررنگ‌تر از خبر پرواز این پهپاد نشان دهند اما در عین حال، خودشان به این مهم اذعان داشتند که پنتاگون برای کم‌اهمیت جلوه دادن دست‌آورد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرده‌ است.

گویی اینکه رسانه‌های غربی با همه قدرتی که در پروپاگاندای آمریکایی و ضد ایرانی دارند، با بازتاب‌هایی که از واکنش پنتاگون و قدرت ایران داشتند نشان دادند که نتوانسته‌اند این شکست بزرگ آمریکا در حوزه تکنولوژی را نادیده بگیرند. شکستی که نشان داد توان علمی آمریکا آنقدرها هم که برخی فکر می‌کنند دست‌نیافتنی نیست.

در ادامه نگاهی مختصر می‌اندازیم به بازتاب خبر پرواز RQ170 ایرانی و حواشی خبری آن:


کپی ایرانی پهپاد آمریکایی، نخستین پرواز خود را انجام داد


ویدئو: ایران فیلم پرواز پهپاد آمریکایی را پس از سه سال منتشر کرد


پنتاگون ادعای ایران در مورد پهپاد را رد کرد


پنتاگون ادعا می‌کند کپی ایران از پهپاد آمریکایی ضعیف است.
(عبارت «ادعا می‌کند» زمانی به کار می‌رود که منبع خبر از حقیقت آن اطمینان نداشته باشد)


ویدئوی نسخه ایرانی پهپاد پنهان‌کار آمریکایی


پنتاگون نسخه ایرانی پهپادش را ضعیف خواند


ایران ادعا می‌کند تست پرواز موفقیت‌آمیز پهپاد آمریکایی را انجام داده است

 

ایران با صدای بلند، تست پرواز نسخه پهپاد آمریکایی را فریاد زد


تلویزیون دولتی ایران گفت که از پهپاد آمریکایی که در سال 2011 تسخیر کرده بود، تست پرواز گرفته است


ایران ادعا می‌کند پهپاد آمریکایی را به‌گونه‌ای مهندسی معکوس کرده پرواز می‌کند


پنتاگون می‌گوید پهپاد ایرانی با تکنولوژی آمریکا منطبق نیست

 

در نهایت و با نگاهی خلاصه به اخباری که در بالا آمد به آسانی می‌توان دریافت که اینبار رسانه‌های غربی بر خلاف همیشه نه تنها سناریوی واحدی برای عملیات تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی نداشتند بلکه با ناهم‌خوانی‌های خبری خود و صحبت از حدس‌ها و گمان‌های خود نشان دادند اقدامی که آمریکا در برخورد با این خبر داشته از سر دستپاچگی بوده است.