روزنامه اعتماد در شماره مورخه 13 مهر ماه 92 خود و در بخش هفته نامه جستجو مصاحبه ای با ابراهيم يزدي به عنوان دبیر کل نهضت آزادی را منتشر کرد که توسط سایت فرار رو گرفته شده است.

مصاحبه منتشره از سوی روزنامه اعتماد با تیتر «سه علت عمده دشمني ايران و امريكا» در حالی با دبیر کل نهضت آزادی انجام می شود که تشکیلات نهضت آزادی به موجب کمیسیون ماده ده احزاب دارای پروانه رسمی نیست و از این رو هر گونه تبلیغات از سوی رسانه های جمعی برای مطرح کردن نام این گونه احزاب که از سوی مراجع رسمی به رسمیت شناخته نشده اند غیر قانونی بوده و تنها منجر به تشویش اذهان عمومی خواهد شد.

از این رو به نظر می رسد رسانه جمعی و به خصوص روزنامه ها نمی بایست تحت عناوین مختلف و به بهانه مصاحبه با شخص یا افراد سعی در تبلیغات حزبی برای احزاب غیر قانونی نمایند و تریبونی شوند برای مطرح کردن افراد و احزابی که دارای ماهیت حقوقی نیستند.

نگاهی به مصاحبه منتشره از سوی روزنامه اعتماد نیز بیانگر آن است که افرادی مانند ابراهیم یزدی، در صدد آن هستند تا در پوشش عناوین بزرگ و دهان پرکنی مانند «سه علت عمده دشمني ايران و امريكا»، اینگونه القا کنند که به خاطر مشورت های با آنها است که رئیس جمهور ایران سیاست مذاکره با آمریکا را در پیش گرفته است و به واسطه تفکرات ماورایی ایشان است که امروز ایران در مسیر تعامل با کشورهای جهان قرار گرفته است.

به طور مثال یزدی در فرازی از سخنان فیلسوفانه و آینده نگرانه اش که در روزنامه اعتماد منتشر شده چنین می فرمایند!:« بنده سه هفته پيش پيشنهادي را در قالب يك نامه خدمت آقاي روحاني داده بودم. در اين نامه پيشنهاد كردم ايران با تكيه بر پشتوانه سرمايه‌گذاري‌هايي كه در سوريه كرده است، آقاي اسد را قانع كند كه از حكومت كناره‌گيري كند. اگر ايران اين كار را انجام دهد هم غرب را از اين بن بست نجات مي‌دهد و هم ايران در وضعيتي قرار مي‌گيرد كه مي‌تواند وارد معادلات جهاني شود و اين به نفع ايران است.

اسد يك مهره سوخته است و ماندن وي بر سر قدرت هيچ دليلي ندارد و نه به نفع ايران است و نه به نفع سوريه و ديگر كشورهاي منطقه است. امريكايي‌ها مي‌دانند كه ايران چنين توانايي را دارد و به همين دليل مايلند روابط خود را با ايران بهبود ببخشند.»

دبیر کل حزب غیر قانونی نهضت آزادی در جای دیگر هم سعی می کند اینگون که القا کند ایرانمجبور است تا هر طور که آمریکاییها می خواهند رفتار کند و نه راه پس دارد و نه راه پیش. و نرمش قهرمانانه و بخشش ایران اسلامی را به حساب قدرت آمریکاییها بگذارد و با تحریک افکار عمومی جو عمومی حال حاضر جهان را که به خاطر دیپلماسی صحیح این روزهای جهان در رابطه با ایران به وجود آمده را به نفع آمریکاییها تغییر وضعیت دهد. یزدی می گوید: « امريكايي‌ها هر هدفي داشته باشند طبيعي است كه بايد براي آن هدف در زمان خود توجيه داشته باشند.
مسلما امريكا تمام راه‌ها را خواهد رفت و اگر ايران نتواند خوب بازي كند به افكار عمومي دنيا خواهد گفت ما خواستيم، اما ايران موافقت نمي‌كند. لذا ايران بر سر دوراهي است. اكنون كه رييس‌جمهور ايران و ديگر مقامات عالي‌رتبه مواضع متفاوتي با گذشته دارند ما شاهد هستيم كه مقامات امريكايي نيز عاقلانه عمل مي‌كنند و واكنش‌هاي مثبتي دارند و لذا بايد از اين فرصت استفاده كرد...

سياست ايران در طول هشت سال اخير درباره اسراييل و امريكا بسيار اشتباه بوده و هر اقدامي كه در اين باره صورت گرفته به ضرر ايران تمام شده است. لذا اكنون بهترين فرصت براي بهبود روابط ميان ايران و امريكا است و به نظر من اولين قدم براي ورود به صحنه جهاني اين است كه ايران ابتكار عمل در سوريه را در دست بگيرد».

چنانکه در گفته های اخیر ملاحظه می شود، یزدی و روزنامه اعتماد مشخصا در رابطه با دلایل دشمنی ایران و آمریکا صحبت نمی کنند بلکه دقیقا به دنبال بزرگ کردن نقش حزب غیر قانونی نهضت آزادی هستند و تصمیم دارند حرکتهای اخیر در دیپلماسی ایران در عرصه بین الملل را که با هوشمندی رهبر فرزانه انقلاب و دقت عمل روحانی و تیم مذاکره کننده او به دست آمده است را مال خود کنند.

به هر حال مشخص نیست که اندیشمندانی مثل یزدی تا پیش از این و در دورانهای سخت کجا بودند و روزنامه هایی مانند اعتماد ... به دنبال گرفتن کدام سهم از آینده سیاسی کشور در عرصه بین الملل هستند.

از این رو به نظر می رسد روزنامه ها و سایتها و از این قبیل مراجع اطلاع رسانی بهتر است قبل از ورود به انتشار برخی موارد از این قبیل که به آن اشاره شد گوشه چشمی هم به عمق موضوع داشته و از بزرگ نمایی افرادی که از نظر قانونی محلی برای اعراب ندارند جلوگیری به عمل آورند. مگر اینکه پشتپرده ای وجود داشته باشد که آینده گواه آن خواهد بود.