دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور طرح‌های مهر ماندگاربا بیان اینکه اعتبارات طرح‌های مهر ماندگار از محل اعتبارات عمومی بودجه‌ای، فروش سهام، اوراق مشارکت و تسهیلات تأمین می‌شود از تکمیل اغلب این طرح‌ها تا 6 ماهه نخست سال 92 خبر داد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور طرح‌های مهر ماندگاربا بیان اینکه اعتبارات طرح‌های مهر ماندگار از محل اعتبارات عمومی بودجه‌ای، فروش سهام، اوراق مشارکت و تسهیلات تأمین می‌شود از تکمیل اغلب این طرح‌ها تا 6 ماهه نخست سال 92 خبر داد.

به گزارش روزنامه خورشید علی‌اکبر محرابیان در نشست جمع‌بندی پروژه‌های مهر ماندگار استان سمنان افزود: در مهر ماندگار بیش از 900 طرح درقالب بیش از یک هزار پروژه در برنامه قرار دارد، که اعتبار درنظر گرفته شده برای طرح مهر ماندگار در سطح کشور بالغ بر 170 هزار میلیارد تومان است. وی با تأکید بر اینکه اغلب این طرح‌ها تا شش ماه ابتدایی سال 92 به بهره‌برداری خواهند رسید، افزود: مجموعه منابع کشور برای اجرای این پروژه‌ها بسیج شده‌اند و نیز در پروژه‌های بخش نفت، راه و شهرسازی پیشرفت قابل قبولی حاصل شده است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اعتبارات طرح‌های مهر ماندگار از محل اعتبارات عمومی بودجه ای، فروش سهام، اوراق مشارکت و تسهیلات تأمین می‌شود، گفت: ورزشگاه 15 هزار نفری سمنان با تخصیص 100 درصد اعتبار مراحل پایانی را می‌گذراند و اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. وی با اشاره به پیشرفت مطلوب پروژه آزادراه حرم تا حرم تصریح کرد: 400 دستگاه ماشین‌آلات سنگین در بخش راه‌سازی پروژه حرم تا حرم حدفاصل قم تا گرمسار در حال کار هستند که درحال حاضر بخش قابل‌توجهی از مسیر محدوده استان سمنان آسفالت شده است.

محرابیان گفت: در بخش بهداشت و درمان 5 طرح مهر ماندگار در استان سمنان درحال اجراست که دو طرح در شاهرود شامل بیمارستان 160 تختخوابی و قلب در اوایل سال آینده با تأمین اعتبارات به بهره‌برداری می‌رسند همچنین دانشکده بهداشت دامغان، بیمارستان 96 تختخوابی گرمسار و مهدیشهر از دیگر طرح‌های در حال اجرا هستند که بیمارستان گرمسار با تخصیص 100 درصد اعتبار تاکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که مقرر شده است شش ماه اول سال آینده تکمیل شود و مرحله اول بیمارستان مهدیشهر به اتمام رسیده و در مرحله دوم قرار دارد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه تخصیص اعتبار به عنوان تنها مولفه اجرا و تکمیل طرح‌های عمرانی کارایی خاصی را به‌دنبال ندارد خاطرنشان کرد: عوامل بسیاری نظیر به‌کارگیری توان فنی و اجرایی کشور، توجه به شیوه‌های مدیریتی در اجرای طرح‌ها و مدیریت منابع کمک بزرگی به اجرای طرح‌هاست. وی تقاطع‌های غیرهمسطح و قطعه 29 کیلومتری کاهک – عباس‌آباد را از دیگر پروژه‌های این بخش برشمرد و گفت: این محور خرداد ماه سال آینده زیربار ترافیک قرار می‌گیرد. محرابیان درباره پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی اظهار کرد: پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از طرح‌های مصوب و اجرایی کشور است و با توجه به اینکه رئیس‌جمهور بر اجرای این طرح تاکید ویژه ای دارد، مطالعات این طرح انجام و مجوز ماده 215 برنامه پنجم نیز برای این پروژه دریافت شده است. همچنین استان سمنان در مرحله اول طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی قرار دارد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور بر اجرای این طرح با توجه به اهمیت آن تأکید کرد و گفت: مراحل انجام این پروژه در بخش‌های مختلف در حال پیگیری است. و عقد قرارداد با پیمانکار مربوطه پیشرفت خوبی داشته است. محرابیان با اشاره به اینکه مهم‌ترین طرح‌های مهرماندگار در استان‌هایی است که دارای منابع طبیعی فراوان هستند، افزود: با مطالعات و ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین طرح‌های مهر ماندگار تعریف شده در استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان در دستور کار قرار دارد. همچنین مهم‌ترین طرح‌های دردست اجرای مهر ماندگار در سطح کشور در بخش‌های انرژی، پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه، آبرسانی، راه، بنادر و کشتیرانی قرار دارد. وی با تقدیر از تلاش مدیران طرح‌های مهر ماندگار استان سمنان وضعیت مجموع طرح‌های مهر ماندگار در استان را قابل قبول دانست و خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور بر اجرای این طرح‌ها تأکید دارند و عوامل اجرایی کشور در تلاشند تا این پروژه‌ها در زمان مقرر به ثمر برسند. البته سرعت برخی از پروژه‌ها کم است که مورد قبول نیست و باید طرح‌ها با جدیت پیگیری شوند و منابع مالی تأمین می‌شوند. امیدواریم با همراهی و گام‌های خوب دولت، پروژه‌های مهر ماندگار هر چه زودتر تکمیل و مردم از آن بهره‌مند شوند.